1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со монитор Dell 2408 WFP

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Petar.g22, 12 Септември 2019.

 1. Petar.g22

  Petar.g22
  Intern

  9
  14
  14 ноември 2016
  Машко
  Имал некој сличен проблем со Dell или друг монитор? Каде и за колку пари се оправа? Не ми е страв и сам да чепкам ако знае некој да дијагностицира прецизно во што е проблемот.

  Во моментов вака ми изгледа екранот:
  2408WFP, display problem - Dell Community
   
 2. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,644
  6,767
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Чекај гравчињата да ги спремиме... Еве ја прв ќе лупнам, смени AS15F. Знаеш што е тоа и кај да го најдеш? Или чекај, може да е COF-от на матрицата, види го и тоа успут..
   
  На JasSum, farkizz, Ceco и уште 8 други им се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,164
  3,232
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ja mislev na lekja gledas a ne na gravcinja
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,935
  12,222
  23 Јануари 2008
  Манга
  На главица кромид гледа и плаче.
   
  На JasSum и smole им се допаѓа ова.
 5. Petar.g22

  Petar.g22
  Intern

  9
  14
  14 ноември 2016
  Машко
  Ви благодарам на издвоеното време и конструктивните забелешки. Се надевам ќе пише и некој паталец :)
   
  На Torlakian и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,935
  12,222
  23 Јануари 2008
  Манга
  Така, така, чекај некој да пише. Никако да не си го однесол на сервис. Гарант со некоја едноставна финта ќе се опраи.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  Ctrl+Alt+Delete
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Petar.g22

  Petar.g22
  Intern

  9
  14
  14 ноември 2016
  Машко
  Ај да ви ја прераскажам темава. Се состои од три прашања (не само од тоа дека сам ќе го правам):

  1. Имал ли некој сличен проблем?
  2. Каде (на кој сервис, човек од форумов, друг мајстор итн итн) би можел а го однесам и дали знаете колку од прилика би барале?
  3. Ако знае некој да ми каже што му е нека пише, не ми е страв и сам да го расклопам и да пробам да го направам.

  Ако на некој му е интересно да пишува безврска коментари и тоа го прави среќен, навистина ми е драго. А ако некој може и сака навистина да помогне би ми бил благодарен.
   
  На drifter, Nightingale, Torlakian и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,935
  12,222
  23 Јануари 2008
  Манга
  Да.
  @Daniel86
  Зависи каков е дефектот, може да се повеќе работи, а во зависност од тоа може различно да чини. Ќе го прашаш мајсторот.
  Расипан е.
  Македонска работа.

  Фала, за убаво, за арно да се вераќа. :) Однеси го на сервис, не очекувај телепатски некој да го дијагностицира. Дури и мајсторот да знае што е и како се прави, а ти да можеш истото дома да го поправиш, зошто би ти дал бесплатно школо и занает од кој си го вади лебот?
   
  На shifty, JasSum, draganamon и уште 7 други им се допаѓа ова.
 10. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  936
  1,475
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Пиши му на чоеков ако сакаш
  RFix
   
  На Petar.g22 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Petar.g22

  Petar.g22
  Intern

  9
  14
  14 ноември 2016
  Машко
  Во овластен бараат 6000 ден. За тие пари прво би правел “Македонска работа“, после би го фрлил па би си купил нов за 9.000 ден :)
   
  На Torlakian му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,935
  12,222
  23 Јануари 2008
  Манга
 13. Petar.g22

  Petar.g22
  Intern

  9
  14
  14 ноември 2016
  Машко
  Fala ti mnogu za Daniel, chekam od ushte eden ovlasten servis info, ako ne bide nishto i so niv - kje go kontaktiram Daniel.
   
 14. Petar.g22

  Petar.g22
  Intern

  9
  14
  14 ноември 2016
  Машко
  @Daniel86 prv komentiral na temava a nigde ne spomna deka se bafta so popravka na monitori. Da kazese kje go kontaktirav pred da gi kontaktiram ovlastenive.
   
 15. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,054
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Од 2016та си член, да беше активен и да придонесуваше ќе знаеше дека од цел форум даниел е препорачан како сервисер, нешто шо можат членовите сите да го потврдат. Прочитај ја само темата за позитивни искуства, и број колку од нив се позитивни. Само да прочиташе ќе знаеше, ама ете, знам, многу е за читање...
   
  На JasSum и CBB_6 им се допаѓа ова.
 16. Petar.g22

  Petar.g22
  Intern

  9
  14
  14 ноември 2016
  Машко
  Добро ете не знам. Да знаев немаше ни тема да отворам ќе го барав Даниел. И Даниел сигурно не ме знае мене, зошто никогаш не му притребала моја услуга. Даниел можеше да пише јас поправам монитори прочитај позитивни искуства за мене по форумов и барај ме. И ќе беше крај на дискусијата, јас уопште немаше да исконтактирам со други сервисери...

  За мене “Македонска работа“ е и тоа што правите одговори ги добивам после 10 коментари а можеше ни тогаш да не ги добијам... Прв пат отворам тема или учествувам во тема и искрено културата на дискусијата ме одвраќа да правам било што на форумов.

  Извинете што прашав.

  Може темава да оди во канта.
   
  На Psycore, drifter, Nightingale и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,532
  3,443
  11 Декември 2008
  Машко
  :D Абе луѓе полека го нападнавте човекот од сите страни, отворил тема прашува кај да го носи на сервис, му се з'гнавте одма :)

  Btw не е задолжително некој да се логира на форумот секојдневно и да пишува мислења, што има врска ако е со 0 или 1 мислење, нема ли право да отвори тема и да праша нешто кога ќе му затреба? ;)

  Од старт ги бркате потенцијалните нови членови со овој арогантен однос.
   
  На petkotrajko, drifter, toshex и уште 9 други им се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,935
  12,222
  23 Јануари 2008
  Манга
  Во право си, ептем те земавме на волеј...Најверојатно поради „македонштината“ каде секој еден е експерт во сите области и не го цени туѓото знаење и труд. На крај испаѓа „македонче“ ем да изгуби време, ем да плати, ем да не заврши работа.

   
  На JasSum и GGTT1 им се допаѓа ова.
 19. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,644
  6,767
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Според ценава а и според сликите, ми личи дека проблемот лежи во самиот панел, поточно или во COF чипот како што спомнав, во самата матрица од панелот, или трета варијанта флекс кабелот што ја поврзува матрицата со панелот да е одлепен.

  Во сите три случаи дефектот е непоправлив и во професионални, а камоли домашни услови.

  Ако сакаш да отвараш и (потенцијално) да губиш/ме време, knock yourself out. Отвори и сликај се детално, колку можам ќе помогнам.
   
 20. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,060
  3,383
  7 ноември 2014
  Машко
  Не е докажан член како модераторите кои отвараат теми за секоја специфична глупост на која ќе налетаат, ние затворено друштво сме тука, среќа јас последен воз фатив во 2014-та влегов.
   
  Ceco, olikomerc и на toshex им се допаѓа ова.
 21. Petar.g22

  Petar.g22
  Intern

  9
  14
  14 ноември 2016
  Машко

  Отворен е, ако сакаш да ти го донесам да го ѕирнеш.
   
 22. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,644
  6,767
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Претежно со лаптопи работам, ова ми е само губење време искрено.
   
  На Petar.g22 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  192
  307
  12 Декември 2015
  Машко
  Оф топик,

  Ќе ти донесам еден Gateway на оправка. :)
  Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На gOJDO и Daniel86 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...