• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со надградба на Mac OS X Lion

• Ја почнал/а темата

KarajanN

Intern
2 јуни 2010
34
21
При обид за надградба на Mac book Air 2011 mid кој работи на Mac OS X Lion 10.7.5 со macOS High Sierra бара да се направи прво со mac os 10.8.0 или понов. До тука е во ред.
Проблемот настанува во app store кој исто така бара надградба да се логирам, т.е. за да се логирам исто така ми бара надградба со mac os 10.8.0 или понов.
На ништо не ми дозволува да се логирам со apple id, освен на iCloud на кој сите функции му работат, па дури и find my Mac.
Дали некој има идеа како да се направи надградба на ОС без друг mac?

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,303
1,389
Од тој MacBook само да симнеш некој торент, да партиционираш УСБ и да направиш чиста инсталација. Ако имаш друг Мас можеш да симнеш оригинален .дмг фајл со оперативниот од стор.

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
390
405
При обид за надградба на Mac book Air 2011 mid кој работи на Mac OS X Lion 10.7.5 со macOS High Sierra бара да се направи прво со mac os 10.8.0 или понов. До тука е во ред.
Проблемот настанува во app store кој исто така бара надградба да се логирам, т.е. за да се логирам исто така ми бара надградба со mac os 10.8.0 или понов.
На ништо не ми дозволува да се логирам со apple id, освен на iCloud на кој сите функции му работат, па дури и find my Mac.
Дали некој има идеа како да се направи надградба на ОС без друг mac?
Имав ист таков проблем и никако неможев да се логирам со новокреирано appleid. Завршив работа со постар appleid кој веќе се користеше за download-ирање на апстор на Ајфон. Се логира без проблем.

• Ја почнал/а темата

KarajanN

Intern
2 јуни 2010
34
21
Пробав со apple id кој се користи на iProne подолго време и пак не сака.

• Ја почнал/а темата

KarajanN

Intern
2 јуни 2010
34
21
Средено.
Прво симнав El Capitan торент и го стартував како апликација од усб, со што си направи надградба на El Capitan.
После тоа се логирав со apple id и без проблем направи надградба на High Sierra.

Ви благодарам на сите за помошта.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,001
Мислења
854,471
Членови
29,633
Најнов член
goran.cvetanoski