1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Решено Проблем со мејлови за пораки

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од Oktar, 17 oктомври 2016.

 1. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,668
  23 oктомври 2012
  Машко
  Приметив дека од вчера ми стигаат мејлови за пораки од форумов но содржината е празна, т.е. мејловите имаат само Subject, a соджината изостанува. Симптоматично ми стана и дека мејловите сега се од contact а не од admin како досега, па поради тоа и филтрите на џемаил не ми работат. Али ОК, тоа со филтерот не е некој проблем, само сакам да укажам дека најверојатно е направена некоја промена која резултира со празни мејлови.
  Еве пример како тоа изгледа

  Screen Shot 2016-10-17 at 11.51.44.png
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,325
  24,897
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Со пораките е се во ред. Сменет е general email можеби затоа е тоа така, или некои сетинзи на сервер.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. D

  D
  Администратор

  3,230
  1,607
  31 Март 2007
  Сменет е емаилот од admin@ во contact@, а пораките кои стигаат од сега ќе го содржат само насловот во маилот со линк до пораката да се прочита на форумот.
   
  Последна промена: 17 oктомври 2016
  На Oktar и spiritBreaker им се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,668
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не сум среќен со решението, убаво беше да може да прочитам порака без притоа да мора да се логирам на форум, тапаток како таков е ужасен а знае да биде болка во задникот отварање на форумов преку мобилен интернет прелистувач. Посебно ако си на Вип и си на џпрс.
  Второ, вака имав бекап на сите пораки од форум, кој како што знаеме минатата година имаше инцидент и дел од соджината отиде за навек, а мене баш од тој период ми трбаше некоја содржина од порака која успеав да си ја најдам благодарение на тоа што пораките ги имав на мејл.
  Трето, како што знаеме не сме баш најсреќни со срчот низ форумов а не па низ пораките, според мене инбоксот на форумов е многу непрегледен додека срчнот низ истите тие пораки преку џемаил е милина.
  Четврто, не треба да им кратите на луѓето нешто што го имале, тоа води кон несреќа, тага, доведување во меланхолична и алкохолизирана состојба која може да резултира со управување на возила и тешка машинерија и притоа да настанат разноразни инциденти и загрозувања на својот и туѓите животи. Во некои ситуации и обиди за самоубиство со бесење со јаже на трула греда, сечење вени со тап нож, електрифицирање со низок напон итн итн итн.

  За да си олесните на душата, вратете ја содржината од пораките во мејловите :)
   
  На Speedster, neW1, Psycore и уште 12 други им се допаѓа ова.
 5. D

  D
  Администратор

  3,230
  1,607
  31 Март 2007
  @Oktar,

  Те слушнавме јасно и гласно. Дозволи ни да го тестираме овој концепт некое време, ако има проблеми со него и поплаки ќе го вратиме на старо. Идејата е малце со скриена агенда - да го натера корисникот да дојде на форум и да прочита а и со тоа се надеваме повеќе да го користи форумот.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,668
  23 oктомври 2012
  Машко
  Cool, cool... јас само го кажав моето мислење, а секако дека ке преживеам и вака и онака.

  Едит: нема да направам драма и да возам виљушкар во алкохолизирана состојба додека сечам вени со тап нож :D :D :D
   
 7. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  569
  722
  25 Февруари 2016
  Машко
  Едит: нема да направам драма и да возам виљушкар во алкохолизирана состојба додека сечам вени со тап нож :D :D :D[/QUOTE]
  Си купи виљушкар? :p
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,668
  23 oктомври 2012
  Машко
  Си имам од претходно, додуша службен, али па тој секако помалку троши... не ми е ова прва драма во животот :D
   
 9. D

  D
  Администратор

  3,230
  1,607
  31 Март 2007
   
  На Fatal1ty_ и Oktar им се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,668
  23 oктомври 2012
  Машко
  Дечки, помина доста време, дајте да разговараме сериозно на темава. Стварно е невозможно да се најде некоја комуникација која се одвивала во пораки. Пред неколку дена очајно ми требаше линк од еден член што ми го имаше пратено во ПП, и потрошив 2 часа за да НЕ го најдам, се откажав. Кога веќе немаме пребарување низ пораките и прегледноста на инбоксот е лоша, дајте барем да може таа работа да си ја завршиме преку нашиот омилен џемаил.

  П.С. Моментално ми треба уште еден податок од порака, телефонски број, али јеби га, се откажав, нема шанси да седнам и да прегледувам еден куп пораки.
   
  На moongose и Psycore им се допаѓа ова.
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,325
  24,897
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сериозно ветувам дека ќе средам search во приватни пораки со повеќе филтри!

  Испратено преку nokia 3310
   
  На Глупав, krema, HardCorec и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,668
  23 oктомври 2012
  Машко
  Сериозно верувам дека ке биде така, ама сериозно и верувам дека тоа ке потрае неколку месеци, а веќе неколку (4) месеци неможеме да си најдеме ништо низ пораките. Предлагам да се врати праќањето на содржината на порака во мејл нотификациите додека не се реши пребарувањето тука на форум.
   
  На moongose и HardCorec им се допаѓа ова.
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,325
  24,897
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Две недели максимум. На пат сум. Да се вратам ќе средам...чесен збор

  Испратено преку nokia 3310
   
  На Глупав и Oktar им се допаѓа ова.
 14. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,668
  23 oктомври 2012
  Машко
  Fine by me, наредна недела идам на одмор, па таман кога ке се вратам ке ти удрам еден кјуеј на срчот, а ако го нема сеуште ке плаќаш кафана :D :D :D
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  994
  606
  8 Август 2017
  Машко
  Дали може да се исклучат известувањата на меил, ми се преполни мејлот со глупи известувања, што не ги ни читам. Бар не ми се појавуваа како известувања на десктопот, но еве сега од време ќе ми стигне известување на Виндоус 10. Значи известувањата се ОК, но не на меил, секако ќе ги прочитам кога ќе влезам на форумот. Еве кои опции ги имам.
  upload_2019-2-26_16-24-34.png
   
 16. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,636
  5,289
  21 Јануари 2009
  Вклучи зачувај исклучи зачувај
  Може да е багче и да му треба рифреш. А и во меилот види дали има најдолу нешо ансабскрајб фром ол имејлс ор самтинг
   
 17. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  994
  606
  8 Август 2017
  Машко
  Ќе пробам со тоа ансабскрајб.
   
 18. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,222
  3,201
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Isto i na mene pocnaa da mi stignuvaat notifikacii na email a taa opcija mi bese isklucena . Resenie ?
  Screenshot_20190323-111030.png
   

Сподели

Вчитување...