1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од robo, 24 ноември 2010.

 1. robo

  robo
  Intern

  43
  3
  1 ноември 2010
  Значи вака, недела дена стар монитор LG w2453tq, уште после првите неколку уклучувања ми јави проблем. Значи проблемот е следниот, кога ќе го уклучам компјутерот, рестартирам, разбудам од стенд бај, поголеми се шансите дека нема да регистрира влезен сигнал и да прикаже слика. Ќе покаже како да се пали и потоа повторно ќе си се врати на стенд бај. И потоа треба малку да му бајам - да извадам ДВИ кабелот, да го вратам назад, да видам дали има ефект, ако не пак исто или да го исклучам од копче повторно да го уклучам се со надеж дека конечно ќе се уклучи! Значи пред овој монитор имав ЦРТ графичката е иста значи се нема ништо сменето. Пробав да видам да не е до кабелот или ДВИ влезовите/ излезите, стави ВГА повторно истото срање. Пробував да не е до нешто сетинзите на мониторот ама и тоа нема везе. Дали мониторот има некаков дефект или пак нешто друго е проблемот. До графичката не верувам дека е проблемот бидејќе со претходниот монитор се си беше ОК. Некоја идеја, или да го носам во сервис?
   
 2. Mo3oK4e

  Mo3oK4e
  Intern

  476
  20
  8 Декември 2009
  Најдобро е ако ти е под гаранција да го вратиш од кај што си го купил и да ти го заменат со друг.Подобро не чепкај сам.
   
 3. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  Од нептун ли го купи.
   
 4. robo

  robo
  Intern

  43
  3
  1 ноември 2010
  Да да од нептун го земав.
   
 5. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  649
  2 Април 2008
  што е фитнава со нептун,продаваат неисправни монитори?
   
 6. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  Не бе, не дека продаваат неисправни монитори, туку да му кажам на дечкото да го врати утре изутрина од кај што го купил за да му го заменат, башка не си требал да чекаш толку време, кога си видел дека не е у реду си требал да го вратиш одма, али нема везе.
  Дали проба со стандарните финти да смениш кабел едно друго за да си сигурен дека е до мониторот.
   
 7. robo

  robo
  Intern

  43
  3
  1 ноември 2010
  Значи од старт работев со DVI кабел, првите ден два беше мање више ОК. После почнаа заебанциите. Бидејќи ми е прв ЛЦД монитор што сум го купил мислев да не има некој нагодувања на мониторот од типот на кој прв извор да го прикажува или нешто слично. Такво нешто не најдов, па затоа реков да пробам се со ред. Имам Saphire ATI Radeon 5670, па затоа реков да ги пробам прво двата излеза на графичката со ДВИ. Нема промена. Потоа реков да проверам сега ВГА влезот на мониторот со адаптер на графичката на двата излеза - прво едниот па вториот. Повторно исто. Значи праиме муабет за два различни кабли, на два влеза и два излеза. Значи доколку беше нешто со каблите ќе се погодеше барем една добитна комбинација. Вака значи може да е само до мониторот. Е сега муабетот ми беше да не е тоа некој чест проблем или да не има некој искуство со вакво нешто бидејќи ја пробав се што ми падна на памет! Мониторот е купен на 16.11.2010 значи нема ни 10 дена а проблемите се јавија од day 2! Така да веројатно ќе го спакувам и директ у Нептун од кај што го купив. Или пак да го носам во официјален сервис?
   
 8. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  Дефинитивно однеси го прво кај шо си го купил, кажи им дека од вториот ден ти прави проблем и би требало да ти го заменат. Не би требало да ти прават проблеми. Па пиши шо си направил.
   
 9. nezdrav

  nezdrav
  Intern

  115
  5
  16 ноември 2010
  како што прочитав на еден германски форум проблемот е во серијата на монитори. хардверски проблем. тоа со standby и не-детектирање на сигнал после standby. пробај пред стендбај исклучи го мониторот и пушти го после стендбај.. пробај и со нови драјвери за графичката но от ота што прочитав таков е мониторот и се дешава само со дигиталниот влез, на аналогно нема проблем но со аналоген влез нели сликата не е тоа што треба да е. замени го за друг модел.
   
 10. robo

  robo
  Intern

  43
  3
  1 ноември 2010
  Апдејт:
  Денеска се спремав да го пакувам и да го враќам, ама ми текна да пробам уште на излез од лаптопот дали ке прави проблеми. Го приклучив на ВГА (аналогниот) излез на лаптопот и 5-6 пати правев стенд бај и го ставав вадев кабелот, мониторот си функицонираше секој пат. Го ставив ВГА кабелот со адаптерот у мојот компјутер и веднаш појави слика. 5-6 стендбај-а, уклучи вклучи. Секој пат без проблем си појавуваше слика. Следеше ултимејт тестот повторно на ДВИ кабел, 5-6 рестарта и повторно се функционира како што и би требало. Е сега сум на недоумица дали да го враќам и заменувам со нов или да му дадам уште малку време (1-2 дена) па да видиме како ќе се однесува!

  nezdrav> не би требало да има разлика со драјверите бидејќи сигнал не даваше и по рестарт, значи пред да треба било какви драјвери (инаку имам најнови драјвери).
   
 11. nezdrav

  nezdrav
  Intern

  115
  5
  16 ноември 2010
  со нов таков ист модел и да го замениш пак исто ќе е. таква е серијата едноставно. одличен е мониторот, само што тоа со standby на DVI му е проблем.
   
 12. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  @nezdrav
  Дали си сигурен 100%
   
 13. nezdrav

  nezdrav
  Intern

  115
  5
  16 ноември 2010
  па пишува на повеќе места, форуми, рецензии и на амазон еден го пише истото.
   
 14. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  @nezdrav
  @robo
  Ај утре ќе пробам со друг монитор ако го покажува истиот проблем и ќе ви пишам да ви кажам, дали е до мониторот на robo или стварно е до серијата.
   
 15. robo

  robo
  Intern

  43
  3
  1 ноември 2010
  Аха и ако веќе го мењам што да земам на негово место, некоја препорака? Значи барам монитор со дигитален влез, respond time не ме интересира, контраст мање више, фул хд да е. Значи примарно го користам за филмови серии, и мнооооогу седење на интернет. Овој модел би можел да речам дека апсолутно ми се допадна и ги задоволува моите потреби. И да - цената беше 9500 така да...

  @ки4ма Чекам до утре одговор од тебе
   
 16. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  @robo
  ај ќе пишам утре и ќе ти кажам шо сум направил.
   
 17. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  Го уклучив на Ati Radeon HD 5750 со DVI мониторот си работи без проблем. VGA исто работи без проблем. Така да или е до твојот монитор или е до графичката. Сеа ти види...
   
 18. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  @nezdrav
  Уклучен и втор монитор нема никаков проблем. Се јавив во сервис да прашам дали некој донел до сега монитор со таков проблем, негативен одговор.
  Заклучок: Нема шанса да е цела серија со тој проблем.
  100% сигурен
   
 19. robo

  robo
  Intern

  43
  3
  1 ноември 2010
  Епа ок тогаш. Значи повторно не може да биде до графичката, бидејќи графичката работеше 5-6 месеца со ЦРТ монитор без никаков проблем.
  Апдејт на ова, ми текна во исто време додека го пишував ова ги приклучив стариот - ЦРТ и новиот ЛЦД монитор. Стариот се уклучи, новиот не се разбуди од стенд бај. :))))
  Значи дефинитивно не е до графичката. Ништо попосле го пакувам и го носам во нептун. Да се надевам дека не е до серијата.
  @ки4ма Дали ти работиш во нептун или? Јас го земав од нептун - рамстор.
   
 20. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  однеси им го и кажи им да ти го пробаат, оти ако таму проработи ќе биде срамота...
  и кажи им дека си го имал проблемот од вториот ден и биди малку поупорен... ако те праќаат во сервис, ок
  Искрено мислам дека мониторот не е дефект туку има некој проблем во односот монитор графичка драјвери. Како и да отиди види шо ќе направиш...

  не не, не работам директно, јас сум ти нешто како надворешен соработник, али нема везе.

  @robo
  Сеа се консултирав со еден колега што го има истиот проблем. Значи мониторот после ставање на компјутерот у стенбај едноставно не се буди. Носи го директно у сервис нека му бараат чаре.
  Еве и нему му реков да го однесе у сервис, па ќе видам шо ќе направи и ќе ти пишам
  поздрав...
   
 21. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  649
  2 Април 2008
  ако го носи во сервис ќе чека 2-3 недели.мој совет е нека го носи во нептун и да ги притисне да му го сменат за друг модел.
  па остај ги нептун нека си го носат во сервис и нека се заебаваат со тоа.
   
 22. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  Мониторот го ставав во стенд бај и го будев преку 40 пати. Исклучи вклучи цел ден. Само два пати не се врати од стендбај. НЕ ЗНАМ ШТО ДА КАЖАМ
   
 23. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,536
  11 Декември 2008
  Машко
  Јас мислам кај дечкото има некој проблем во драјверот или графичката. Нека избрише драјвери и инсталира најнови да видиме како ќе биде.
   
 24. robo

  robo
  Intern

  43
  3
  1 ноември 2010
  Значи ке повторам драјверите се најнови. Додаток на тоа, се случува и после рестарт да не се разбуди мониторот. А при стартување на компјутерот јас колку што се разбирам не требаат драјвери, драјверите се коа ке почне со ботирање виндоусот, нели? Ништо утре идам во нептун, па ќе видиме што ќе биде.

  @ки4ма - мислам дека будење на мониторот не е никаков проблем кај другите монитори. Значи 2 пати за 1 ден не знам баш дали тоа е во ред, дали било кој од вас би се помирил со тоа НОВ монитор од продавница да не функционира како што би требало?
   
 25. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,536
  11 Декември 2008
  Машко
  А мониторот проверува за аналоген/дигитален сигнал или ?
  Пробај намести го само за едниот default да ти биде вга или дви зависи кој го користиш.
   

Сподели

Вчитување...