• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Problem so nov dopolnitelen hard disk

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kosdrag

Intern
13 октомври 2008
2
0
Imam uste eden nov hard disk i go staviv....
stariot mi e IDE a noviot SATA, problemot e vo toa sto noviot ne mi go pokazuva.
se instalira seve dobro, odnosno Vistata go prpozna ama ne mi go pokazuva vo My Computer. Vo sto e problemot dalit treba na novit da se naprevi paricija?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,245
16,529
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Da, за да имаш букви во My Computer МОРА да имаш напревено партиции.

1) влези во Control Panel\Administrative Tools\Computer Management\Disk Management
2) Најди го дискот, графички представен како правоаголник. Би требало да е Disk1, а стариот диск да е Disk0. Исто така можеш да го преопознаеш и по капацитетот
3) Десен клик на новиот диск и ќе најдеш опција за креирање на нова партиција и форматирање
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно