• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со партицијата :(

  • Ја почнал/а темата
  • #1

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
Проблемот е следниов....
Имамам убунту на партиција од 80 гб.Со убунту лајв цд преку "gparted" на хард дискот му направив рисајз на 39 гб и си работи све како што си беше и пишува дека партицијата ми е 39гб.Проблемот е во другата, новата партиција.Има само еден фолдер (lost + found) и не ми дава пристап ни до него ниту ми дава да отварам фолдери на партицијата.Како да и направам mount или што и да треба за да можам да ја користам ?
пс.еве што ми дава :isplashen:
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Не знам дали ова ќе помогне - но мислам дека може да биде дозволата да се запишува во сите партиции. Напиши го следново во терминал:

gksu gedit /etc/fstab

Таму постави ги сите umask на нула... како во примеров

/dev/<partition> <mount-point> ntfs-3g defaults,umask=0 0 0
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
# /dev/sda1
UUID=786fc6c0-a43e-4f5b-8b72-aecd1d54e3d0 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
# /dev/sda5
UUID=66397722-737f-4903-9ead-610680bc8cd4 none swap sw 0 0
/dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0
Пробав тој кецот да го напраам нула, пак не сакаше :(

Некоја друга идеја ?
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
aj probaj namesto 'defaults' da go stavis ova -> rw,suid,dev,exec,auto,user,async
znaci

UUID=786fc6c0-a43e-4f5b-8b72-aecd1d54e3d0 / ext3 rw,suid,dev,exec,auto,user,async,errors=remount-rw 0 0

Edit:
Zacuvaj go fstab i restartiraj pa probaj dali ke mozes da snimas/brises na particijata

A moze i mesto da restartiras pisi na terminal kako root 'mount -a'
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
epa vaka decki, lost+found folderot e sopstvenost na root userot.. i koga ke povikas nekoja programa za particioniranje preku Linux se uklucuva preku root userot. Napraj vaka: logiraj se na svojot user, otvori terminal i probaj da napravis nekoj file vo taa particija .. preku terminal se razbira pa pisi dali toa uspealo pa ke ti kazam kako da si ja napraj particijata da raboti i pod normalen user :) pozz
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
Пробав со ова, нејкеше.Добро што направив бекап од фајлот...

edit: самошто го решив проблемот.Командата што ми требала била
sudo chown.Фала на сите што се обидоа да ми помогнат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно