1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Монитор Acer

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Zaree, 25 Јануари 2020.

 1. Zaree

  Zaree
  Intern

  18
  12
  7 Јули 2018
  Машко
  Кувариште
  Здраво дечки имам еден проблем ставив графичка на конфигурацијава таман е се у салон го однесов напојувањето ми го сменија за појако за графичката таму работеше супер е сега кога дојдов дома го поврзувам пц со мониторт и мониторот се вклучува се до биосот кога дава MSI се лоадира компјутерот и пред да се пушти виндоусот ми го дава ова Input not supported е сега VGA ми е мониторот поврзано со адаптерче DVI работеше и кај мајсторот така а кај мене ова го дава и кога ке го поврзам hdmi кабелчето со телевизорот автоматски ми го уклучува мониторот и си работи нормално само ако го извадам hdmi кабелчето се гаси мониторот и како да е second option мониторот ставен пробав и со мала резолуција џабе е некој да каже решение ?
  модел ACER AL2216W
   

  Прикачени датотеки:

  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,351
  4,552
  18 Септември 2013
  Машко
  Да се надоврзам и да дообјаснам пошо членот ми пиша и мене за помош ама не знаев да му помогнам:

  1. Мониторот е Acer AL2216W и има само VGA порт

  2. Мониторот работи поврзан преку DVI to VGA адаптер, и работи при бутирање се до моментот кога ќе се лоадира виндоус у кој што момент појавува "Input not Supported" грешка

  3. Доколку во исто време членот поврзе друг монитор/ТВ преку HDMI се вклучуваат и двата монитори (односно ТВ и Ацер мониторот) и се си работи ко шо треба

  4. Ако го извади HDMI кабелот, пак добива Input not supported грешка

  5. Компјутерот давал слика на друг монитор со VGA порт и дури и на старт (претпоставувам CRT) монитор при тест во салонот кај што било менувано напојувањето

  6. Лично гуглав за ваков проблем и заклучокот е дека се дешава стрикно со Ацер монитори, но не успеав да најдам решение кое ќе му помогне на членот.

  Се надевам ова ви ги разјаснува работите и ситуацијата без да замерувате за начинот на кој е објаснето во првиот пост.
   
 3. Zaree

  Zaree
  Intern

  18
  12
  7 Јули 2018
  Машко
  Кувариште
  Овака со хдми поврзано у тв работи нормално
   

  Прикачени датотеки:

 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,473
  3,831
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Купи си лед монитор на старо за 1000-1500 денари и да е со дви и да не ми се мачеш со адаптери .
  Штом си фрлил паре за нови делови срамота е да се брукаш со коцкаст вга монитор на нив.
   
  На Zaree му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Zaree

  Zaree
  Intern

  18
  12
  7 Јули 2018
  Машко
  Кувариште
  Ќее земам само не е коцкест бато до толку 22 инча е колку да се игра
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,473
  3,831
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Нативна резолуција на овие се :
  1680 x 1050 .
  Тоа е неподржана резолуција од самата графичка.
   
 7. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  545
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Windows копче + P со вклучен тв на графичката и види што ќе ти отвори , пробај PC screen only или Second screen only Screen.png
   
  На Zaree му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Crash_Bandcoot

  Crash_Bandcoot
  Intern

  14
  46
  1 Декември 2015
  Машко
  Windows 10 ? Ако да тогаш исклучи ја опцијата fast startup ( control panel / power options ) и пробај. Звучи чудно, ама така се реши проблемот на еден PC со монитор со VGA приклучок на Win 10 ( мониторот беше детектиран како Generic Non-PnP Monitor ). Worth a try ако ништо друго.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Zaree

  Zaree
  Intern

  18
  12
  7 Јули 2018
  Машко
  Кувариште
  Пробав нејќе и така

  Уште ќе пробам со dvi приклучок ако не го мењавам
   
  Последна промена: 25 Јануари 2020
 10. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Дали адаптерот е DVI-D?
   
 11. Zaree

  Zaree
  Intern

  18
  12
  7 Јули 2018
  Машко
  Кувариште
  DVI. E IMA I ZA DVI D ама адаптерот ми е за dvi ќе земам кабел дуал DVI D па ќе видам
   
  На toshex и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 12. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Јас го имав истиот проблем со еден стар Лцд монитор,не сакаше со ниеден конектор да работи,па морав да сменам монитор,и овој монитор сеа работи само со конектор DVI-D.Земи пробај со таков конектор,мислам дека ке го решиш проблемот.
   
 13. Zaree

  Zaree
  Intern

  18
  12
  7 Јули 2018
  Машко
  Кувариште
  Важиии ќе пробам деновиве а да те прашам може ли со кабел дви д да нњ мора да њ конектор па у вга кабелот пошо има џек џониторот дви д пишува
   
  На DaVoRkNe и toshex им се допаѓа ова.
 14. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,193
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  А?
   
  DaVoRkNe, toshex, JunkieMKD и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  506
  15 Септември 2014
  bekrija
  :) da
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...