1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рецензија Проблем со напојување Antec TPC 650W Gold

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Војвода, 19 Јули 2019.

 1. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Поздрав дечки.
  Пред 2 дена, системот во Lock Screen, се замрзна и морав да го рестартирам целиот систем. Повремено ( еднаш на 5-6месеци) системското ссд, OCZ Vector, знае да не ми биде препознато од самиот систем. По 3-4 рестарти на писи-то, одеднаш системот повеќе не сакаше да се подигне, буквално како да умре.
  3-4 месеци пред ова да се случи, истото ми се има случено но по час два, само по себе си се среди. Овојпат не се среди.
  Значи системот не се подига, нема никакво звучно сигнализирање, ни еден кулер не врти, лед сијаличките на матичната си светат.
  Денес го демонтирав цел компјутер, пробав само со рам/процесор, повторно ништо.
  Го извадив напојувањето и пробав да му направам Jump Start (гледав на јутјуб ) со шпенагла во 24 пинскиот конектор ( во зелената и црната жица) и притоа молексот го поврзав со Фен контролерот на куќиштето, повторно ништо, напојувањето не се вклучува никако. Ова го направив неколку пати, но безуспешно.
  Ме интересира има ли некој од реонот Лисиче/К Вода/Аеродром којшто би можел подобро да го тестира напојувањето, да знам дали да си барам ново напојување, или пак евентуално матичната да не е отидена па да си барам друга, или пак да ми позајми напојување колку да тестирам дали матичната ми е ок ?
  High End напојување без никакво малтретирање, 80% од времето на 20-30% Load, вака да пушти душа...
  Мебиус пропадна па така ништо од гаранцијата...

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,306
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  Овие кај тобако 2 сервис за компјутери шо имаа, шо беше на форум едно време тој Кјосмофон ако работат уште можда не се лоши?

  Не ми текинја друг у моментов у тој регион... имаше знам позади булеварот у ново лисиче некаде добар сервис ама премногу одамна беше тоа.

  Иначе ова со гаранцијата ме замисли сеа, ко шо се затвараат фирми кај нас (мебиус, амц, итн.) се повеќе ми иде дека ако зиам нешо шо има над 3 години гаранција е боље од Плесио или друг реноминаран продавач у комшии да зеам пошо помалку шанси има да не постојат коа ќе ми затреба гаранција.
   
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,250
  8,649
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да не е напојвањето шокирано пошто грмеше деновиве? УПС претпоставувам немаш.

  А проба ли да го извадиш од струја напојувањето и да го оставиш така неколку денови, да се поиспразни тој големиот електролит што го има. Пробај после тоа дали ќе сака. Ако нејќе со спојување на пинови да се подигне тогаш може е паметно да го отвориш да видиш со унимер дали осигурачот му е добар или пак е цофнат. Ако е добар осигурачот тогаш барај друго напојување. Јбг
   
 4. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Не сум пробал така, држи ли тоа вода ?
  Пошто не грмеше тој ден, а си работеше без проблеми дури и кога грмело. Напротив, тој ден си работеше некои добри 7-8 часа пред ова да се случи.
  И напоменав и еднаш претходно истото се случи, но после час-два се среди самото по себе.
  Знаете ли дали нашиот Даниел сеуште чепка електроника ? Да проба да го воскресне. Пошто 7к го платив, 2ипол години дали е старо...

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,379
  3,701
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Купи си од тука половно некое кулермастер за 1500ден од 650вати и ке заштедеш на живци по сервиси.
  Патем Даниел како што знам работе на лаптопите само. Кренал раце и тој од напојувањата.
   
  На Daniel86 и Arabian им се допаѓа ова.
 6. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Си реков пред да го однесам на сервис, да го оставам како што кажа Астро и ден ипол седеше исклучено од струја, и еве го работи со трикот со шпенаглата.
  Побрзо воскресна и од Исус у пм...
  Астро фала ти на советот :D


  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
  На Cika, Tenny, NecrotoX и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Некој ако сака да подобјасни како точно се поправило напојувањево и зошто воопшто настанал проблемов?
   
 8. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Момци напојувањево дефинитивно не е во ред. Откако се “опорави“ истото ми го направи уште преку 10 пати.
  Последниот период скоро секој ден е вака, кога ми треба не се вклучува, па мора да го исклучам од струја комплетно за после саат ипол - 2 да се вклучи.
  Си помислив дека ако после исклучување на ПЦ-то, повторно го исклучам комплетно од струја, дека нема да прави проблеми, ама се излажав ниту така не сакаше да се вклучи.
  Е сега мислам дека проблемот доаѓа од едниот оштетен САТА конектор на напојувањето. Кабелот што беше поврзан најдоле на самото куќиште беше извиткан малку повеќе од тоа што треба ( мораше така за да можев да го поврзам на самото ССД кое се наоѓа најдоле на куќиштето). И така си беше поврзано некои 2 години скоро. И откако првиот пат ми го пројави проблемот и го извадив напојувањето од куќиштето, сата конекторот едноставна падна, т.е. се држеше на само една жичка, а подоцна и комплетно падна. Остатокот од кабелот пошто беше соголен тој дел, ја изолирав секоја од 5-те жички но со селотејп ( немав изолир во тој момент).
  Е сега пошто тој кабел има 4 конектори на него, јас го искористив само првиот конектор ( оштетениот е трет по ред ). Можно ли е тој оштетениот дел да прави некој краток спој и да му прави некој проблем на напојувањето ?
  Бидејќи дури и кога не се вклучува PC-то, си светат сите лед сијалички на матичната, свети лан портата на матичната, односно има доток на струја.
  А кога ќе се вклучи си работи како што треба.
  Исто така и ако направам 3-4 рестарти на пц-то еден по друг, знае да не сака да се вклучи послетоа.
   
 9. tigar

  tigar
  Gaining Experience

  124
  98
  28 Јули 2011
  Истиот проблем го имав со истото напојување купено од истата фирма, го користев околу 1-2 години, и ги има истиве симптоми како што ги објасни, бев само кај локален сервисер да утврдам дека е до напојувањето а се друго си е ОК, така да не се ни обидов да го поправам, си купив ЕВГА Г3 досега сум немал проблеми со новото па ќе видиме како ќе биде понатаму.

  Дали е некоја дефектна серија и/или нешто друго незнам :(
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  А демек врвен бренд, дури мојот модел беше од Seasonic.
  Отидоа 7000ки у вода значи.
  Јас го однесов кај еден момак што се понуди да види што како.
  Што ќе купам уште еднаш скапо напојување....

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
Слични теми
 1. Avid
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,311
 2. LeRade
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  494
 3. StefAngel
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,080
 4. Bozoo
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  351
 5. gOJDO
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  385
Вчитување...

Сподели

Вчитување...