1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Linksys wrt54gl

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од NikolaJanev92, 3 Јануари 2018.

 1. NikolaJanev92

  NikolaJanev92
  Intern

  5
  1
  11 Јануари 2012
  Машко
  Добро Вечер имам проблем со рутерот кога го флеширав firmeware ми се изгаси напојувњето и сега не доделува Ip адреси и само power свети дали е имал некој исти проблем и дали има решение затоа Благодарам однапред
   
  Последна промена: 3 Јануари 2018
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  11,011
  10,545
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со каков firmware го флешаше?
   
 3. NikolaJanev92

  NikolaJanev92
  Intern

  5
  1
  11 Јануари 2012
  Машко
  download mu napraviv od linksys oficijalnata stranica
   
 4. krema

  krema
  Professor

  11,011
  10,545
  24 Јуни 2009
  Машко
  Евентуално пробај со hard reset 30/30/30.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NikolaJanev92

  NikolaJanev92
  Intern

  5
  1
  11 Јануари 2012
  Машко
  ne biva 30/30/30 isto e kako sto citam EEPROM-от e problem
   
 6. krema

  krema
  Professor

  11,011
  10,545
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тогаш JTAG операција!
   
  На BlackOuttheWoRlD и Astro им се допаѓа ова.
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Не се исплаќа маката што ке ја претргаш за да го средиш, а некако сум сигурен дека нема да го средиш :)
   
  На NikolaJanev92 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  259
  248
  25 Април 2011
  Не ти треба JTAG. Побарај TFTP Recovery.
  Штом ти свети power сијаличката 99% сум сигурен дека со TFTP можеш да го средиш.
   
 9. krema

  krema
  Professor

  11,011
  10,545
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако може да го пинга рутерот тогаш има некоја надеж и во TFTP, мада сум скептик во неговата ситуација.
   
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Како ке го среди преку TFTP кога не добива IP адреса? :)
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,152
  1,243
  11 Март 2011
  Вообичаено сериски кабел за да доделиш фиксна адреса, дури потоа TFTP. Кабелот чини колку тој рутер, да ти го флешне некој чини колку тој рутер, е сега ако ако меракот е голем...
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  11,011
  10,545
  24 Јуни 2009
  Машко
  Затоа реков JTAG. :)
   
  На HardCorec и bxxxn им се допаѓа ова.
 13. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  259
  248
  25 Април 2011
  Да, пингот е клучен тука.

  Не му треба DHCP за да го флешне рутерот со TFTP.

  Друже за да знаеме што да ти препорачаме направи го следново:
  Подеси го компјутерот со статичка IP адреса 192.168.1.10 со gateway 192.168.1.1
  Отвори конзола и пингај кон рутер со:
  Код:
  ping –t 192.168.1.1
  Исклучи го рутерот од напојување но не и конзолата која пинга.
  Потоа вклучи го рутерот. Ако во било кој момент добиеш пинг респонс напиши тука за да ти кажам што понатаму.
   
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Како ке комуницира TFTP кога не пинга/добива адреса?
  (Знаеш на кој layer работи TFTP?)

  Што сака нека става на мрежна, кога самиот Firmware во рутерот е коруптиран (а штом е коруптиран значи не може ни да комуницара со друг уред/лаптоп/PC), за WRT54GL а и за другите серии на Linksys има повеке Firmware-и, членот требаше убаво да провери пред да флешува... постојат v1, v2...итн, ако неговиот рутер користел v1 а ставил v2 може да се збогува со рутерот, спас само JTAG.
  Не зборувам на памет, сум ги поминал овие маки со 2 рутери до сега.
   
 15. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  259
  248
  25 Април 2011
  Сеуште незнаеме дали пинга или не.
  Исто и јас од искуство го зборам ова имам спасено доста брикнати рутери со TFTP.
  Дури некои рутери како Asus и слично си имаат Recovery Mode со TFTP во случај да се случи вакво нешто.
  Додека незнаеме дали пинга или не се е можно.
   
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  И јас сум спасил, MikroTik, Ubiquiti, TPLink, Tenda, D-Link... ама заглавив со Linksys-от.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 17. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Дали има некој Jtag cable и мојот linksys заглави
  го вратив со тфтпд (неколку пати)а пота му ставив дд-врт 2018 и толку од него
  на секоја секунда се рестартира не ради веќе тфтпд.
  Доколку има или може да се купи jtag? Ако може некој нека го направи (частовка има) :D
   
Слични теми
 1. gkolevski
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,821
 2. ace_joker_bt
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  2,382
 3. misovski
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  610
 4. aldo
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,846
Вчитување...

Сподели

Вчитување...