• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со мени на десен клик

  • Ја почнал/а темата
  • #1

RFox

Intern
13 септември 2008
380
31
Здраво на сите би сакал да Ве прашам нешто околу еден мал проблем.
Гласи вака:како да си ги наместам функциите кои ми се отвараат на десен клик на фолдер на пр. пред некој ден го сменив антивирусот и сега за да скенирам фајл не го покажува на десен клик па морам “пешки“ да го отворам ав па да барам скен итн. знам пред некое време чепкав нешто у regedit ама сега и не ми текнува како беше точно.:ermm::ermm:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Па треба да хакираш(regedit) ваму:

HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers

Да ставиш нов клуч и да ставиш вредност за вирус скенерот (оди на веб страната на АВ фирмата и види дали има опција за right-click)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

RFox

Intern
13 септември 2008
380
31
Епа вака јас го најдов фолдерот и местото каде што треба да се стави клучот за антивирусот само што сега неможам да најдам клуч. Инаку се работи за нод ав некоја понова бизнис верзија:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,724
Мислења
863,335
Членови
30,062
Најнов член
Goku9000
На врв Дно