1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со отварање на одреден сајт

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од NecrotoX, 20 Јануари 2016.

 1. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Првпат се соочувам со ваков чуден проблем. Имам интернет од Близу.

  Сајтот www.conceptart.org одеднаш престана да ми го отвара. Нејќе ни на лаптоп ни на PC. Преку 3G го отвара, другар прашав му го отвара (исто е на Близу).
  Направив Flush DNS, сменив сите можни DNS-и, рестартирав рутер ("oд штекер"), рестартирав PC, исчистив кеш од прелистувачот, пак нејќе!? WTF?? :confused:

  [​IMG]
   
 2. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,267
  25 ноември 2014
  А преку телефон преку рутер?

  Ја имав ваков проблем со deviantart. Испадна до рутерот е.
   
 3. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Нејќе, било кој уред поврзан на мрежата од рутерот не ја отвара.

  Буквално пред 5-6 саати бев на сајтот, секојдневно го отварам. Прееска прво мислев глобално е down, одеднаш сфатив дека само до мене е.. o_O
   
 4. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,267
  25 ноември 2014
  Ако сакаш да се осигураш дали е или не е до провајдерот, поврзи го компјутерот директно без рутер и провери така. Ако отвара - рутерот е. Ако не отвара - проблемот е погоре на ланецот.
   
 5. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па поврзан ми е десктопот директно, со кабел, не го отвара.. Да не дојде до недоразбирање, рутерот ми е од оние 2 во 1 од Близу, немам посебен модем па рутер.
   
 6. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,267
  25 ноември 2014
  Е тоа е фрка.
  Мислев директно од излез модем во писи а не преку рутер/свич. Ти најверојатно под “директно“ мислиш преку кабел ама од рутер не од модем излез, што не ми беше поентата.
  Не знам вака како да тестираш. Нишо, јави се во Близу жали им се нека си дојде екипа нека си се позамара.
   
 7. Simeon Aleksov

  Simeon Aleksov
  Intern

  23
  20
  14 Декември 2015
  Машко
  Пробај вака.
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.jpg
   Untitled.jpg
   Големина:
   302 KB
   Прегледи:
   44
 8. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Пробав со повеќе DNS-и, со сите беше исто. Денес само што сакав да се јавам во Близу само од себе се среди. Некој ми спомна дека "ме рутирало на друг линк" или така нешто.
  Како може вакво рандом нешто да се случи и дали и во иднина некој друг сајт може да ми биде вака недостапен кога ќе му текне е прашањето што си го поставувам сега..
   
 9. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Вечерва пак истиот сајт во истото време како и вчера стана недостапен. :angry::mad::mad::angry:
   
 10. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,753
  7,186
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ако е CBN рутерот, знај дека е до него, поголемо ѓубре од рутер не постои, барај да ти го заменат со Technicolor, или со циско модем, па ти купи си саглам рутер, ова второто ти е најдобра опција, верувај, живи маки протрпев со нив.
   
 11. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Некако не ми се верува да е до CBN-oт. Нема логика цел ден да го отвара, сега во исто време како и синоќа да прекине да го отвара, само тој сајт. Плус другар исто има CBN и го нема овој проблем.
   
 12. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,753
  7,186
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  5 или 6 нови ми ги носеа, сите со по некој различен симптом, додека на крај не оставија циско како најстабилна опција. А мислам дека скоро сите имаа проблем со отварање на рандом сајтови. Ај види пробај прочепкај у Parental Control у рутерот, или направи му хард ресет, не само со исклучување од струја, него исклучи го, боцни го ресет дугмето, и додека држиш уклучи му струја и држи така уште некои 30 секунди.
  ЦБН рутерите имаат многу багови во софтверот, истото на неколку пати ми го кажаа и техничарите, и тие во контакт центарот, па ги повлекувале и ги менувале со техниколор.
  Со торентите имаш ли проблем да ја постигнеш максималната брзина од пакетот?
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Со брзина немам проблем.
  Capture.PNG

  Не можам да најдам Parental Control, изгледа нема или е под друго име.
  Aко пак имам проблеми вечер ќе направам хард ресет, еве денес како и вчера сабајле сајтот повторно го отвара најнормално.
   
Слични теми
 1. goran^
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  2,211
 2. linksys
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,567
 3. Maja3
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,279
 4. alberto81
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  627
 5. pedro:)
  Одговори:
  32
  Прегледи:
  3,403
Вчитување...

Сподели

Вчитување...