• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со напојувањето

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
329
Еве се враќам од роденден и си го палам своето домашно милениче и во Motherboard Monitor ми покажува температури, френкфенции и напони на напојувањето. Но на црвената жица од напојувањето треба да биде 5 волти, арно ама мене ми покажува 4.08 волти.. По мене тоа е многу... Па дали е можно да рикне напојувањето и да скокне струјата на 220 волти и да ми изгори све до даска... и да ми го тутуноса компјутерот... Или пак само напонот ќе слабее и ќе слабее додека компјутерот престане да се пали? Кои се вашите мислења, оти прашав момциве на мирц и Алекс ми кажа дека не знае за тоа, ама мисли дека нема да ми скокне напон, но јас не сум сигурен... Па затоа вие кажете ми дали е безбедно да терам со ова напајање уште некое време или ново да зимам....:zbunet3:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Еве се враќам од роденден и си го палам своето домашно милениче и во Motherboard Monitor ми покажува температури, френкфенции и напони на напојувањето. Но на црвената жица од напојувањето треба да биде 5 волти, арно ама мене ми покажува 4.08 волти.. По мене тоа е многу... Па дали е можно да рикне напојувањето и да скокне струјата на 220 волти и да ми изгори све до даска... и да ми го тутуноса компјутерот... Или пак само напонот ќе слабее и ќе слабее додека компјутерот престане да се пали? Кои се вашите мислења, оти прашав момциве на мирц и Алекс ми кажа дека не знае за тоа, ама мисли дека нема да ми скокне напон, но јас не сум сигурен... Па затоа вие кажете ми дали е безбедно да терам со ова напајање уште некое време или ново да зимам....:zbunet3:
Ако немаш нагли исклучувања/рестатирања што не се предизвикани од софтвер тогаш ќе е Ок. не знам што делови имаш ама ако немаш гладна графичка и гладен процесор тогаш не е проблем. Спушти го speedfan за хардвер информации
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
329
еве го симнав програмот и на него ми покажува дека напонот е ок... значи изгледа дека motherboard monitor не ми го покажува реалниот напон или не знам шо... при проверувањето на напонот со speedfan, другата програма беше исклучена :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,763
Мислења
850,113
Членови
29,466
Најнов член
ninobass
На врв Дно