1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Оверклок

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од Transporter444, 9 Март 2020.

 1. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Здраво, имам i7 5820K i GA-X99-UD3, процесорот го оверклокнав на 4.2GHz на 1.23v и е карпа стабилен на сите стрес тестови, aida64 extreme 12h, cinebench r20 loop 12h, intel xtu 12h значи нема никаков проблем со under load стабилност, е сега во денот првиот пат кога ке го уклучам пцто на десктоп на идле после 10-15 минути крашнува без никаков BSOD и влегува сам во BIOS и вика дека имало некој проблем и ми дава опции да го ресетирам BIOSот или да влезам во него и да си го средам проблемот. До напојувањето сигурно не е зошто имам 750w 80+ Gold така да ми завршија идеите до што може да биде...
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 2. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Пробај да кренеш напон за 0.005. Дали Windows-от ти е наместен на High Performance во power management?
   
 3. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  беше стабилен на 1.215, па го кренав до 1.23 така да мислам дека тоа не е проблемот, и да high performance е наместено, дали е можно рамот со XMP профилот да прави проблем?
   
 4. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Колку време го тестираш за стабилност? Можно е и до XMP да е проблемот, но сепак мислам дека со напонот имаш проблем. Пробај го х264 тестот. Остави го барем 24 часа. Можеш да го спуштиш од оверклокерс форумот (прв резултат на гугл). Кога правев оверклок кај мене, си тераше стабилно повеќе од 8 часа па потоа да оди во БСОД.
   
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,458
  11,726
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако е исто како кај Сенди, Load Line Calibration или нешто слично. Напонот му е доволен на full load, не му е доволен на idle.

  Edit: Да го намалиш за цртичка, а можеби и да го зголемиш, кај Сенди многу различно се однесуваше во зависност од производителот на матичната.
   
  Nomad, shifty, Transporter444 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  ама финтата е што во денот само првиот пат кога ќе го уклучам еднаш крашнува и толку, после кога ќе се рестартира, го враќам оверклок профилот и нема проблем
   
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,458
  11,726
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Па нели биосот се буни и средува?
   
 8. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  275
  159
  23 Февруари 2017
  Машко
  Дали имаш упдејтирано виндовс? Последен упдејт има проблеми, кај мене имаше BSOD и на кратко ми го снема акаунтот

  Испратено од POCO F1 преку IT.mk форум апликација
   
 9. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  да ама кога се буни влегувам во биос и пак ставам оверклок и после нема проблеми

  upload_2020-3-10_0-46-25.jpeg
  на оваа верзија сум, кога ја инсталирав најновата беше, од тогаш немам чепкано windows update, го имам исклучено во регистри
   
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,458
  11,726
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Зависи дали кога ќе влезеш во БИОС прво го ресетираш (load defaults) или можеби тој сам го прави тоа... Може и нешто друго да не му е по ќеиф.

  Дигни напон за проба на кратко време повеќе одошто мислиш (и следи температури, пази да не го спржиш процесорот), па ќе видиш.
   
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,679
  14,240
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Исклучи ги сите паур сејбинг фичрс во биос
   
  На G4M3R и Transporter444 им се допаѓа ова.
 12. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Модерниве процесори не се пржат толку лесно, си имаат заштити :)
   
  На Metuzalem и Transporter444 им се допаѓа ова.
 13. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  исклучени се, го исклучив и XMP и се фиксна изгледа...
   
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,679
  14,240
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ако е ради XMP тогаш додади напон на мемориските конторолери/нортбриџ (не знам како го имаат крстено Gigabyte, System Agent и VCCIO voltage). Види дали со покачени напони ќе ти вози стабилно на XMP.
   
  Nomad, Transporter444, G4M3R и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  603
  568
  26 Јуни 2012
  Машко
  Како што пишал и гојдо погоре, пробај зголемувај едно по едно VCCSA и VCCIO, пример за 0.05V. Почни прво со system agent(VCCSA) и тестирај. Ако ни со покачен VCSSA за 0.15V не се стабилизира префрли и почни со VCCIO(можно е да имаш засебни I/O дигитални и аналогни сетинзи за tweaking).

  Не е лошо да пуштиш еден принт скрин од сетинзите во биосот.
   
  На gOJDO и Transporter444 им се допаѓа ова.
 16. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  дечки направив load default settings и истото го прави... кај би бил проблемот во хардверот?
   
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,458
  11,726
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Се` може да биде...

  Иако викаш дека имаш добро напојување, сепак следи ги напоните со Aida или друг програм како се однесуваат. Може има проблем со VRM-овите на матичната на пример (да се прегреваат?). Чепкај ги и напоните кои што ти ги рекоа.

  Некомпатибилни рамови? Менувај им ги местата или вади еден по еден. Може ќе треба БИОС апдејт, ама немој да го правиш на нестабилен компјутер.

  Дали е добро монтиран CPU cooler-от и дали има втор вентилатор. Иако би требало да работи супер на defaults со еден, по мое мислење 212-ките се релативно просечни или слаби (има и многу подобри), па не би било на одмет да му се помогне со уште еден.

  Провери убаво во Event Log, понекогаш има запис што се случило (но често и нема). На пример со овој, попрегледно е.

  * Edited
   
  Последна промена: 12 Март 2020
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  VRM-овите не се прегреваат, ги следев и со оверклок никогаш не преминаа 50C, рамовите покасно ќе ги поминам да видам дали е до нив, биосот е последната верзија а CPU coolerot има 2 вентилатори пуш-пул и процесорот на оверклок не поминуваше 80C а вака на сток не поминува 50C и ќе пробам ова со евент логот, фала ти.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,458
  11,726
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Во Event Log-овите особено барај WHEA Uncorrectable Error.

  Напоните најдобро да ги следиш ако има графикон, па да пуштиш stress test, и плус на idle да зјапаш во нив неколку минути. :)

  И за кулерот дали е стегнат кажувам од искуство, на мојот мислев дека го стегнав крвнички (се виткаше матичната и жал ми паѓаше, но не одеше понатаму), но друг човек го стегна уште повеќе. :)
   
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  да да стегнат е не оди повеќе :D пастата е проширена на цел процесор нема проблем тоа сигурно
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Дечки, не приметив дека ми фалат 8 гига рам, слотот на матичната откажал, ги префрлив стиковите на другата страна и работи сега без никаков проблем и со оверклок и без. Фала ви на сите за помошта. Може Клуч.
   
  masterwu, Nomad, Tenny и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...