• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Linux партиции

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Mc_ArsA

Intern
27 септември 2008
51
0
Вака...Имам ХДД од 80 Гб...Избришав се,и при инсталација доделив 20 гб на Windows.Потоа инсталирав BackTrack 3 Linux,и на него му дадов 10гб.Е сега сакам во Windows,да си направам партиција D: на која ке бидат останатите 50Гб...Но не ми дава,бидејкји во Basic дозволува само 4 партиции ( C од Windows, hda2,hda3,hda4 од Linux ).Ако го конвертирам во Dinamyc,тогаш ке се избрише се...Има ли некој начин од неискористениот простор од 60 гб да креирам D: партиција во Windows? Благодарам однапред
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,388
688
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
дај излез од „fdisk -l“ од Linux-от
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Mc_ArsA

Intern
27 септември 2008
51
0
Disk /dev/hda: 82.3 GB, 82348277760 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 10011 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/hda1 * 1 2550 20482843+ 7 HPFS/NTFS
/dev/hda2 2551 2557 56227+ 83 Linux
/dev/hda3 2558 2682 1004062+ 82 Linux swap
/dev/hda4 2683 3656 7823655 83 Linux


Еве иако тоа не е потребно,зашто го објаснив случајот погоре....Овие 4 ми се Basic ( Primary ),и останатото слободно место од 50 гб,неможам да го искористам за да креирам нова Windows партиција....
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,388
688
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
избриши ја swap партицијата, креирај extended како 3-та партиција па во неа креирај нова swap и нова windows партиција
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Mc_ArsA

Intern
27 септември 2008
51
0
Така ке се пореметат и останатите партиции,нема да функционира ни Windows,ни Linux...Некоја друга идеја???
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,388
688
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
не бе, зашто!?!

со fdisk (од linux) сигурно може да се направи.. вака отприлика:
Код:
swapoff -a
fdisk /dev/hda
d
3
n
e
можда ќе треба да кажеш 3 тука - ама мислам сам ќе види дека само тоа му е опција
после идеш пак на 
n
и веќе креираш логички партиции - не заборавај swap да направиш пак и да смениш во /etc/fstab
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Или симни си gparted и преку тоа ја избриши и преправи swap партицијата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Mc_ArsA

Intern
27 септември 2008
51
0
Ке пробам да видам,фала во секој случај...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Mc_ArsA

Intern
27 септември 2008
51
0
Точно претпоставував,се поремети Linux,е сега доколку некој може да помогне со совет при следното форматирање што да му направам за да имам Windows C и D и Linux да функционира... :S
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ерм... како се поремети во кој смисол ? Ова нема теорија, нема шанси да се поремети ако свап партицијата само си ја чепкал
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Mc_ArsA

Intern
27 септември 2008
51
0
Ја избришав swap и креирав нова swap во extended,и се поремети...Не вклучува сега Linux...Па си мислам да избришам се,и се од почеток,но има шанса пак исто да се деси,затоа не знам што да правам ? BackTrack бајаги заебан Linux е....
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
За проблемот отвори друга тема и наведи ги сите детали за тоа како не се вклучува.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Mc_ArsA

Intern
27 септември 2008
51
0
Ок е,ке го средам некако...Ке ставам боот и хоме во една...и ке средам на тој начин.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,388
688
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
хмм.. со што ги чепкаше партициите?!?

ова не би требало да се деси сум го правел 100 пати.
нарочно реков да користиш fdisk дека он нема да ги преуреди партициите. Што користеше ти?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Mc_ArsA

Intern
27 септември 2008
51
0
Јас се зезнав,дирав со Windows Disk Managment...Веќе ги избришав Linux партициите,така да сега сум на Windows,ке го инсталирам овие денови пак Linux,и ке ставам boot и home во една партиција...Можеби ке проработи,а ваму да си имам C и D на Windows...
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,388
688
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ок, во секој случај Linux нема проблем да бутира и да работи и од logical партиции, така да и тоа ти е опција.

logical партиции можеш да правиш колку сакаш
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,630
Мислења
822,057
Членови
28,275
Најнов член
Лени333
На врв Дно