• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со nVidia драјвери под Win Vista

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Имам проблем при снимањето на nvidia драјверите на vista...поточно не може да се препокријат основните microsoft драјвери за графичката, новите драјвери ги симнав од официјалната страна на nvidia, за графичката што ја имам и под Vista..инсталацијата тече нормално, но после рестартот не се снимени новите драјвери туку си остануваат старите...
Ако некој имал сличен проблем и го решил нека помага...
Поздрав.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Пред да ги инсталираш драјверите за графичката картичка,имаше ли некои други драјвери инсталирано?Самиот Виндоуз неможе 100% да ги покрие драјверите за хардверските компоненти така да мораш ти да ги инсталираш(дури и најкомпактибилните графички картички за Виста неможат да функционираат без матичен драјвер.Она ке инсталира нешто али основно за да функционра минимално.Пробај да го избришеш и пак да го снимиш
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Да, имаше основни драјвери на microsoft, знам дека не е целосен тој драјвер затоа сакав да си снимам официјален, но ајде ќе пробам да ги избришам win драјверите за графичката па да ги снимам nvidia драјверите, па ќе пишам што сум направил.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Ок го решив тој проблем, но сега имам друг :( , драјверите се снимени, но го нема nvidia desktop menager за да си подесам слика и на TV(clone monitors), ако има некој искуство со оваа проблематика нека пише.
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
еден другар имаше вакво нешто мислам.На десктоп му го немаше тоа Нвидиа ПРОПЕРТИС и си кога направи формат на ВИНДОВС пак инстлираше и све се реши.хехехе.Пробај негде од КОНТРОЛ ПАНЕЛ да не има нешто ново,или кај саатот тука кај што е.
П.С
Мој Совет:
Врати се на ХР зашто Вистата ќе ти прави уште вакви проблеми.Нема да ти пасуваат драјвери за повеќе нешта.Како прво нема АУТОРУН на цдинјата.И нема подршка за многу програми.Едноставно кажано Виста е наменет за богати луѓе кој си имаат пари и си купуваат програми ова тоа.Поздрав брат,се надевам дека ќе ме послушаш.
Пп.С ова го кажувам од лично искуство.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,753
Мислења
864,032
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно