• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со My Documents

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
Секогаш кога ќе го вклучам компјутерот ми се отвара My Documents. Многу ме нервира и плус гледам дека на StartUp нема ништо вишок уклучено. Не дека ме мрзи да го преинсталирам Windows ХР-то ама супер си оди освен ова со My Documents.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
my documents ти е ископиран во startup фолдерот.. се што треба да направиш е да го избришеш од таму. Инаку старт уп се наоѓа во documents and settings па твојот user name па start up.
P.S.Било што и да ископираш во тој start up folder се ќе се уклучува со стартот на XP-то. Тоа значи ако ставиш пример .bat file ќе се активира иили слика ќе се пушти итн.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
ctrl+r --> msconfig --> startup --> деселектирај тоа што не сакаш да се стартува при вклучување на пц-то.

а може и алекс е во право :)
скенирај!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
Точно тоа сакав да ви го кажам во statup нема ништо посебно а и невервам дека е вирус. Прво мислев дека имам некоја програма таква ама од кога проверив и 1/2 од програмите ги избришав видов дека не е до програма.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
Proveriv vo startup folderot i tamu imam samo Bitmeter - programa za merene na soobrakajot i nisto drugo.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
Epa ko taka ili ke go preinstaliram ili ke si klam eden Linux i nema poke virusi (barem taka slusnav) - daa me vidi Gospod. :)
TNX
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
ctrl+r --> msconfig --> startup --> деселектирај тоа
Корекција, не ctrl туку WinKey +r :)

Инаку, доколку е вирус, иако според симптомиве не ми звучи така, сепак немаш потреба од reinstal.. Доволно е да скенираш.
anyway.. Одлуката е твоја..
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Virus t.e. spambot koj spamira mailz. Izvor : 100 shkolski kompjuteri, pri start se otvara my documents.
Кажи решение ако е вирус. Од што се заразува компјутерот, како се чисти, ајде дај повеќе информации :D. Кој антивирус го детектира, кој не? Мануелно чистење или има фикс за него?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
OK fala inaku jas koristam AVG 8.0 i zadovolen sum ama vaka veke razmisluvam da menvam. Nema vrska ke si reinstaliram xp ili pak ke zemam nekoj Linux.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Ако земаш линукс, би ти препорачал да причекаш да излезе најновата верзија на убунту, па нарачај си ја тука.
Извинете за оф-топик, а сега следува он-топик:
Земи некој појак антивирусен спасувачки диск, тој ќе ти го реши проблемот, но внимавај да е најновата верзија. Тој ќе ти го најде вирусот.
Доколку не, едноставно провери да не е скриен шоркатот во C:\Documents and Settings\Твојот_Корисник\Start Menu\Programs\Startup фолдерот. Тоа лесно можеш да го провериш со едноставно вклучување на скриените папки и датотеки (опција за прикажување).
Доколку ти е скриен избриши го и при следниот старт на системот, не би требало да го имаш овој проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно