1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со мрежни кабли

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од eX3v1l, 25 Јуни 2018.

 1. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Дечки имам 2 кабли кои идат од рутер до 2 соби преку ѕидови. Неможам никако да добијам конекција преку овие кабли и ми треба некој кој има алати и тестери да ги средиме. Може да се оштетени, може да се лошо поврзани, немам поим. Станот е во Скопје и нормално ке си платам за услугата.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,790
  3,258
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Прво, што би направил јас е да се проверат париците на двете страни, дали се во ист распоред и на едната и на другата страна (мислам на жиците на приклучоците). Второ, ако имаш друг уред, би ги пробал на друг уред. Ако има некој тестер за лан кабли може да те услужи, ама мислам дека не е скап тестерот да си го земеш. Друга опција во моментов не ми текнува
   
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Каде си во Скопје?
   
 4. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Џевахир кулите.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 5. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Не се разбирам. Од едната страна е машки дел кој може да е утнат. Другата страна завршува женски и јас тој пробав по шема за А и Б стандард да ги приклучам и нема конекција. Може и кабелот да е скинат некаде. Затоа ми треба некој со тестер и искусен.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,790
  3,258
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Види ги боите на жиците, одоздола, треба да се исти(распоредот) на двете страни
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,092
  1,196
  11 Март 2011
  Најевтин тестер - купуваш мултиметар од пазар, мислам дека е околу 100 денари.

  Го ставаш на позиција за контакт (кога дава звук на контакт), од едната страна ги врзуваш паровите (пр. бело сина и сина) и од другата проверуваш дали е затворено колото (едната сонда на бело сина, другата на сина). Доколку дава звук, таа парица е во ред.

  Не дека не може поелегантно, но специјализирана опрема за мрежен кабел е поскапа.
   
  На eX3v1l и alkibijad01 им се допаѓа ова.
 8. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Најдов мрежен тестер. Ај ке проверам дали има прекин или се лошо поврзани.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 9. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  https://photos.app.goo.gl/RvsLGx9X8FNxAHag7

  Колку што можам да разберам во двете соби се лошо конектирани каблите а во една има прекин на жица 8.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,356
  7,335
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јок брат не се кримпнати како треба. Само смени конектори според оваа слика и ќе проработат.


  [​IMG]
   
  На enes.s1 и eX3v1l им се допаѓа ова.
 11. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Едниот дел од каблите се лошо наместени и тоа ке се среди. Ама во едната соба со тестерот светат од 1 - 7 и последната жица не светнува. Веројатно овој кабел има прекин или лошо е некаде поврзано.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,356
  7,335
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Прекин имаш на конекторот. Кримпни од ново ќе се реши.

  Ретко во сред кабел да има прекин освен ако ме е пресечен.
   
  На bxxxn и eX3v1l им се допаѓа ова.
 13. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Фала ти. Утре ке најдам некој да ги намести конекторите и ке пишам дали работи се.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 14. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  741
  165
  10 Јуни 2007
  Шо направи? Среди ли?
  И јас го имам истиот проблем со Телеком рутерот и каблите низ станот, во истата зграда :)
   
 15. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Го средив јас проблемот кај мене денеска. Проблемот е во конекторите и на двата краја. Најди некој да ги преврже и ке работат. Кај мене машкиот дел во разводната кутија беше по А стандард а на другит крај во собите беа конектирани на телефонскиот конектор. Си купив нови конектори за интернет од Шнајдер електрик во Елмарк. Обавезно извади еден штек комплетно и однеси кај овие во продавница да ти дадат конектори за нив, имаат многу видови.
   
 16. stefano

  stefano
  Gaining Experience

  171
  232
  8 Декември 2016
  Да не отворам нова тема само за прашање ќе пишам тука.
  Каде можи да се набават "машки" приклучоци за FTP cat.6 мрежен кабел. Побарав низ неколку поголеми продавници, секаде ми понудија само готови кабли кои се кратки за моите потреби.
   
 17. pwned

  pwned
  Intern

  33
  15
  12 Мај 2016
  Машко
  Fibernet?
   
  На stefano му/ѝ се допаѓа ова.
 18. lumixoid

  lumixoid
  Gaining Experience

  124
  137
  22 Септември 2008
  Многу се тешки за работа и се избегнуваат. Проблемот е дека париците (жичките) се многу дебели и не ги собира во една линија во конекторот.
  Затоа проблемот се решава вака:

  [​IMG]

  Гледам на лагер има во Логинг
  Конектор, TEL-0080C6 8/8S | Loging Electronics
   
  На stefano и BlackOuttheWoRlD им се допаѓа ова.
 19. enes.s1

  enes.s1
  Intern

  11
  1
  13 Јануари 2017
  Druze bitni ti se belo-portokalova, portokalova, belo-zelena, zelena ovie ti se za internet, a sina i kafeava boja ti se za struja, samo prati go rasporedot na zicite, ako pocnuvas so belo-portokalova, portokalova togas zadnata 8ma zica treba da e kafeava znaci taa ti e za struja taka da nema problem sto ne sveti zadnata

  Испратено од SM-J530F преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...