• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со објавување на wordpress линк на facebook

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
249
57
Го користам wordpress и имам проблем кога ќе објавам некоја моја статија на фејсбук не се појавува сликата (thumbnail) што ја имам поставено за статијата туку се објавува оваа слика:


Дали има некој плугин или што да направам за да го средам проблемот?
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
207
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Вака сеа ... многу вордпрес корисници го имаат тој проблем. Решението е едноставно.

Чекор број 1:
Првата работа што треба да ја направиш е да креираш фејсбук апликација.
https://developers.facebook.com/apps
Прогуглај малце ако не можеш да се снајдеш, нема потреба од некои посебни сетинзи. Доколку не можеш да се снајдеш и преку гугл, пиши тука во друг пост ќе ти објаснам посебно за фејсбук апликациите. Сега за сега толку од овој чекор.

Чекор број 2:
Отвори го темплејт фајлот header.php во едиторот.
Каде што имаш:
Код:
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" ...
Замени со:
Код:
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xmlns:og="http://ogp.me/ns#" xmlns:fb="https://www.facebook.com/2008/fbml">
Чекор број 3:
Во истиот фајл (header.php) некаде помеѓу <head></head> тагот внеси го следниов код:
Код:
<?php if (have_posts()):while(have_posts()):the_post(); endwhile; endif;?>
<!-- the default values -->
<meta property="fb:app_id" content="ИД-ТО НА ФБ АПЛИКАЦИЈА" />
<meta property="fb:admins" content="ИД-ТО НА АДМИН ПРОФИЛОТ" />
 
<!-- if page is content page -->
<?php if (is_single()) { ?>
<meta property="og:url" content="<?php the_permalink() ?>"/>
<meta property="og:title" content="<?php single_post_title(''); ?>" />
<meta property="og:description" content="<?php echo strip_tags(get_the_excerpt($post->ID)); ?>" />
<meta property="og:type" content="article" />
<meta property="og:image" content="<?php if (function_exists('wp_get_attachment_thumb_url')) {echo wp_get_attachment_thumb_url(get_post_thumbnail_id($post->ID)); }?>" />
 
<!-- if page is others -->
<?php } else { ?>
<meta property="og:site_name" content="<?php bloginfo('name'); ?>" />
<meta property="og:description" content="<?php bloginfo('description'); ?>" />
<meta property="og:type" content="website" />
<meta property="og:image" content="СЛИКА ШТО САКАШ ДА СЕ ПРИКАЖУВА КОГА ЌЕ СЕ СПОДЕЛИ ЛИНКОТ ОД САЈТОТ" /> <?php } ?>
Доколку продолжи да ти прави проблеми, пробај со овој код кај што ти е og:image
Код:
<meta property="og:image" content="<?php if (function_exists('catch_that_image')) {echo catch_that_image(); }?>" />
Чекор број 4: (внимавај на овој чекор)
Отвори го фајлот functions.php во едиторот и некаде во функциите додади го следниов код (внимавај каде го ставаш бидејќи може да дојде до проблеми со темата доколку не знаеш што точно правиш, одговорноста е твоја)

Код:
function catch_that_image() {
global $post, $posts;
$first_img = '';
ob_start();
ob_end_clean();
$output = preg_match_all('/<img.+src=[\'"]([^\'"]+)[\'"].*>/i', $post->post_content, $matches);
$first_img = $matches [1] [0];
if(empty($first_img)){
//Defines a default image
$first_img = "/images/default.jpg";
}
return $first_img;
}
Чекор број 5:
Врати се на фајлот header.php и после <body> тагот вметни:
Код:
<div id="fb-root"></div>
<script>
 window.fbAsyncInit = function() {
  FB.init({appId: 'ИД-ТО НА ФБ АПЛИКАЦИЈАТА', status: true, cookie: true,
      xfbml: true});
 };
 (function() {
  var e = document.createElement('script'); e.async = true;
  e.src = document.location.protocol +
   '//connect.facebook.net/en_US/all.js';
  document.getElementById('fb-root').appendChild(e);
 }());
</script>
И да ти напоменам дека откако ќе ги направиш овие измени, фејсбук не го приметува тоа одма. Промените на фејсбук ќе се направат во рок од 24-48 часа, можно е и повеќе.

Тоа е тоа, среќно! Пиши што си направил. Поздрав!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
249
57
Фала друже ќе пробам и ќе видам што ќе биди.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
249
57
Фала за помошта готово го средив проблемот,сега Martinovski ако можеш да ми помогнеш ти или кој било да го средам уште овај проблем би било супер.
Код:
http://it.com.mk/forum/threads/wordpress-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC-%D1%81%D0%BE-thumbnail.29923/
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
207
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Мило ми е што успеав да помогнам. Поздрав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,226
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно