Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со монитор

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Имам проблем со мониторот. Кога ке го исклучам компјутерот мониторот не се исклучува туку останува на "stand by". На екранот нонстоп стои "no video input" Ако некој знае во што е работата ве молам нека пиши. Поздрав
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Провери дали мониторот зема струја од напојувањето на куќиштето или директно од штекер :)) Ако е приклучен директно во штекер :)) тогаш е нормално да не се исклучува сам.
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Провери дали мониторот зема струја од напојувањето на куќиштето или директно од штекер :)) Ако е приклучен директно во штекер :)) тогаш е нормално да не се исклучува сам.
Што кажа сеа!!!!Мојот е приклучен дирекно во штекер, па сам си се исклучува кога ќе се исклучи ком.
Зависи до мониторот, ама најчесто, кога нема сигнал од графичката, мониторот е во stand by Mode, но екранот се гаси(црно), се до оној момент додека графичката не се упали..
А зошто друже тебе не ти се гаси не знам али провери во сетинзите на мониторот или графичката.
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com

См33ри се. :spienje:

Мојот е приклучен дирекно во штекер, па сам си се исклучува кога ќе се исклучи ком.

Не се исклучува туку е во стенд-бај. Има разлика помеѓу исклучен монитор и монитор во стенд-бај.

Зависи до мониторот, ама најчесто, кога нема сигнал од графичката, мониторот е во stand by Mode, но екранот се гаси(црно), се до оној момент додека графичката не се упали..

Точно, е во стенд-бај. Но во овој случај (монитор приклучен директно во штекер), без разлика дали екранот е црн, или на него излегува порака "no video input" мониторот не е ИЗГАСЕН!

Под изгасен монитор се подразбира монитор во кој нема проток на струја, односно, струјата не оди подалеку од трафата (адаптерот ако сакаш...). Ти текнуе... она копчето напред... on/off?
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Пред да постираш прво прочитај што пишува во горенаведениот пост!!!!!!Дечкото си нема OFF проблем, туку колку што разбрав(нека се изјасни човекот подетално) сака да го тргне "no video input" од мониторот кога е на stand by mode.....а ти провери си го штекерот уште еднаш, за секој случај, а може да си купиш и surge protection..
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Прочитав.

Кога ке го исклучам компјутерот мониторот не се исклучува туку останува на "stand by".

Btw, фала на препораката, али...

maxgearuh9.jpg


и

mustekza1.jpg


Малку прашина али јпг :LOL: :LOL: :LOL:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Едноставно, некои монитори откако ќе го "шутнеш даун" комп-от ја јавуват дотичната порака. Чаре - гасиш на копче.
Евентуално, во OSD менито да нема опција како да се однесува мониторот по гаснењето? Малку вероватно, барем кога се во прашање мониторите кои досега сум ги тестирал.....

И секако, некои БИОС-и имаат опција за нагодување на Display Power Management Signaling. Постојат неколку модови...погледни тука

http://webpages.charter.net/dperr/dpms.htm.
 

Retardinjo

Баниран/a
16 јуни 2007
36
0
Имам проблем со мониторот. Кога ке го исклучам компјутерот мониторот не се исклучува туку останува на "stand by". На екранот нонстоп стои "no video input" Ако некој знае во што е работата ве молам нека пиши. Поздрав


Toa значи дека врската со мониторот и графичката картичка е прекината.
Што знам.. до сеа единствено ваков проблем имав кога иглиците на кабелот ми се преебаа, а иначе извади го кабелот и после пак навинтај го на куќиштето (што се сврзува мониторот со графичката )
ако не успее.. донт вори..ако функционира ок додека е вклучен не би требало да праи проблеми
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Мониторот не ми ги прикажува убаво боите дали треба нешто да инсталирам или да подесам. Ако треба за мониторот каде, а ако треба да подесам каде. И буквиве не ги прикажува убаво. Уствари не е се така лошо одредени работи не ги прикажува добро.
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Пробај боите да ги подесиш преку софтверот кој што иде со графичката. За буквите, ако е лцд монитор, дали ја користиш нативната резолуција на мониторот?

Дај повеќе детали... кои работи не ги прикажува добро, кој монитор е, колку е стар... можно е и да е истраен мониторот, па ти прави проблем со боите...
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Нов е мониторот hundai lcd графичка radeon pcx 1650. Иконите на quick lauch ми се гадни и од meni и овие букви што ги пишувам се без врска. Се осеќа како да се како растер. Незнам не сум имал LCD па затоа и незнам дали е тоа нормално или не. На десктоп се ок незнам точно што ефект или опција треба да уклучам на највисока резолуција е ама нема тоа врска.
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Не ми текнува ништо друго освен тоа со резолуција. На википедија.

Обично нативната резолуција според големината на лцд монитор иде вака:

17" - 1280x1024
19" - 1280x1024
19" Wide - 1440 x 900
22" Wide - 1680 x 1050
24" Wide - 1920 x 1200

Ако е се во ред со резолуцијата, стварно незнам што би било. Евентуално да пробаш со инсталирање на најнови драјвери (ако веќе не си) :))
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Подесував во графичката па малце се подобри квалитетот. Изгледа такви се иконите нема друго што би било. Или пак нешто до винкоусот. Не ми сметаат многу па затоа ок е.

Баш таа ми е и подесена како да сум знаел.
19" Wide - 1440 x 900
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.369
214
Подесував во графичката па малце се подобри квалитетот. Изгледа такви се иконите нема друго што би било. Или пак нешто до винкоусот. Не ми сметаат многу па затоа ок е.

Баш таа ми е и подесена како да сум знаел.
19" Wide - 1440 x 900

Mozno e da ti e staven kvalitetot na boite 16bit ako e taka, smeni go vo 32 bit.(toa se naogja odma ispor rezolucijata)
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
735
25
види дали сите пинови се тука

види дали сите пинови се тука од кабелот од мониторот што се приклучува на графичката
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
911
82
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Vidi dali mozi so desen klik na My Computer->Properties->Advanced->i pod Performance izberi Settings i vidi dali mozi so nekoi od tie opcii da se podobri. Ili so desen klik na Desktop ->Properties->Appearance->Effect.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
911
82
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
reng vidi dali mozi so desen klik na My Computer->Properties->Advanced->i pod Preferences izberi Settings. Ili so desen klik na desktopot->Appearance->Effect.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Уклучи ClearType - Десен клик на празно (на десктоп) -> properties -> Appearance -> Effects и одбери го второто - Use the following method to smooth edges on screen fonts: и одбери ClearType
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.096
Мислења
974.497
Членови
35.404
Најнов член
altin
На врв Дно