• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со напојувањето

• Ја почнал/а темата

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,266
312
Еве се враќам од роденден и си го палам своето домашно милениче и во Motherboard Monitor ми покажува температури, френкфенции и напони на напојувањето. Но на црвената жица од напојувањето треба да биде 5 волти, арно ама мене ми покажува 4.08 волти.. По мене тоа е многу... Па дали е можно да рикне напојувањето и да скокне струјата на 220 волти и да ми изгори све до даска... и да ми го тутуноса компјутерот... Или пак само напонот ќе слабее и ќе слабее додека компјутерот престане да се пали? Кои се вашите мислења, оти прашав момциве на мирц и Алекс ми кажа дека не знае за тоа, ама мисли дека нема да ми скокне напон, но јас не сум сигурен... Па затоа вие кажете ми дали е безбедно да терам со ова напајање уште некое време или ново да зимам....:zbunet3:

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Еве се враќам од роденден и си го палам своето домашно милениче и во Motherboard Monitor ми покажува температури, френкфенции и напони на напојувањето. Но на црвената жица од напојувањето треба да биде 5 волти, арно ама мене ми покажува 4.08 волти.. По мене тоа е многу... Па дали е можно да рикне напојувањето и да скокне струјата на 220 волти и да ми изгори све до даска... и да ми го тутуноса компјутерот... Или пак само напонот ќе слабее и ќе слабее додека компјутерот престане да се пали? Кои се вашите мислења, оти прашав момциве на мирц и Алекс ми кажа дека не знае за тоа, ама мисли дека нема да ми скокне напон, но јас не сум сигурен... Па затоа вие кажете ми дали е безбедно да терам со ова напајање уште некое време или ново да зимам....:zbunet3:
Ако немаш нагли исклучувања/рестатирања што не се предизвикани од софтвер тогаш ќе е Ок. не знам што делови имаш ама ако немаш гладна графичка и гладен процесор тогаш не е проблем. Спушти го speedfan за хардвер информации

• Ја почнал/а темата

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,266
312
еве го симнав програмот и на него ми покажува дека напонот е ок... значи изгледа дека motherboard monitor не ми го покажува реалниот напон или не знам шо... при проверувањето на напонот со speedfan, другата програма беше исклучена :)

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,592
Мислења
824,141
Членови
28,086
Најнов член
martinivs
На врв Дно