1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со мониторот или?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Gac80, 4 Јануари 2013.

 1. Gac80

  Gac80
  Intern

  3
  0
  4 Јануари 2013
  Машко
  Откако ке го стартувам пц-то мониторот останува црн(како исклучен).Кога на копчето он/офф ке го исклучам и пак ке го вклучам,се појавува десктопот со иконите и за 2 секунди го снемува.Мониторот останува пак како исклучен(црн) каблите ги проверив и е ок.Што може да е проблемот?
   
 2. Dux

  Dux
  Gaining Experience

  119
  64
  29 ноември 2008
  Проблемот ти е во мониторот, го имаш злогласниот 2 seconds to black синдром. Можно е да е инвертер трансформатор, ладен лем, кондензатори или волтажен регулатор. Како и да е ако не си навлезен во електроника најдобра опција ти е сервисер.
   
  На Gac80 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gac80

  Gac80
  Intern

  3
  0
  4 Јануари 2013
  Машко
  Кога го стартам пц-то мониторот работи нормално,потоа е како да не e вклучен.Фала Dux!
   
 4. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  779
  639
  8 Јануари 2008
  Машко
  пробај стај го на графичката од матичната ако имаш,види дали ќе ти прави исти проблеми.
   
 5. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Moze da e do grafickata ... Da se zagreva mnogu,probaj so druga.
   
 6. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,301
  13 Август 2009
  Машко
  Провери напојувањето, пробај со интегрираната графичка ( доколку ја имаш ), друг кабел, друг монитор, твојот монитор на друг компјутер/лаптоп.. Така ке најдеш во што е проблемот, па ние ке ти кажеме како да го решеш :)
   
  На Gac80 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Gac80

  Gac80
  Intern

  3
  0
  4 Јануари 2013
  Машко
  Пробав на друг компјутер,мониторот пак така прави,значи до него е.Фала ви на сите,ке мора на сервисер да го носам.
   

Сподели

Вчитување...