1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со низа

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од thecursedclown, 14 Јануари 2018.

 1. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Bi sakal li nekoj da mi pomogne? Zadacata e da ja rotiram nizata kon desno ali ne mi gi printa na kraj kako sto treba.

  Kod:
  #include<stdio.h>
  #define MAX 100
  int main() {
  int n;
  scanf("%d", &n);
  int niza[MAX];
  int i,j,temp=0,swap=0;

  for(i=0;i<n;i++){
  scanf("%d", &niza);
  }
  temp = niza[n-1];

  for(i=0;i<n;i++){
  niza = niza[i+1]; // prviot clen go zamenuva so sledniot
  } //tuka treba da bide niza(i)= niza[i+1] ali go menja toa na forumov

  niza[0]=temp; // prviot clen go zamenuva so posledniot

  for(i=0;i<n;i++){

  printf("\t%d",niza); //pritanjeto na niza e prob(vadi nekoi random addressi)
  }

  return 0;
  }
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,218
  6,345
  27 Март 2014
  Овде сигурно ке добиеш одговор :)
   
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,002
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  во php, има една handy функција, array_reverse шо го прај тоа шо го бараш, ако добро те разбрав ... ?

  anyways, пробај со следново: земи ја големината на низата.
  креирај празна низа, пример: obratna_niza
  for(i = golemina_na_niza; i > 0; i--){
  провери дали има вредност niza
  ако има, obratna_niza ...
  }

  ова ти е псевдо до некаде, решението базирано на ова ќе го напрајш.
   
 4. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Imase zadaca od desno kon levo i taka ja resiv. ovaa e od levo kon desno
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,002
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  дај пример, како е зададена низата, како треба да изгледа
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 6. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Да се напише програма за ротирање на елементите на една низа за едно место
  во десно. На крај, да се испечати на екран ротираната низа. Елементите од
  низата се читаат од стандарден влез.

  basically site elementi od nizata(vneseni preku scanf povrzan so drug for) da se zamenat za edno mesto kon desno i posle posledniot clen od prethodno da dojde na prvoto mesto.
   
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,002
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  зарем ова е тешко да се напише:

  внесена низа:
  niza1(1 => a, 2 => b, 3 => c)

  треба да изгледа :
  niza2(1 => c, 2 => a, 3 => b)

  ова е тоа шо ти треба?
   
 8. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  neznam dali sum glup ali nisto ne sfativ
   
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,002
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  дај пример на внесена низа од тастатура, и како треба да изгледа од ко ќе се обработи. тоа ти барам.
   
 10. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  890
  1,038
  9 Јуни 2011
  Машко
  Дефинирај „ротирам на десно“ ?

  Нешто како ова?

  Почеток:
  1 - 2 - 3 - 4 - 5
  Резултат:
  2 - 3 - 4 - 5 - 1
   
  На thecursedclown му/ѝ се допаѓа ова.
 11. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  1) scanf --- brojot na elementi na niza;
  elementite: 1 2 3 4 5 6 7 8
  final printf: 8 1 2 3 4 5 6 7
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  254
  197
  17 Септември 2012
  Машко
  Шифтирање му треба ваљда.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На Isak Keyten и thecursedclown им се допаѓа ова.
 13. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,002
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  тоа шо ти пишав значи :)

  еве ти псевдо код:
  креираш една привремена низа
  земаш големина на низа, пример враќа 5.
  privremena_niza[0] = golemina_na_niza[n-1]
  Код:
  for i = 1, i < golemina_na_niza, i ++
    privremena_niza[i] = vlezna_niza[i]
  
  done.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  890
  1,038
  9 Јуни 2011
  Машко
  Се поправи у '93-та минута :)
   
  На thecursedclown и spiritBreaker им се допаѓа ова.
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Уф, без потреба дупло меморија ќе фаќа и дупло операции.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,002
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  дур го најдов бб кодот за код внесување...
   
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  И тоа грешно
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 18. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,002
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  не можам да те сватам само, имаш некој проблем или наравот ти е таков да се контраш само?
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  И првото и второто тврдење ми се точни. Првото - нема никаква потреба за копирање на низата. Никаква. Има погоре решение - најдесниот член оди во темп варијабла, петља од претпоследниот член до почеток со која што се префрла елементот за едно место десно. Точно n операции, а потребен дополнителен простор е 1, наспроти дополнителен простор n и n екстра операции (ако само печати и не ја менува оригиналната низа, тогаш нема екстра операции, ама не е добро решение).
  Второто тврдење - да не треба некаде да има i-1 (или i+1) наместо едното i во поправеното?

  (Фала што ме оцени од два поста. Кога ќе ми треба мислење за други ќе те прашам тебе за да знам какви НЕ се)
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 20. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Samo popravete mi ja greskata ako sakate pls. rabotava e sam da znam da gi resavam zadacive
   
 21. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не сум на компјутер, на прва ова ми боде очи niza = niza[i+1]; треба да биде niza\[\i\] = niza[i+1];[/i]
   
  Последна промена: 14 Јануари 2018
 22. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  ne ni dava da se compile taka
   
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ништо, до идната недела немам компјутер, ќе пробам на таблет можда утре. Постои некој онлајн компајлер?
   
 24. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Online C Compiler - online editor e dosta dobar
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 25. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  171
  138
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  по грешка дабл пост, може да се избрише
   
  Последна промена: 15 Јануари 2018
Слични теми
 1. daskal
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  2,205
 2. in-Power
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  3,062
 3. Papa Benedikt
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,281
 4. Jovan.74
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,339
 5. dodevska
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,592
Вчитување...

Сподели

Вчитување...