• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со микрофон на Ubuntu 8.10

• Ја почнал/а темата

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Пред некој ден приметив дека микрофонот (кој претходно перфектно работеше на Ubuntu 8.04) не ми работи на Ubuntu 8.10. Микрофонот го пробав на Skype и на Sound recorder и не работи.

На Skype не ми даваше ни тон па чачнав во тоа опциите и селектирав pulse во Sound device и тонот прораборе ама микрофонот не.

Исто така тоа програмцето tuxguitar не дава никаков звук.

Кај аудио и видео фајловите звукот си работи најнормално.
Побарав на интернет и гледам дека и други имале проблем со микрофон и звучна картичка ама решение не најдов. Помош?

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Во SYstem > Preferences > Sound како ти се наместени сетинзите ?

Пробај стави за Capture Device Пулсеаудио или Алса ако е пулсе ...

• Ја почнал/а темата

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Пробав неќе. Проблем е што во volume control во recording делот има иконче со микрофонче и има црвено иксче на него. Го тргам иксот го гасам Volume control и кога пак ке го пустам пак микрофончето е прескртано.

Атачменти

• Ја почнал/а темата

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Добро пак сликава мал ми излегла. Како и дали можам да испратам поголема? Знам дека не е тема ова ама сепак....

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,086
27,223
kalco.ru
Добро пак сликава мал ми излегла. Како и дали можам да испратам поголема? Знам дека не е тема ова ама сепак....
Ќе удриш еден printscreen па ќе го отвориш преку paint па ќе го сејфуваш како .jpg па ќе идеш на HOST сајт ќе ја аплоадираш и линкот што ќе ти го даде ќе го постираш тука:))

• Ја почнал/а темата

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Ај да пробам уште еднаш по мое :) Иначе фала за брзиот одговор:bravo:

Атачменти

• 77.2 KB Прегледи: 21
  • Ја почнал/а темата

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
проработи микрофонот во Skype ама тивко.

• Ја почнал/а темата

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
штиклирано е и пак ми изгледа исто. Сепак фала.:bravo: Ќе пробам со некој на Skype па ќе видам како ќе оди.

• Ја почнал/а темата

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Иначе mikrofonot со Sound recorder пак не работи ( колку за потсетување дека немав проблеми само со skype ).

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,367
655
damjan.softver.org.mk
Ако користиш pulseaudio (а ако не се лажам во 8.10 е по default така) пробај со „pavucontrol“ да подесиш ниво за input уредите - ако го немаш инсталирај го.

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
И јас мислам дека е дифолт на 8,10. Пробај директно со АЛСА да го наместиш

• Ја почнал/а темата

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Освен тоа "pulseaudio" што би било алтернатива? Односно прашањето ми е што користeше Убунту 8.04 (зошто таму се работеше перфектно без никакви подесувања)?

Иначе го снимив тоа "pavucontrol" чачкав нешто и мислам дека силината на микрофонот во skype сега е добра.

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,367
655
damjan.softver.org.mk
порано не се користеше сервер за звук туку само обична alsa... но pulseaudio нуди некои предности во работењето со звук кои тек треба да бидат имплементирани од апликациите.

на пр. една од идеите е позиционирање на звукот (лево/десно) во зависност од на која страна на десктопот е апликацијата која го генерирала звукот.

pulseaudio има и подршка за префрлање на звукот од еден на друг компјутер преку мрежа, префрлање на звукот од една на друга звучна карта (додека свири), префрлање на usb или bluetooth headset итн.

Сепак, PulseAudio сеуште не е баш изгланцан најдоборо што може па на моменти знае и да има bug-ови.

ps.
друга добра опција за пристап директно до mixer-от на звучната е : "alsamixer -D hw:0" или „alsamixer -D hw:0 -V capture“

• Ја почнал/а темата

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Фала за помошта дечки. :bravo: Микрофонот сега ми работи во skype и во sound recorder-от. Истот така го решив проблемот со midi звукот во tuxguitar ако некој има сличен проблем со midi еве линк https://help.ubuntu.com/community/Midi/SoftwareSynthesisHowTo

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,568
Мислења
823,577
Членови
28,075
Најнов член
GGPPkorcula
На врв Дно