Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со отварање некои страни

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Здраво,

Последниве два месеци не можам да ги отворам zamunda.net и telekabel.mk (не сум сретнала други досега).
И двете страни се онлајн и функцинираат ама кога ќе пристапам од мојата мрежа не ги отвара на било кој browser.
Google Chrome:
This site can’t be reached
www.telekabel.com.mk took too long to respond.ERR_CONNECTION_TIMED_OUT

Пробав да го ресетирам рутерот (reboot) и повторно не работат. Знае ли некој како може да го средам овој проблем?
П.С барав решение на интернет, сменив и public DNS и повторно не работи.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.651
Писти Охту
наведи оператор (претпоставувам телекабел?), шо опрема користиш - рутер ова она, наредно можеш да провериш дали ти се ок мрежните кабли...
 

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.324
1.173
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
наведи оператор (претпоставувам телекабел?), шо опрема користиш - рутер ова она, наредно можеш да провериш дали ти се ок мрежните кабли...

Проблемот е дека неможе две страни да отвори, а сите други страни ги отвара нормално. Те молам објасни го делот со мрежните кабли ? Како мрежен кабел може да блокира сајтови.

@m3nka пробај со друг DNS, на google пример.
Public DNS  |  Google Developers
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.651
Писти Охту
Проблемот е дека неможе две страни да отвори, а сите други страни ги отвара нормално. Те молам објасни го делот со мрежните кабли ? Како мрежен кабел може да блокира сајтови.

@m3nka пробај со друг DNS, на google пример.
Public DNS | Google Developers
:) ми промакнал делот само за двете страни дека немоѓе да ги отвори. делот со мрежни кабли отпаѓа, го спомнав тоа заради тоа шо имав претходно проблеми со интернет дома кај мене, ниедна страна на отвараше , и испадна дека е до кабелот. во случајов тоа не е никаков фактор, евентуално да проба директно од модемот да го закачи во компјутер кабелот и да провери дали е се во ред или уште постои блокот, ако не ги отвара, звр звр на операторот да си опраат.
 

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Да на телекабел сум, и пробував и со DNS на google (моментално стои тоа). Користам рутер Asus RT_N12 а моделот на модемот не го знам, ама ако е битен ќе го проверам. Досега не сум имала проблем да ги отварам страниве, и ако ви значи нешто ова:
Од кога настана проблемот со замунда, телекабел можев да го отворам (не дека често го посетувам) ама ми требаше баш тогаш и еве денес пробувам пак да го отворам и се појави истиот проблем...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.230
Мислења
976.979
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно