1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со монитор Dell 2408 WFP

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Petar.g22, 12 Септември 2019.

1. Petar.g22

Petar.g22
    Intern

8
    14
    14 ноември 2016
    Машко
    Имал некој сличен проблем со Dell или друг монитор? Каде и за колку пари се оправа? Не ми е страв и сам да чепкам ако знае некој да дијагностицира прецизно во што е проблемот.

Во моментов вака ми изгледа екранот:
    2408WFP, display problem - Dell Community

2. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,589
    6,455
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Чекај гравчињата да ги спремиме... Еве ја прв ќе лупнам, смени AS15F. Знаеш што е тоа и кај да го најдеш? Или чекај, може да е COF-от на матрицата, види го и тоа успут..

На JasSum, farkizz, Ceco и уште 8 други им се допаѓа ова.
  3. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,114
    3,082
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Ja mislev na lekja gledas a ne na gravcinja

4. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,572
    11,345
    23 Јануари 2008
    Манга
    На главица кромид гледа и плаче.

На JasSum и smole им се допаѓа ова.
  5. Petar.g22

Petar.g22
    Intern

8
    14
    14 ноември 2016
    Машко
    Ви благодарам на издвоеното време и конструктивните забелешки. Се надевам ќе пише и некој паталец :)

На Torlakian и gamer-eddie им се допаѓа ова.
  6. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,572
    11,345
    23 Јануари 2008
    Манга
    Така, така, чекај некој да пише. Никако да не си го однесол на сервис. Гарант со некоја едноставна финта ќе се опраи.

На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
  7. smole

smole
    Unstoppable

2,956
    3,297
    18 Април 2007
    Ctrl+Alt+Delete

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Petar.g22

Petar.g22
    Intern

8
    14
    14 ноември 2016
    Машко
    Ај да ви ја прераскажам темава. Се состои од три прашања (не само од тоа дека сам ќе го правам):

1. Имал ли некој сличен проблем?
    2. Каде (на кој сервис, човек од форумов, друг мајстор итн итн) би можел а го однесам и дали знаете колку од прилика би барале?
    3. Ако знае некој да ми каже што му е нека пише, не ми е страв и сам да го расклопам и да пробам да го направам.

Ако на некој му е интересно да пишува безврска коментари и тоа го прави среќен, навистина ми е драго. А ако некој може и сака навистина да помогне би ми бил благодарен.

На drifter, Nightingale, Torlakian и уште 2 други им се допаѓа ова.
  9. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,572
    11,345
    23 Јануари 2008
    Манга
    Да.
    @Daniel86
    Зависи каков е дефектот, може да се повеќе работи, а во зависност од тоа може различно да чини. Ќе го прашаш мајсторот.
    Расипан е.
    Македонска работа.

Фала, за убаво, за арно да се вераќа. :) Однеси го на сервис, не очекувај телепатски некој да го дијагностицира. Дури и мајсторот да знае што е и како се прави, а ти да можеш истото дома да го поправиш, зошто би ти дал бесплатно школо и занает од кој си го вади лебот?

На shifty, JasSum, draganamon и уште 7 други им се допаѓа ова.
  10. gamer-eddie

gamer-eddie
    Practice makes perfect

920
    1,458
    22 Април 2007
    Машко
    profesionalen ebi-veter
    Пиши му на чоеков ако сакаш
    RFix

На Petar.g22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Petar.g22

Petar.g22
    Intern

8
    14
    14 ноември 2016
    Машко
    Во овластен бараат 6000 ден. За тие пари прво би правел “Македонска работа“, после би го фрлил па би си купил нов за 9.000 ден :)

На Torlakian му/ѝ се допаѓа ова.
  12. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,572
    11,345
    23 Јануари 2008
    Манга
  13. Petar.g22

Petar.g22
    Intern

8
    14
    14 ноември 2016
    Машко
    Fala ti mnogu za Daniel, chekam od ushte eden ovlasten servis info, ako ne bide nishto i so niv - kje go kontaktiram Daniel.

14. Petar.g22

Petar.g22
    Intern

8
    14
    14 ноември 2016
    Машко
    @Daniel86 prv komentiral na temava a nigde ne spomna deka se bafta so popravka na monitori. Da kazese kje go kontaktirav pred da gi kontaktiram ovlastenive.

15. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,690
    3,016
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Од 2016та си член, да беше активен и да придонесуваше ќе знаеше дека од цел форум даниел е препорачан како сервисер, нешто шо можат членовите сите да го потврдат. Прочитај ја само темата за позитивни искуства, и број колку од нив се позитивни. Само да прочиташе ќе знаеше, ама ете, знам, многу е за читање...

На JasSum и CBB_6 им се допаѓа ова.
  16. Petar.g22

Petar.g22
    Intern

8
    14
    14 ноември 2016
    Машко
    Добро ете не знам. Да знаев немаше ни тема да отворам ќе го барав Даниел. И Даниел сигурно не ме знае мене, зошто никогаш не му притребала моја услуга. Даниел можеше да пише јас поправам монитори прочитај позитивни искуства за мене по форумов и барај ме. И ќе беше крај на дискусијата, јас уопште немаше да исконтактирам со други сервисери...

За мене “Македонска работа“ е и тоа што правите одговори ги добивам после 10 коментари а можеше ни тогаш да не ги добијам... Прв пат отворам тема или учествувам во тема и искрено културата на дискусијата ме одвраќа да правам било што на форумов.

Извинете што прашав.

Може темава да оди во канта.

На Psycore, drifter, Nightingale и уште 3 други им се допаѓа ова.
  17. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,546
    3,459
    11 Декември 2008
    Машко
    :D Абе луѓе полека го нападнавте човекот од сите страни, отворил тема прашува кај да го носи на сервис, му се з'гнавте одма :)

Btw не е задолжително некој да се логира на форумот секојдневно и да пишува мислења, што има врска ако е со 0 или 1 мислење, нема ли право да отвори тема и да праша нешто кога ќе му затреба? ;)

Од старт ги бркате потенцијалните нови членови со овој арогантен однос.

На petkotrajko, drifter, toshex и уште 9 други им се допаѓа ова.
  18. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,572
    11,345
    23 Јануари 2008
    Манга
    Во право си, ептем те земавме на волеј...Најверојатно поради „македонштината“ каде секој еден е експерт во сите области и не го цени туѓото знаење и труд. На крај испаѓа „македонче“ ем да изгуби време, ем да плати, ем да не заврши работа.

На JasSum и GGTT1 им се допаѓа ова.
  19. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,589
    6,455
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Според ценава а и според сликите, ми личи дека проблемот лежи во самиот панел, поточно или во COF чипот како што спомнав, во самата матрица од панелот, или трета варијанта флекс кабелот што ја поврзува матрицата со панелот да е одлепен.

Во сите три случаи дефектот е непоправлив и во професионални, а камоли домашни услови.

Ако сакаш да отвараш и (потенцијално) да губиш/ме време, knock yourself out. Отвори и сликај се детално, колку можам ќе помогнам.

20. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,046
    3,364
    7 ноември 2014
    Машко
    Не е докажан член како модераторите кои отвараат теми за секоја специфична глупост на која ќе налетаат, ние затворено друштво сме тука, среќа јас последен воз фатив во 2014-та влегов.

Ceco, olikomerc и на toshex им се допаѓа ова.
  21. Petar.g22

Petar.g22
    Intern

8
    14
    14 ноември 2016
    Машко

Отворен е, ако сакаш да ти го донесам да го ѕирнеш.

22. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,589
    6,455
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Претежно со лаптопи работам, ова ми е само губење време искрено.

На Petar.g22 му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Bravo

Bravo
    Gaining Experience

191
    304
    12 Декември 2015
    Машко
    Оф топик,

Ќе ти донесам еден Gateway на оправка. :)
    Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација

На gOJDO и Daniel86 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...