• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со надворешен хард диск

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Имам надворешен хард диск Western Digital My Passport Essential 250GB Portable и на лаптопот на Vista си работи супер, ама кога ке го уклучам на друг компјутер со XP не го препознава и бара драјвери за него и такви срања. дали некој знае како да го средам да го препознава и на XP?
btw немам цд со драјвери или нешто слично, само хардот.
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Епа обиди се да најдеш драјвери за него на интернет и види дали ќе биде нешто. а ако не бидува ке бараме друго чаре.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Не бара драјвери туку усб портовите ти се усб вер.1, пробај со усб вер.2.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
тоа ќе му дојде како да има XP sp1 зато не го препознава, пробај на друг pc со sp2 или sp3
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Znam sto moze da mu e.

Stavi go na zadnite portovi, tie imaat povekje napon i do toa moze da e problemot. I jas imam nadvoresen hard i on pravi problemi, ama od nazad si e super.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Off Topic
Се што работи на USB 2.0 е компатибилно и со USB 1.1. Е сега, може да има проблеми кои се специфи;ни за одредена компонента. На пример, испробав USB TV Tuner за кој стриктно е наведено дека побарува USB 2.0. Работеше и на USB 1.1, но боите делумно се разлеваа, а повремено доминираше жолтата. И "кепчањето" од видео камера во преден план ја исфрли истата аномалија. Ова е само еден пример, а ги има уште. Но, има огромна маса уреди кои беспрекорно работат и на двата стандарди.
Разликата во двата стандарди, колку за потсетување, е и во протокот на податоци.

On topic
Пробај со друг екстерен уред (стикче, на пример), кој досега не си го инсталирал на компјутерот и види како ќе се однесува. Евентуално, пробај со преинсталација на драјверите на матичната плоча.
Драјвери можеби бара за самото куќиште на екстерниот диск (што ми е малку вероватно). Провери на сајтот на производителот.
И секако, кажи што биднало.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
на сајтот на Wester Digital нема драјвери, само софтвер за синхронизација, го пробав на еден десктоп со XP SP2 и работи најнормално, од напред, на друг десктоп со XP SP2 не работи-не го препознава и бара некои драјвери, и на трет десктоп со XP SP1 не го препознава и бара драјвери. незнам што му е проблемот, неможам да му ги соберам филмовите на другарот:plachko2:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.298
Членови
31.719
Огласи
222
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно