1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со мрежни кабли

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од eX3v1l, 25 Јуни 2018.

1. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,096
    634
    2 Мај 2011
    Дечки имам 2 кабли кои идат од рутер до 2 соби преку ѕидови. Неможам никако да добијам конекција преку овие кабли и ми треба некој кој има алати и тестери да ги средиме. Може да се оштетени, може да се лошо поврзани, немам поим. Станот е во Скопје и нормално ке си платам за услугата.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
  2. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,648
    2,949
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Прво, што би направил јас е да се проверат париците на двете страни, дали се во ист распоред и на едната и на другата страна (мислам на жиците на приклучоците). Второ, ако имаш друг уред, би ги пробал на друг уред. Ако има некој тестер за лан кабли може да те услужи, ама мислам дека не е скап тестерот да си го земеш. Друга опција во моментов не ми текнува

3. Astro

Astro
    Guru

6,030
    8,164
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Каде си во Скопје?

4. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,096
    634
    2 Мај 2011
    Џевахир кулите.

5. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,096
    634
    2 Мај 2011
    Не се разбирам. Од едната страна е машки дел кој може да е утнат. Другата страна завршува женски и јас тој пробав по шема за А и Б стандард да ги приклучам и нема конекција. Може и кабелот да е скинат некаде. Затоа ми треба некој со тестер и искусен.

6. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,648
    2,949
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Види ги боите на жиците, одоздола, треба да се исти(распоредот) на двете страни

На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

977
    1,113
    11 Март 2011
    Најевтин тестер - купуваш мултиметар од пазар, мислам дека е околу 100 денари.

Го ставаш на позиција за контакт (кога дава звук на контакт), од едната страна ги врзуваш паровите (пр. бело сина и сина) и од другата проверуваш дали е затворено колото (едната сонда на бело сина, другата на сина). Доколку дава звук, таа парица е во ред.

Не дека не може поелегантно, но специјализирана опрема за мрежен кабел е поскапа.

На eX3v1l и alkibijad01 им се допаѓа ова.
  8. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,096
    634
    2 Мај 2011
    Најдов мрежен тестер. Ај ке проверам дали има прекин или се лошо поврзани.

9. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,096
    634
    2 Мај 2011
    https://photos.app.goo.gl/RvsLGx9X8FNxAHag7

Колку што можам да разберам во двете соби се лошо конектирани каблите а во една има прекин на жица 8.

10. ARMac

ARMac
    Орган

5,833
    6,416
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Јок брат не се кримпнати како треба. Само смени конектори според оваа слика и ќе проработат.

На enes.s1 и eX3v1l им се допаѓа ова.
  11. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,096
    634
    2 Мај 2011
    Едниот дел од каблите се лошо наместени и тоа ке се среди. Ама во едната соба со тестерот светат од 1 - 7 и последната жица не светнува. Веројатно овој кабел има прекин или лошо е некаде поврзано.

12. ARMac

ARMac
    Орган

5,833
    6,416
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Прекин имаш на конекторот. Кримпни од ново ќе се реши.

Ретко во сред кабел да има прекин освен ако ме е пресечен.

На bxxxn и eX3v1l им се допаѓа ова.
  13. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,096
    634
    2 Мај 2011
    Фала ти. Утре ке најдам некој да ги намести конекторите и ке пишам дали работи се.

14. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

648
    99
    10 Јуни 2007
    Шо направи? Среди ли?
    И јас го имам истиот проблем со Телеком рутерот и каблите низ станот, во истата зграда :)

15. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,096
    634
    2 Мај 2011
    Го средив јас проблемот кај мене денеска. Проблемот е во конекторите и на двата краја. Најди некој да ги преврже и ке работат. Кај мене машкиот дел во разводната кутија беше по А стандард а на другит крај во собите беа конектирани на телефонскиот конектор. Си купив нови конектори за интернет од Шнајдер електрик во Елмарк. Обавезно извади еден штек комплетно и однеси кај овие во продавница да ти дадат конектори за нив, имаат многу видови.

16. stefano

stefano
    Gaining Experience

171
    232
    8 Декември 2016
    Да не отворам нова тема само за прашање ќе пишам тука.
    Каде можи да се набават "машки" приклучоци за FTP cat.6 мрежен кабел. Побарав низ неколку поголеми продавници, секаде ми понудија само готови кабли кои се кратки за моите потреби.

17. pwned

pwned
    Intern

33
    14
    12 Мај 2016
    Машко
    Fibernet?

На stefano му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lumixoid

lumixoid
    Gaining Experience

115
    128
    22 Септември 2008
    Многу се тешки за работа и се избегнуваат. Проблемот е дека париците (жичките) се многу дебели и не ги собира во една линија во конекторот.
    Затоа проблемот се решава вака:

Гледам на лагер има во Логинг
    Конектор, TEL-0080C6 8/8S | Loging Electronics

На stefano и BlackOuttheWoRlD им се допаѓа ова.
  19. enes.s1

enes.s1
    Intern

11
    1
    13 Јануари 2017
    Druze bitni ti se belo-portokalova, portokalova, belo-zelena, zelena ovie ti se za internet, a sina i kafeava boja ti se za struja, samo prati go rasporedot na zicite, ako pocnuvas so belo-portokalova, portokalova togas zadnata 8ma zica treba da e kafeava znaci taa ti e za struja taka da nema problem sto ne sveti zadnata

Испратено од SM-J530F преку IT.mk форум апликација

Сподели

Вчитување...