Проблем со Маус(Драјвери)

AeroZ

Intern
18 јануари 2020
3
2
Здраво дечки, имам проблем со маусот Logitech 102, маусот си работеше најнормално меѓутоа од време на време имаше некој flicker, и за да пробам да го средам тоа, пробав да упдејтнам драјвери и селектирав HID-compliant-device наместо HID-compliant-mouse (ако воопшто тоа менува нешто) и одеднаш маусов прекина да работи во смисол не можам да ја мрдам стрелката.Го пробав на друг компјутер, маусот си работи перфектно, ги пробав портите на компјутерот со друг маус, си работат сите порти и другиот маус.Пробав да упдејтнам драјвери милион пати, па унинстал пробав, рестарт и што се не plug in-plug out на маусот...Никако да мрдне стрелката, а резервниов маус си работи перфектно. Не ми е јасно што е проблемот прв пат во живот нешто вакво да ми се деси, а притоа драјверите на интернет не ги наоѓам за маусов конкретно.Маусот кога ќе го уклучам си свети, приклучен е, меѓутоа нејке да мрда курсарот...Некој да знае што е проблемот? Фала ви однапред.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
105
256
Скопје
Да не си чепкал со hidusbf за оверклок на polling rate?
Избриши Logitech G-Hub, исчисти 3 пати регистри со CCleaner после тоа.
Вклучи ги двата глувци во пц-то каде што г102 не работи.
Device Manager > uninstall на сите глувци. Ако по грешка прекине да ти работи резервниот, re-plug, и пробај пак бриши за да го тргнеш цел софтвер за Logitech глушецот.

Симни си SDI Lite https://sdi-tool.org/download/ за да апдејтираш конфликтни драјвери за USB Hub-от.

Во листата ќе ги најдеш најновите драјвери за USB Hub-ot на твојот пц. Селектираш, Install , рестарт и вклучи го g102ката повторно. Обрни внимание на Version и Date во драјверите.
Доколку Version number не е соодветен. Пример во spoilerot подолу од 6.0.1.8652 на 1.3.14.0 јас не би го инсталирал иако датумот е понов. Ова не важи доколку ти се инсталирани Generic Microsoft Drivers. Слободно прашај пред да инсталираш ќе ти кажам што како.

Ако не се инсталирани коректните драјвери ќе се појавуваат премногу грешки и requests во ISR и DPC count, зголемувајќи го процесорското време што го користат, воедно и латенцијата и microstuttering.
LatencyMon.png
 

AeroZ

Intern
18 јануари 2020
3
2
Фала ти многу за одговорот, го средив проблемот со тоа што отидов во Devices and Printers --> го отстранив Маусот, и со Plug in повторно си проработе :D
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Означи му го како решение.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,302
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно