• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со монитор - Dell U2518D

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
400
600
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Здраво дечки,

На горе-наведениот монитор, во горниот лев агол па по хоризонтала забележав нешто што изгледа како флека. Најзабележително е на сива позадина на се познава исто и на бела позадина ама многу потешко се заприметува.

Дали станува збор за нешто сериозно или можеби почеток на нешто такво ? Не верувам дека би ми уважиле гаранција, само би се прошетал мониторот од Охрид до Скопје и назад :) .

Прикачив и слика
 

Атачменти

  • screen.png
    screen.png
    1.8 MB · Прегледи: 96

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
400
600
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Колку е стар мониторот? Ова вака од слика ми изгледа како валкано (зад панелот)
2 години е стар. Ова не сум го забележал досега. Може било и од почеток, ама не сум сигурен.

Пробав како глуп да го исчистам првенствено мислејќи да не е некоја површна нечистотија ама дефинитивно не е тоа.
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
71
22
Можно е да е мрснотија/никотин налепен од цигари или зачадена просторија-греење на дрва и сл.. Се дешава ваква работа на монитори/телевизори во играчница.
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
400
600
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Можно е да е мрснотија/никотин налепен од цигари или зачадена просторија-греење на дрва и сл.. Се дешава ваква работа на монитори/телевизори во играчница.
Користен е во непушачка просторија каде се грее/лади исклучиво со клима.

Незнам дали ако го однесам во сервис, под гаранција, некој би се обидел са го реши ова ( би платил ако станува збор за тоа што напомена @FLEGMA ) или само би си го губел времето.

Никогаш сум немач позитиво искуство со сервис кај нас, со Сетек пред 5 дена проблемот се реши преку ДПИ :)
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,933
15,279
Да се мртви пиксели, не се. Ова мене, како што кажав, ми личи на валкано или нееднаквост во осветлувањето.

Можно е да го немаш приметено ама сепак нека се произнесе некој искусен како @Daniel86
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,993
7,883
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
И јас мислам фека се работи за некоја прашина, и би требало да ти го средат во сервис, знам имаше некој на форумов со таков проблем, само го очистиле панелот и тоа е тоа, е не ми текнува дали беше тој под гаранција или не.
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
987
1,354
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Според описов на @Ulrezaj ми личи на истото што го приметив и јас пред година, две на мојот U2412M, само што кај мене е многу пораширено и е скоро по цела вертикала на десната страна на мониторот. Се приметува најмногу на сива позадина (слика во прилог) и за среќна не е раширено откога го приметив. Сигурно нема врска со мрснотија/никотин, флеката, прљавштината е од внатре, можда може да се поправи ако се однесе на сервис. Твојот монитор е бајаги понов, јас би им го однел да го видат ако ти е уште под гаранција , можда е некоја прашина навлезено. Го користам јас мојот како втор монитор и ретко го приметувам, а ептен ми е погоден 16:10 форматот и не ми се исплати да го дадам на некого за џабе пари. Дур не цркне скроз ќе го користам вака.

u2412m fleka.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,186
Мислења
879,738
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно