1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со Монитор Acer

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Zaree, 25 Јануари 2020.

1. Zaree

Zaree
    Intern

18
    12
    7 Јули 2018
    Машко
    Кувариште
    Здраво дечки имам еден проблем ставив графичка на конфигурацијава таман е се у салон го однесов напојувањето ми го сменија за појако за графичката таму работеше супер е сега кога дојдов дома го поврзувам пц со мониторт и мониторот се вклучува се до биосот кога дава MSI се лоадира компјутерот и пред да се пушти виндоусот ми го дава ова Input not supported е сега VGA ми е мониторот поврзано со адаптерче DVI работеше и кај мајсторот така а кај мене ова го дава и кога ке го поврзам hdmi кабелчето со телевизорот автоматски ми го уклучува мониторот и си работи нормално само ако го извадам hdmi кабелчето се гаси мониторот и како да е second option мониторот ставен пробав и со мала резолуција џабе е некој да каже решение ?
    модел ACER AL2216W

Прикачени датотеки:

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  2. toshex

toshex
    Unbeatable

4,309
    4,525
    18 Септември 2013
    Машко
    Да се надоврзам и да дообјаснам пошо членот ми пиша и мене за помош ама не знаев да му помогнам:

1. Мониторот е Acer AL2216W и има само VGA порт

2. Мониторот работи поврзан преку DVI to VGA адаптер, и работи при бутирање се до моментот кога ќе се лоадира виндоус у кој што момент појавува "Input not Supported" грешка

3. Доколку во исто време членот поврзе друг монитор/ТВ преку HDMI се вклучуваат и двата монитори (односно ТВ и Ацер мониторот) и се си работи ко шо треба

4. Ако го извади HDMI кабелот, пак добива Input not supported грешка

5. Компјутерот давал слика на друг монитор со VGA порт и дури и на старт (претпоставувам CRT) монитор при тест во салонот кај што било менувано напојувањето

6. Лично гуглав за ваков проблем и заклучокот е дека се дешава стрикно со Ацер монитори, но не успеав да најдам решение кое ќе му помогне на членот.

Се надевам ова ви ги разјаснува работите и ситуацијата без да замерувате за начинот на кој е објаснето во првиот пост.

3. Zaree

Zaree
    Intern

18
    12
    7 Јули 2018
    Машко
    Кувариште
    Овака со хдми поврзано у тв работи нормално

Прикачени датотеки:

4. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,398
    3,731
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Купи си лед монитор на старо за 1000-1500 денари и да е со дви и да не ми се мачеш со адаптери .
    Штом си фрлил паре за нови делови срамота е да се брукаш со коцкаст вга монитор на нив.

На Zaree му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Zaree

Zaree
    Intern

18
    12
    7 Јули 2018
    Машко
    Кувариште
    Ќее земам само не е коцкест бато до толку 22 инча е колку да се игра

На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,398
    3,731
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Нативна резолуција на овие се :
    1680 x 1050 .
    Тоа е неподржана резолуција од самата графичка.

7. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

542
    365
    2 Јануари 2014
    Машко
    Windows копче + P со вклучен тв на графичката и види што ќе ти отвори , пробај PC screen only или Second screen only Screen.png

На Zaree му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Crash_Bandcoot

Crash_Bandcoot
    Intern

14
    46
    1 Декември 2015
    Машко
    Windows 10 ? Ако да тогаш исклучи ја опцијата fast startup ( control panel / power options ) и пробај. Звучи чудно, ама така се реши проблемот на еден PC со монитор со VGA приклучок на Win 10 ( мониторот беше детектиран како Generic Non-PnP Monitor ). Worth a try ако ништо друго.

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Zaree

Zaree
    Intern

18
    12
    7 Јули 2018
    Машко
    Кувариште
    Пробав нејќе и така

Уште ќе пробам со dvi приклучок ако не го мењавам

Последна промена: 25 Јануари 2020
  10. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,810
    3,974
    1 Септември 2011
    Машко
    Дали адаптерот е DVI-D?

11. Zaree

Zaree
    Intern

18
    12
    7 Јули 2018
    Машко
    Кувариште
    DVI. E IMA I ZA DVI D ама адаптерот ми е за dvi ќе земам кабел дуал DVI D па ќе видам

На toshex и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  12. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,810
    3,974
    1 Септември 2011
    Машко
    Јас го имав истиот проблем со еден стар Лцд монитор,не сакаше со ниеден конектор да работи,па морав да сменам монитор,и овој монитор сеа работи само со конектор DVI-D.Земи пробај со таков конектор,мислам дека ке го решиш проблемот.

13. Zaree

Zaree
    Intern

18
    12
    7 Јули 2018
    Машко
    Кувариште
    Важиии ќе пробам деновиве а да те прашам може ли со кабел дви д да нњ мора да њ конектор па у вга кабелот пошо има џек џониторот дви д пишува

На DaVoRkNe и toshex им се допаѓа ова.
  14. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,715
    7,090
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    А?

DaVoRkNe, toshex, JunkieMKD и на уште 1 им се допаѓа ова.
  15. gamon

gamon
    Gaining Experience

497
    495
    15 Септември 2014
    bekrija
    :) da

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...