1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со отварање на одреден сајт

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од NecrotoX, 20 Јануари 2016.

1. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Првпат се соочувам со ваков чуден проблем. Имам интернет од Близу.

Сајтот www.conceptart.org одеднаш престана да ми го отвара. Нејќе ни на лаптоп ни на PC. Преку 3G го отвара, другар прашав му го отвара (исто е на Близу).
    Направив Flush DNS, сменив сите можни DNS-и, рестартирав рутер ("oд штекер"), рестартирав PC, исчистив кеш од прелистувачот, пак нејќе!? WTF?? :confused:

2. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,122
    1,267
    25 ноември 2014
    А преку телефон преку рутер?

Ја имав ваков проблем со deviantart. Испадна до рутерот е.

3. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Нејќе, било кој уред поврзан на мрежата од рутерот не ја отвара.

Буквално пред 5-6 саати бев на сајтот, секојдневно го отварам. Прееска прво мислев глобално е down, одеднаш сфатив дека само до мене е.. o_O

4. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,122
    1,267
    25 ноември 2014
    Ако сакаш да се осигураш дали е или не е до провајдерот, поврзи го компјутерот директно без рутер и провери така. Ако отвара - рутерот е. Ако не отвара - проблемот е погоре на ланецот.

5. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Па поврзан ми е десктопот директно, со кабел, не го отвара.. Да не дојде до недоразбирање, рутерот ми е од оние 2 во 1 од Близу, немам посебен модем па рутер.

6. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,122
    1,267
    25 ноември 2014
    Е тоа е фрка.
    Мислев директно од излез модем во писи а не преку рутер/свич. Ти најверојатно под “директно“ мислиш преку кабел ама од рутер не од модем излез, што не ми беше поентата.
    Не знам вака како да тестираш. Нишо, јави се во Близу жали им се нека си дојде екипа нека си се позамара.

7. Simeon Aleksov

Simeon Aleksov
    Intern

23
    20
    14 Декември 2015
    Машко
    Пробај вака.

Прикачени датотеки:

• Untitled.jpg
      Untitled.jpg
      Големина:
      302 KB
      Прегледи:
      44
  8. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Пробав со повеќе DNS-и, со сите беше исто. Денес само што сакав да се јавам во Близу само од себе се среди. Некој ми спомна дека "ме рутирало на друг линк" или така нешто.
    Како може вакво рандом нешто да се случи и дали и во иднина некој друг сајт може да ми биде вака недостапен кога ќе му текне е прашањето што си го поставувам сега..

9. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Вечерва пак истиот сајт во истото време како и вчера стана недостапен. :angry::mad::mad::angry:

10. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,753
    7,186
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Ако е CBN рутерот, знај дека е до него, поголемо ѓубре од рутер не постои, барај да ти го заменат со Technicolor, или со циско модем, па ти купи си саглам рутер, ова второто ти е најдобра опција, верувај, живи маки протрпев со нив.

11. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Некако не ми се верува да е до CBN-oт. Нема логика цел ден да го отвара, сега во исто време како и синоќа да прекине да го отвара, само тој сајт. Плус другар исто има CBN и го нема овој проблем.

12. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,753
    7,186
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    5 или 6 нови ми ги носеа, сите со по некој различен симптом, додека на крај не оставија циско како најстабилна опција. А мислам дека скоро сите имаа проблем со отварање на рандом сајтови. Ај види пробај прочепкај у Parental Control у рутерот, или направи му хард ресет, не само со исклучување од струја, него исклучи го, боцни го ресет дугмето, и додека држиш уклучи му струја и држи така уште некои 30 секунди.
    ЦБН рутерите имаат многу багови во софтверот, истото на неколку пати ми го кажаа и техничарите, и тие во контакт центарот, па ги повлекувале и ги менувале со техниколор.
    Со торентите имаш ли проблем да ја постигнеш максималната брзина од пакетот?

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Со брзина немам проблем.
    Capture.PNG

Не можам да најдам Parental Control, изгледа нема или е под друго име.
    Aко пак имам проблеми вечер ќе направам хард ресет, еве денес како и вчера сабајле сајтот повторно го отвара најнормално.

Слични теми
  1. goran^
    Одговори:
    10
    Прегледи:
    2,211
  2. linksys
    Одговори:
    11
    Прегледи:
    1,567
  3. Maja3