• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со микрофон на Ubuntu 8.10

 • Ја почнал/а темата
 • #1

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Пред некој ден приметив дека микрофонот (кој претходно перфектно работеше на Ubuntu 8.04) не ми работи на Ubuntu 8.10. Микрофонот го пробав на Skype и на Sound recorder и не работи.

На Skype не ми даваше ни тон па чачнав во тоа опциите и селектирав pulse во Sound device и тонот прораборе ама микрофонот не.

Исто така тоа програмцето tuxguitar не дава никаков звук.

Кај аудио и видео фајловите звукот си работи најнормално.
Побарав на интернет и гледам дека и други имале проблем со микрофон и звучна картичка ама решение не најдов. Помош?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Во SYstem > Preferences > Sound како ти се наместени сетинзите ?

Пробај стави за Capture Device Пулсеаудио или Алса ако е пулсе ...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Пробав неќе. Проблем е што во volume control во recording делот има иконче со микрофонче и има црвено иксче на него. Го тргам иксот го гасам Volume control и кога пак ке го пустам пак микрофончето е прескртано.
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #5

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Добро пак сликава мал ми излегла. Како и дали можам да испратам поголема? Знам дека не е тема ова ама сепак....
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
Добро пак сликава мал ми излегла. Како и дали можам да испратам поголема? Знам дека не е тема ова ама сепак....
Ќе удриш еден printscreen па ќе го отвориш преку paint па ќе го сејфуваш како .jpg па ќе идеш на HOST сајт ќе ја аплоадираш и линкот што ќе ти го даде ќе го постираш тука:))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Ај да пробам уште еднаш по мое :) Иначе фала за брзиот одговор:bravo:
 

Атачменти

 • 77.2 KB Прегледи: 21
 • Ја почнал/а темата
 • #9

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
проработи микрофонот во Skype ама тивко.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
штиклирано е и пак ми изгледа исто. Сепак фала.:bravo: Ќе пробам со некој на Skype па ќе видам како ќе оди.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Иначе mikrofonot со Sound recorder пак не работи ( колку за потсетување дека немав проблеми само со skype ).
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,248
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Ако користиш pulseaudio (а ако не се лажам во 8.10 е по default така) пробај со „pavucontrol“ да подесиш ниво за input уредите - ако го немаш инсталирај го.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
И јас мислам дека е дифолт на 8,10. Пробај директно со АЛСА да го наместиш
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Освен тоа "pulseaudio" што би било алтернатива? Односно прашањето ми е што користeше Убунту 8.04 (зошто таму се работеше перфектно без никакви подесувања)?

Иначе го снимив тоа "pavucontrol" чачкав нешто и мислам дека силината на микрофонот во skype сега е добра.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,248
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
порано не се користеше сервер за звук туку само обична alsa... но pulseaudio нуди некои предности во работењето со звук кои тек треба да бидат имплементирани од апликациите.

на пр. една од идеите е позиционирање на звукот (лево/десно) во зависност од на која страна на десктопот е апликацијата која го генерирала звукот.

pulseaudio има и подршка за префрлање на звукот од еден на друг компјутер преку мрежа, префрлање на звукот од една на друга звучна карта (додека свири), префрлање на usb или bluetooth headset итн.

Сепак, PulseAudio сеуште не е баш изгланцан најдоборо што може па на моменти знае и да има bug-ови.

ps.
друга добра опција за пристап директно до mixer-от на звучната е : "alsamixer -D hw:0" или „alsamixer -D hw:0 -V capture“
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Фала за помошта дечки. :bravo: Микрофонот сега ми работи во skype и во sound recorder-от. Истот така го решив проблемот со midi звукот во tuxguitar ако некој има сличен проблем со midi еве линк https://help.ubuntu.com/community/Midi/SoftwareSynthesisHowTo
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,168
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно