1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Joco Ilievski, 15 Април 2012.

 1. Joco Ilievski

  Joco Ilievski
  Intern

  88
  11
  24 Август 2011
  Машко
  Денеска зедов еден звучник од кола и сакав да го „тестирам“ на електро музика, и кога го приближив до мониторов кристалите во мониторот ми се изместија и сега горе во левиот агол сликата е плава, повеќе се забележува на бела позадина, еве пример [​IMG], дали знае некој да ми каже дали има шанси да се поправи или во канта? :D
   
 2. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,113
  1,671
  30 Мај 2010
  Претпоставувам дека се работи за CRT монитор.
  Имаше едни PTC отпорници кои се задолжени за оваа работа кај CRT мониторите и телевизорите.
  Најверојатно ќе треба да го однесеш до сервис, а поправка не би те чинела повеќе од 500 ден.
   
 3. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,598
  5,164
  20 Април 2007
  Машко
  Пред да го однесеш било каде, тргни го звучникот подалеку од мониторот, и исклучи го од струја....Најдобро е од вечер...Сабајле вклучи го и на мониторот не би требало да ја имаш оваа појава...
  Или па ако сакаш во менито на мониторот имаш опција за демагнетизација...Пробај да ја активираш, но најдобро е да направиш како што ти кажав...
  Поздрав
   
 4. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Degauss се вика опцијата на мониторот, активирај ја.
   
 5. Zen

  Zen
  Баниран/a

  67
  31
  16 Август 2010
  Demagnetizacija pomaga. Pobaraj nekoj drug monitor sto ima samostojna demagnetizacija i doblizi gi eden do drug. Vo opcii najdi kade e starterot za demagnetizirajne i ukluci go, ce zabelezis deka slikata na dvata monitori ce pocni da drma eden momentt. Posle ova bi trebalo problemot da e sreden
   
 6. Joco Ilievski

  Joco Ilievski
  Intern

  88
  11
  24 Август 2011
  Машко
  Е фала, пробав како што ми кажа и беше успешно.

  Бај д веј, фала ви на сите :)
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,113
  1,671
  30 Мај 2010
  Само со исклучување го реши проблемот или мораше демагнетизација во менито ?
   
 8. Joco Ilievski

  Joco Ilievski
  Intern

  88
  11
  24 Август 2011
  Машко
  Со тргање на звучникот подалеку од мониторот и со исклучување. :)
   

Сподели

Вчитување...