1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Nvidia 920m

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од BamBo, 26 oктомври 2016.

 1. BamBo

  BamBo
  Intern

  4
  0
  25 oктомври 2016
  Машко
  Здраво Дечки Имам Acer Aspire e5 532g QuadCore Процесор и Intel Графичка и Nvidia , Проблемот е Што не ми ја Чита Nvidia Пробав со сите можни Драјвери што ги најдов , Помош некој да не имал проблем?
   

  Прикачени датотеки:

  • Capture.PNG
   Capture.PNG
   Големина:
   27.9 KB
   Прегледи:
   28
 2. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Оди во Device Manager - Display Adapters и дај скриншот од тоа.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,263
  8,659
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не треба да пробуваш со сите можни драјвери. Треба само со три драјвери: Chipset, Intel VGA, nVidia за m GPU
   
 4. BamBo

  BamBo
  Intern

  4
  0
  25 oктомври 2016
  Машко
  Oва ИНТЕЛ Никако не се инсталира другото што го гледаш
  Иначе Ако ја Исклучам Nvidia Пак исто си работи со Исти Перформанси pc 60FPS na CS GO Пример и со Nvidia Укл и со Исклучена
   

  Прикачени датотеки:

  • Capture.PNG
   Capture.PNG
   Големина:
   3.1 KB
   Прегледи:
   21
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Штиклирај го тоа и кога ќе ја упалиш CSGO во notification tray треба да ти покажува на колку програми е упалена 920м, инаку не очекувај некоја драстична разлика од интегрираната.
   

  Прикачени датотеки:

 6. BamBo

  BamBo
  Intern

  4
  0
  25 oктомври 2016
  Машко
  И Уште нешто КОга ќе Поврзам Уште еден Монитор на VGA Излезот не го чита а на HDMI Тогаш работи :D, Заклучок на сето ова е не купувајте Произвори од НЕПТУН пошто го платив 20.000 лаптопот пред 4 месеци
  920m 2gb V-ram
   
 7. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Си напраил попара со драјвери, затоа :)

  Избриши ги, почни од нула. Симни официјални драјвери директ од сајтот на лаптопот, а за Nvidia симни ги од Nvidia.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BamBo

  BamBo
  Intern

  4
  0
  25 oктомври 2016
  Машко
  Исто ТОТал Формат напраив Стаив Win 10 И исто :/ пак не го детектира ГО детектира се додека не инсталирам драјвери и тоа само го Копира Истиот не може да менуваш Пример поделен да го користиш , и Графицка Пишува CPU нели ниш нема инсталирано ...значи нешто не е како треба
   
 9. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Скоро ништо не те разбрав :)

  Формат, инстлирај Chipset драјвери, па Intel Display Driver (ако веќе самиот Windows не го инсталира), па после стај си Nvidia драјвери. Толку, ќе ги имаш двете графички од кои по default, интелот ќе ти работи за се и сешто освен за игри, Nvidia ќе се пушта на игра или на некој побарувачки процес.
   
  На BamBo и Arabian им се допаѓа ова.
 10. DzoleGTI

  DzoleGTI
  Intern

  101
  34
  23 Јануари 2014
  Машко
  Имав таков проблем на еден лаптоп никако не ја читаше графичката но со windows 10 за чудо се оправи работата...
   
 11. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  624
  1,278
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Не се фаќајте ко пијан за стап одма за драјвери утнал, реинсталирај windows, инсталирај пак, итн.

  За истиов, а и слични серии од Acer, проблемов со графичкава постои (прогуглајте малку повеќе). Не е чест проблем, но сепак постоел/постои.

  На неколку места кај што читнав некој од нив го решил со апдејт на биос, некој го решил со помош од форумот на nvidia, некој дури и вика откако инсталирал 10-ка му се оправило (што во овој случај не е така, бидејки веќе си инсталирал 10-ка).

  Види прочитај поубаво по нетов, не барај само одговори за твојата серија лаптоп. Пиши на support на Acer, пиши на форумот на nvidia.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DennyMK

  DennyMK
  On your way to fame

  638
  976
  5 Февруари 2009
  Машко
  Хаха, по твоево мислење за поврзување со HDMI треба графичкава од потпис да ја фрлам во канта :D :D :D
  Се сетира тоа во windows на кој монитор/тв да прикажува слика, а може и на двата монитори/тв истовремено.
   
 13. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,715
  7,090
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Зашто е Нептун виновен што корисниците не знаат да се снајдат? Не генерализирај така.
   
  На Arabian и DennyMK им се допаѓа ова.
 14. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  151
  266
  28 Декември 2015
  Машко
  Апдејтирај БИОС. Симни го од официјалната страна на Ацер, најверојатно имаат драјвер.

  Кога излезе 10ката, кај мене не сакаше да направи апгрејд од 8.1 заради двојна графичка (интел + нВидија). Едноставно не можеше да инсталира понови драјвери. Додека открив што е проблемот, се окозив. За несреќа (првите денови од кога излезе 10ката) немаше никаде хотфикс или информации што може да прави проблем.

  upload_2016-10-27_8-7-3.png
   
  Tajson, BamBo и на borcep им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...