• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со несакано стартување на аудио фајл!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
da ve prasam nesto edna pesna ne ja ni pustam nemam ukluceno ni winamp ni wmp samo tie gi imam jasno vie za pustanje muzika a pesnata sama pocnuva i si pee pee.......
posle nekoe vreme se gase i potoa pak se pusta :lut2::lut2::lut2::lut2::lut2:
ako moze nekoj da mi kaze ako znae jas proveriv kaj sto znam:lut2::chudenje::chudenje::chudenje::chudenje:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Кога почнува да пее, кога ќе влезеш на нет или кога се пали компјутерот?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Според ова, ти имаш духови во компјутерот.
Но пред да викнеме истерувач, објасни подетално - тоа ти се случува на компјутерот КОГА? На одреден сајт кога си на Интернет или и кога не си на нет, при работа со било која апликација?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Според ова, ти имаш духови во компјутерот.
Но пред да викнеме истерувач, објасни подетално - тоа ти се случува на компјутерот КОГА? На одреден сајт кога си на Интернет или и кога не си на нет, при работа со било која апликација?
ne sum na odreden sajt tuku te na primer na it sum i pocne da pee.......
ispee neli i posle po nekolku vreme pa pocne.......
:chudenje::chudenje::chudenje::chudenje::chudenje:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Тоа ти се случува само кога си на интернет или и кога не си?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
mislam deka nema vrska so netot oti pesnata ja imam u pc
a ne nekoj mu se nema deseno ovoj problem?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Пробај да ја избришеш, дали ти дава access denied?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ова е баш чудно. :)) А преку која програма се стартува песната? Провери...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Кога ќе почне да свири, преку task manager види кои процеси се вклучени и пастирај тука.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Точно, како што ти кажуваат, нареден пат кога ќе поче да свири, уклучи таск менаџер и види дали се уклучило winamp или нешто слично...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Земи си HiJackThis, имаш таму да ги видиш сите процеси кои ти се вклучени, опција да исклучуваш секој поединечно.. Доколку забележиш некој сомнителен процес, исклучи го..
Можеш секој процес да го гуглаш за да добиеш информации за што поточно служи..

Можно е да си заразен или нешто слично.. Со HiJackThis ќе можеш и да избришеш некои стварчиња од регистри и/или startup..

Ако не си сигурен што поточно да направиш, скенирај со програмчето и сними го логот, пастирај го на vmetni.com и дај ни ја адресата до логот да го разгледаме (ако немаш ништо против) за да можеме да утврдиме за што поточно се работи.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
e ushte vakov problem nemam videno...
a sho vikash malce da si go sredish kompjuterot..
mozno e da imash virus na startup ili nekoj drug vid na faelce shto ovozmozuva otvaranje na fael(pesna vo tvojot sluchaj) na odredeno vreme..
pa taka da , prvo sredi se od startup
1. start ---> startUp
2. start -->run-->msconfig--->startup i iskluchi se nepoznato
_______
Potoa bi ti preporachal isto da si zemesh nekoj podobar anti-virus ( ex. BitDefender,kaspersky,nod32) da skenirash, vo sluchaj ovaj problem da ti pravi nekoj malciozen program..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
А тие процеси од половина надолу што не се гледаат на сликата?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Овие се процесите во моментот додека свири песната во позадина. Така?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Од сите процеси овој ми е сомнителен:

EGUI .EXE
EGUI .EXE has been seen to perform the following behavior(s):

* Registers a Dynamic Link Library File
* This Process Creates Other Processes On Disk
* Executes a Process
* The process hooks code into all running processes which could allow it to take control of the system or record keyboard input, mouse activity and screen contents
* The Process is packed and/or encrypted using a software packing process

EGUI .EXE has been the subject of the following behavior(s):

* Created as a process on disk
* Executed as a Process
Ѕирни тука и тука.
:rolleyes:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
hmmmmz chudno...
nema nekoj nepoznati processi vo tvojot sluchaj...
just NoComment.
.
ps. dali veke skenira so nekoj anti-virus/spyware program?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,721
Мислења
856,059
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно