• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со PC

Zaree

Intern
7 јули 2018
24
14
Велес
Здраво дечки имам сериозен проблем се надевам ке ми објасните што да направам вака сега имам PC ryzen 3 2200g rx570 asus 8 gb ram coolmax напојување е сега се нормално си функционираше PC се додека не апдејтирав најнова верзија на AMD RADEON SOFTWARE ADRENALINE официјалната програма и од тогаш кога се рестартираше не ми го отвара програмот графичката не ја чита ке ставам видео и слика од се како изгледа и стварно немам веќе живци што е со компјутеров на уклучување MSI PRO дава логото и една минута на тоа врти од секогаш додека се укл скроз компјутерот и додека се стабилизира 5 минути му треба да ми помогнете со графичкваа сега ако знаете имам и некој пач ми го инсталираа кога ми ја дадоа графичкава се си одеше нормално се до апдејтов понекогаш кога ке го пуштам екранот ми е малце розев 1 секунда 2 и после си е нормално се и кога одам shutdown се гаси екранот и пак се пушта за најавување ?
 

Атачменти

 • 94218283_319431912364183_1269851611283324928_n.jpg
  94218283_319431912364183_1269851611283324928_n.jpg
  33 KB · Прегледи: 123
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.308
3.969
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Well, that escalated quickly! :D :D :D

Он топик - со DDU деинсталирај драјверите во safe mode (google има еден куп туторијали за влагање во safe mode и деинсталирање драјвери со DDU), најди после постара верзија на драјверите и терај со таа. имаше пред некој ден дека пак се зезнал некој драјвер...
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.368
3.313
Скопје
www.gorast.com
Тргни се преку Safe mode. Деинсталирај комплет драјвери и апликации од радено и бутирај така, нека ги инсталира интегралните од Windows-от. После пак симни ги последните и пробај пак. Ако ти праи проблеми деинсталирај се и пробај со постари драјвери.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.117
8.443
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Веројатно графичката има мајнинг биос и затоа има проблеми со драјвери. Веројатно затоа и пачот му е даден.
 

Zaree

Intern
7 јули 2018
24
14
Велес
Фала ви многу, ќе пробам да средам ама имам пасворд на сејф моуд кога одам...Најверојатно ќе го однесам кај човекот што ми го форматираше да ми го форматира и одново да ми стави виндоус, Иначе копана ? не ми кажа дека е копана хахаах мора ли да ги имам тие пачови за да функционира леле, затоа он ми ја средуваше графичката од кај што ја земал му ги дал дечкото пачовите

П.с поима немам дечки што е тоа пач и оти ми го дале и каков е не се разбирам :)
 
Фала ви многу, ќе пробам да средам ама имам пасворд на сејф моуд кога одам...Најверојатно ќе го однесам кај човекот што ми го форматираше да ми го форматира и одново да ми стави виндоус, Иначе копана ? не ми кажа дека е копана хахаах мора ли да ги имам тие пачови за да функционира леле, затоа он ми ја средуваше графичката од кај што ја земал му ги дал дечкото пачовите

П.с поима немам дечки што е тоа пач и оти ми го дале и каков е не се разбирам :)
Се средува ова кое го бараш и тоа без да го мкнеш компјутерот натаму наваму туку само со интернет конекција и team viewer....ама треба да платиш. Не за друго, поради нанесена очна и душевна болка од твоите постови.
 

Zaree

Intern
7 јули 2018
24
14
Велес
Значи имам пачер се тоа не ми е јасно сеа како да го вратам драјверот автоматски ми се апдејтира amd software adrenaline на најнова верзија и со тоа не ми ја чита графичката ? ќе пробам pixelpatcher сега
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1.054
1.373
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
G.Skill 32GB (2x16GB) 3600MHz G.SKILL Trident Z RGB NEO F4-3600C18D-32GTZN
Video card
GIGABYTE GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
1. Спушти AMD/ATI Pixel Clock Patcher
2. Отпакувај ја архивата
3. Покрени го отпакуваниот фајл atikmdag-patcher.exe
4. Кликни Yes, во наредниот прозорец ОК.
5. Рестартирај го компјутерот.

Те советувам да го исклучиш автоматското update-ирање на софтверот од AMD или пак да го вратиш фабричкиот BIOS на картата (не превземај го второво ако не знаеш што правиш).
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.146
10.767
Скопје
1. Спушти AMD/ATI Pixel Clock Patcher
2. Отпакувај ја архивата
3. Покрени го отпакуваниот фајл atikmdag-patcher.exe
4. Кликни Yes, во наредниот прозорец ОК.
5. Рестартирај го компјутерот.

Те советувам да го исклучиш автоматското update-ирање на софтверот од AMD или пак да го вратиш фабричкиот BIOS на картата (не превземај го второво ако не знаеш што правиш).
Ај да видам дали сфатив што се дешава.
Графичкава му има мајнинг биос. Тој мајнинг биос прави некои рестрикции/подесувања на картата за да работи добро за мајнинг ама НЕЗДРАВО за нормално користење. Тие рестрикции/подесувања се средуваат со пачов.
Ако корисникот направи апдејт на драјвери, пачот престанува да работи и се враќаат рестрикциите на картата и произлегуваат проблемите.
Ако корисникот го пушти пачот веднаш после ново инсталираните драјвери, ќе му се опраат рестрикциите/подесувањата (?).

Така корисникот останува со 2 опции:
 • после секој апдејт да го пушта пачот или
 • да врати нормален биос на графичката за да не се замара со инсталирање пач после секој апдејт.

Вака ли стојат работите?
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.797
5.430
Ethermine
www.facebook.com
Секоја 570ка има таква рестрикција.
Додека 580ките ја немаат без оглед на тоа на каков биос се.
Најјдобрата опција му е да ја врате на фабрички биос .
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3.316
2.808
скопје
Последна промена:

milepopanov

Intern
17 февруари 2018
21
23

shifty

Модератор
5 септември 2009
1.054
1.373
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
G.Skill 32GB (2x16GB) 3600MHz G.SKILL Trident Z RGB NEO F4-3600C18D-32GTZN
Video card
GIGABYTE GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
Ај да видам дали сфатив што се дешава.
1. Графичкава му има мајнинг биос.
2. Тој мајнинг биос прави некои рестрикции/подесувања на картата за да работи добро за мајнинг ама НЕЗДРАВО за нормално користење.
3. Тие рестрикции/подесувања се средуваат со пачов.
4. Ако корисникот направи апдејт на драјвери, пачот престанува да работи и се враќаат рестрикциите на картата и произлегуваат проблемите.
5. Ако корисникот го пушти пачот веднаш после ново инсталираните драјвери, ќе му се опраат рестрикциите/подесувањата (?).

Така корисникот останува со 2 опции:
6. после секој апдејт да го пушта пачот или
7. да врати нормален биос на графичката за да не се замара со инсталирање пач после секој апдејт.

Вака ли стојат работите?

1. Bios-от кој е ставен на картава е пуштен низ некоја од програмиве кои прават модификација на латенциите на меморијата од графичката карта и во најчест случај не се средени до крај (ама функционираат и за копање и за играње).
2. Не и не.
3. Да.
4. Да.
5. Најчесто да, зависно од драјверите.
6. Да
7. Да или пак да го едитира постоечкиот биос и да го среди соодветно за картата на која се користи (7970, 290 и др. карти истава работа се правеше само тогаш немаше програми како сега кои менуваат редови во BIOS-от, тогаш работите се дотеруваа во било кој HEX едитор и генерално (зависно од меморијата која ќе се погоди на картата) се добиваа подобри вредности при играње т.е. подобар OC на меморијата од картата).

Во суштина со опуштени латенции на меморијата која е на графичката карта, може да се направи подобар OC на неа и да се постигнат подобри вредности како кај „мајнинг“ така и при играње (секако зависно од вредностите кои се поставени кај разни мемории hynix, samsung, micron ...).

pa ne e preporaclivo da stavas bios od druga graficka ama nekoj moze da se pogodi sto ke raboti dobro
 
probaj so ovoj bios

Asus RX 570 8 GB VBIOS
Подобро не препорачувај, доколку нема искуство со истово може да си направи поголем проблем.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.380
2.777
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Имав сличен проблем со копана MSI rx 570, win 7 воопшто не ја препознаваше картата. Инсталирав пач, немав проблем. Меѓутоа, за секоја случај вратив на оргинален биос. И за мојата карта неможев да одма да најдам оригинален биос, додуше колку што читав по нетов за ден ист модел на карта може да повеќе верзии на биос (зависност од серискиот број на картата односно во зависност од времето кога е произведена). Па да бидам 100% сигурен побарав да ми дадат биос од официјалната страна на MSI. Ми пратија дечките, го флешнав бисот и нема проблем.
Флешнувањето е 5 минути работа, само во право е @shifty ако не знаеш што правиш подобро некој друг нека го флешне биосот.
 

Anungunrama

Gaining Experience
5 февруари 2019
134
137
Истиов проблем со НОВА MSI 5600 XT MECH OC. 6 дена нова :) Све беше ок, игри вози топ, никаков проблем додека не замрзна еден ден компјутеров и се рестартира. Слика има, ама графичката Code 43 :) Драјвери нема шанси да инсталираш, ни нови ни постари. Нормално, вратив у сервис и чекам да ми потврдат за нова. Шо значи можда не е до драјверите него му цркнала 570-та.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2.438
3.072
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Истиов проблем со НОВА MSI 5600 XT MECH OC. 6 дена нова :) Све беше ок, игри вози топ, никаков проблем додека не замрзна еден ден компјутеров и се рестартира. Слика има, ама графичката Code 43 :) Драјвери нема шанси да инсталираш, ни нови ни постари. Нормално, вратив у сервис и чекам да ми потврдат за нова. Шо значи можда не е до драјверите него му цркнала 570-та.
Само затоа што на тебе ти цркнала графичката не значи дека и него му цркнала.

Овде е 100% модификуван мајнинг BIOS во прашање, и затоа мора PixelPatcher - AMD драјверот детектира дека BIOS-от е "чепкан" и не се инсталира.

Ова е искуство од прва рака, на MSI 570-ката на ќерка ми, и кај другар исто така. И се кладам кај уште стотици 570-ки кои се продадени со мајнинг а не фабрички BIOS. На форумов луѓето што продаваат копани графички и наведуваат ако се со мајнинг BIOS.

Некое време терав со мајнинг BIOS + PixelPatcher драјвери, но пред 2-3 месеци флешував сток BIOS и потоа нормално нема гајле при апдејт на драјвери.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
747
777
Здраво дечки имам сериозен проблем се надевам ке ми објасните што да направам вака сега имам PC ryzen 3 2200g rx570 asus 8 gb ram coolmax напојување е сега се нормално си функционираше PC се додека не апдејтирав најнова верзија на AMD RADEON SOFTWARE ADRENALINE официјалната програма и од тогаш кога се рестартираше не ми го отвара програмот графичката не ја чита ке ставам видео и слика од се како изгледа и стварно немам веќе живци што е со компјутеров на уклучување MSI PRO дава логото и една минута на тоа врти од секогаш додека се укл скроз компјутерот и додека се стабилизира 5 минути му треба да ми помогнете со графичкваа сега ако знаете имам и некој пач ми го инсталираа кога ми ја дадоа графичкава се си одеше нормално се до апдејтов понекогаш кога ке го пуштам екранот ми е малце розев 1 секунда 2 и после си е нормално се и кога одам shutdown се гаси екранот и пак се пушта за најавување ?

Оф, леле човече, што кажа во една реченица.
Просто ти се воодушевувам, како успеваш да живееш 23 години во центарот на Македонија, без елементарно познавање на правописот на македонскиот (па и литературен) јазик.
Срамота што си пропуштил од едукацијата. Годините да ти ги имам, ама паметот НЕ!
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.815
1.157
Оф, леле човече, што кажа во една реченица.
Просто ти се воодушевувам, како успеваш да живееш 23 години во центарот на Македонија, без елементарно познавање на правописот на македонскиот (па и литературен) јазик.
Срамота што си пропуштил од едукацијата. Годините да ти ги имам, ама паметот НЕ!

Толку мислења прочитав, мислев дека никој нема да замери.

Грешка бев.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.575
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно