• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со монитор - Philips 243V7

  • Ја почнал/а темата
  • #1

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Здраво,
Имам проблем со овој монитор кој што е прилично нов. Пред две недели го купив, првата недела си работеше ок и потоа почна да се гаси на една секунда и се пали. Не се случува често но некогаш знае да се изгаси и 2-3 пати во денот.
Сменив кабли, сменив продолжен, само HDMI кабелот не ми е сменет.
Завчера го оставив на тест кај другар и во рок од 24ч, не се исклучил ниту еднаш. (можеби по некоја случајност да не се исклучил ама сепак да го има тој проблем)

Дали некој знае што може да предизвикува ваков проблем, и како да откријам?
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
986
1,685
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Пробај да го прикачиш на интегрирата графичка, на порт од матичната. Ако не ти се гаси, тогаш е графичката.

Испратено од Redmi 6 преку IT.mk форум апликација
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,090
8,275
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Гасење и палење за кратко обично значи дека губи пакети на HDMI кабелот, губи sync. Смени го или уште подобро стави DVI
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Пред овој монитор имав Samsung со VGA излез и користев конвертор VGA to HDMI. Сликата беше ужасна (нијанси на бои не се разликуваа) и се сомневав во кинескиот конвертор (Сликата беше топ ако беше поврзан на VGA со друга графичка). Дали мислиш дека HDMI портот на графичката не работи како што треба, и двата проблеми со мониторите е од него?
 

crazzyy84

Gaining Experience
26 април 2017
286
191
имав сличен проблем исто на хдми ,испадна дека хдмито не влегуваше до крај во графичката па види провери случајно дане е ист проблем.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,090
8,275
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Пред овој монитор имав Samsung со VGA излез и користев конвертор VGA to HDMI. Сликата беше ужасна (нијанси на бои не се разликуваа) и се сомневав во кинескиот конвертор (Сликата беше топ ако беше поврзан на VGA со друга графичка). Дали мислиш дека HDMI портот на графичката не работи како што треба, и двата проблеми со мониторите е од него?
Различни проблеми. Губење слика на 1-2 секунди е desync. Тоа со боите ти било од конверторот најверојатно. HDMI е дигитален сигнал неможе да меша бои. Кога има проблем - нема слика, се укочува, има линија итн.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,254
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
имав сличен проблем исто на хдми ,испадна дека хдмито не влегуваше до крај во графичката па види провери случајно дане е ист проблем.
Заради куќиштето.
Како прв слот каде што кај некои куќишта над првиот слот има лошо превиткан лим и не му дава на приклучокот да се поврзе како што треба.
Посебно кај хдми приклучоците. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Заради куќиштето.
Како прв слот каде што кај некои куќишта над првиот слот има лошо превиткан лим и не му дава на приклучокот да се поврзе како што треба.
Посебно кај хдми приклучоците. :)
Никогаш немаше да го видам тоа, лимчето е ептен блиску до приклучоците.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,254
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Еднаш на едно куќиште толку ме извади од такт што земав со клешти ги стискав виткав како би влегол убаво приклучокот.
Од позади е па је*еш естетика што да се прави. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,560
Мислења
820,544
Членови
28,218
Најнов член
macika
На врв Дно