• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Pc !!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

b45k4

Intern
21 февруари 2009
56
0
Здраво имам едне проблем ос pc-то имам инсталирано xp и ubuntu компјутерот работи нормално едно 30тина мин и потоа се појавува црн екран па пак се уклулува тоа нон стоп како да трепка се уклува црн екранедно 5 секунди па пак се исклучува дали е до напојувањњето до графичката или мониторо. Ако е нкој запознае со оја проблем би му бил благодарен ако ми каже кк ода барам решени фала
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
329
Samo na edniot operativen sistem ti pravi vaka ili i na dvata ? Daj malku povekje detalji za problemov. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

b45k4

Intern
21 февруари 2009
56
0
на двата оперативни сиситеми без разилка кој и да го користам истот се случува :ermm:
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Дефинитивно е хардвер во прашање.

Ама вака можеме само да си нагаѓаме. Јас сепак би рекол дека треба на сервис. Можеме да се посомневаме на температурите но и на кондензаторите на плочата. За температурите, провери ги во биос или софтвер. За кондензаторите види на пример SaleSk дали е free па да ги провери.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

b45k4

Intern
21 февруари 2009
56
0
темопературите се океј останува уште кондезаторите или мониторот др не вервам да е ке пробам со друг монитор ако е си работи нормално значи до мониторот е :muahaha:
 

alias

Intern
6 август 2010
3
0
Najnapred dobar den na site i izvinuvanje ako e vo greshna tema postaveno moeto prashanje.
Eve go mojot problem.Posle preinstaliranje na pc shto i da sakam da instaliram mi se pojavuvava slednovo:
The file name directory name or volume label syntax is incorrect.
Se nadevam nekoj ke saka da mi objasni shto e ova bidejki jas ne znam mnogu.
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
808
434
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Тоа што сакаш да го инсталираш да не ти е ставено во фолдер со име напишано на кирилица?
 

alias

Intern
6 август 2010
3
0
Ne, nema napishano nishto so kirilica.mi sepojavuva samo toa shto go napishav pogore i nekoi opcii administrator user i pasovi no jas nemam menuvano toa nikogash .A sega izgleda kako da e smeneto i jas da nemam pristap za nikakvo instaliranje vo kompjuterot.
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
808
434
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Пробај таму каде што ти бара јузер и пасворд напиши Administrator а пасворд остај го празно, и дали си сигурен дека инсталацијата на windows-от е добра?
 

alias

Intern
6 август 2010
3
0
Probav i taka.I povtorno preinstalirav i pak e isto .Do sega ne mi se sluchilo ovaka.Nekolku pati sama sum go pravela istovo i se bilo dobro.no posledniov pat otkako igraa nekoi deca - gosti na kompjuterov se se poremeti.Ok fala ti za vremeto shto go odvoi za mojov problem.
 

jovce.

Gaining Experience
29 јули 2010
491
244
Здраво имам едне проблем ос pc-то имам инсталирано xp и ubuntu компјутерот работи нормално едно 30тина мин и потоа се појавува црн екран па пак се уклулува тоа нон стоп како да трепка се уклува црн екранедно 5 секунди па пак се исклучува дали е до напојувањњето до графичката или мониторо. Ако е нкој запознае со оја проблем би му бил благодарен ако ми каже кк ода барам решени фала
Мене вака ми прави кога ке ја оверклокувам графичката малце одпојке:) и ке ми се исклучвит екранот и на секои пет секунди ке се пуштат,а во игри да не зборвиме ке напрет неколку пати така и ке се рестартират.Дали ја имаш оверклокувано графичката?,и види ди температурите на графичката и пиши.
 

jovce.

Gaining Experience
29 јули 2010
491
244
А да ова можит да се десит и од нестабилен пц,мислам оверклок,ако воопшто е направен,бтв пиши ги температурите на процесорот и графичката.
 

Aleksandar!

Gaining Experience
29 јули 2010
535
169
Провери го кулерот на графичката дали врти.Провери за издувани кондензатори на графичка.Можно е да ти загрее графичката па да ти прае проблем
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

b45k4

Intern
21 февруари 2009
56
0
решен проблемот нека се затвори темата ставив кулер на графичката нов го отворив капакот да има ладење сега океј си е фала дечки
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,918
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно