1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со монитор

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од wolverine, 9 Јануари 2017.

 1. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Здраво.

  Вчера од нептун купив монитор Dell U2414M денеска го отварам дома и одма мртов пиксел. Ме интересира од некој поупатен дали вреди да си го губам драгоценото време кое и онака го немам и дали е можно да ми го заменат со оглед на тоа дека воопшто не го користев?

  Испратено од SM-G920F преку IT.mk форум апликација
   
 2. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  279
  235
  7 ноември 2012
  Машко
  Види на гарантниот лист мислам дека е дозволено да има мониторот до 5 мртви пиксели пред да можат да ти го заменат. Секако тука постои и можноста да не си задоволен од производот во рок од 7 (или 14 дена поправете ме ако грешам) да си ги вратиш парите.
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 3. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,580
  3,519
  11 Декември 2008
  Машко
  Имаш право во рок од 15 дена да го вратиш и замена за друг или пари назад. Така е по закон, ама од Нептун сигурно ќе се инатат малку.

  Иначе чудно на овој монитор од Ultrasharp серијата на Dell да им се протне панел со мртов пиксел.
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 5. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  @olikomerc

  Понекад и Нептун прават чистенка на некој голем магацин, ништо чудно да знаат дека е таков а да не кажат.

  @DarkoG

  Мониторот и утре 8:30 нацрти им се во продавница од каде си го земал, ако серат спомни инспекциа... :)
   
  На wolverine и olikomerc им се допаѓа ова.
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,580
  3,519
  11 Декември 2008
  Машко
  На wolverine и uwemi им се допаѓа ова.
 7. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,580
  3,519
  11 Декември 2008
  Машко
 8. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Гаранцијата му е од ТДК. WTF.

  + најверојатно се повеќе мртви пиксели на едно исто место (околу 4 - од кои еден заглавен)
   
 9. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,580
  3,519
  11 Декември 2008
  Машко
  Нема врска тоа, не им спомнувај ако им го враќаш, ти од кај нив си го купил. Кажи не ти се свиѓа мониторот и готово.
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 10. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  @olikomerc

  Mnoguuu losa idea , pred da go primat monitorot ke go proverat do posleden detal znaci bukvalno sve , i vlakno na nego da ima ke mrcat veruj.

  Kazi im go zemav prinetiv crni tocki na nego probav da gi izbrisam so suva marama nejkese , sto moze da e.
  Neka go uklucat tamu neka vidat sto e i neka solat pamet ova e Mrtov piksel trt mrt, pobaraj si IST NOV ili Parite nazad.
  Ako praat problem Inspekcia.
   
 11. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Така и ќе направам, при толку промет од кај нив и ако ми прават проблеми има да ја терам работата до крај
   
  На olikomerc и Psycore им се допаѓа ова.
 12. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Само што се вратив, дечките беа доволно добри и без проблеми ми го замениа мониторот, да се надеваме дека се ќе биде во ред и не изгубија уште еден лојален муштерија.
   
  olikomerc, esquimaux и на uwemi им се допаѓа ова.
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,580
  3,519
  11 Декември 2008
  Машко
  Im kaza za pikselot ?

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  ... а јас баш ќе проверам дали ќе го означат дека е со мров пиксел...
   
 15. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Да проблемот беше очигледен го уклучивме мониторот, јас го приметував од прилика од 2-3 метри далечина, бидеќи не беше само 1 пиксел валјда и на бела позадина ептен се приметуваваше.
   

Сподели

Вчитување...