• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

проблем со linksys WRK54G рутер

 • Ја почнал/а темата
 • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
имам кабелски интернет и два компјутери
бежичниот рутер го имам искористено како swich и го имам поврзано интернетот на двата компјутери
направив се како што треба ја клонирав MAC адресата и успешно ги поврзав
имам сега само еден проблем а тоа е што на секои 10 до 15 минути интернетот паѓа и треба отпрво да го поврзам кабелот од интернетот на рутерот за повторно да работи иначе самиот не се конектира одново
кога кабелскиот модем дирекно го поврзувам на едниот компјутер интернетот работи без да паѓа си работи супер
 

shemko

Gaining Experience
15 јули 2008
231
56
Imas opcija vo ruterot za konekcijata,da bide konstantna ili vremenski>ti obelezi na postojana konekcija (Countinious)i ke nemas problem !!! 100%
 

GotiX

Intern
13 април 2007
22
0
Da ne koristis DHCP od ruterot? Proveri Client Lease Time na DHCP-to i probaj so staticki LAN adresi na kompjuterite
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Види си немал потреба рутерот да го користиш како switch. Се што треба е да го поврзеш рутерот со кабелскиот модем..претпоставувам моторола и после тоа по еден кабел од секој компјутер во самиот рутер и се ќе работи како што треба. Нема потреба од клонирање на MAC адреси.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Види си немал потреба рутерот да го користиш како switch. Се што треба е да го поврзеш рутерот со кабелскиот модем..претпоставувам моторола и после тоа по еден кабел од секој компјутер во самиот рутер и се ќе работи како што треба. Нема потреба од клонирање на MAC адреси.
така и направив а иначе MAC адресата на рутерот мора да ја клонираш да ти биде како MAC адресата на мрежната карта на компјутерот што ја имаш затоа што по MAC адресата на мрежната карта те детектираат за да не можиш да користиш интернет на друг компјутер
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
сега прашањето ми е што IP адреси да внесам?
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ако ти е адресата на рутерот 192.168.1.1, тогаш на другите 2 компјутери ќе ставиш
Address: 192.168.1.2 (192.168.1.3 за другиот)
Subnet mask: 255.255.255.0
Default Gateway: 192.168.1.1
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Ако ти е адресата на рутерот 192.168.1.1, тогаш на другите 2 компјутери ќе ставиш
Address: 192.168.1.2 (192.168.1.3 за другиот)
Subnet mask: 255.255.255.0
Default Gateway: 192.168.1.1
а за DNS server што треба да внесам или тоа не мора?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
еве што направив ама пак не работи

на двата компјутери ги внесов истите DNS сервери
PC1-IP adress 192.168.1.2 , SubnetMask 255.255.255.0 , Default Gateway 192.168.1.1
PC2-IP adress 192.168.1.3, SubnetMask 255.255.255.0 , Default Gateway 192.168.1.1
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Не сум информиран точно на кој принцип работи кабелскиот оператор и како се конектираш, но дури и да имаш статичка IP адреса, таа ни од далеку не е 192.168.1.1. Мислам дека таму треба да имаш одберено DHCP, сепак не сум сигурен бидејќи реков не знам на кој принцип работи каб. оператор.

btw како адреса на рутерот се мисли на Router IP т.е. Local IP Address.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ама читај таму убаво. Пишува Start IP Address: 192.168.1.100
Toa значи дека двата компјутери ќе имаат адреси 192.168.1.100 и 101 (или 101 и 102). Смени им ги само адресите на компјутерите и би требало да работи.
И види како ќе работи со Local DHCP Еnable и после со Disable
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
На кој кабелски оператор си? Дали користи статични ИП адреси или не? Ај изјасни се подетално бидејки одовдека се гледа каде си згрешил во сетапот. Но за да не пишувам двапати и да не ја едитирам сликата двапати изјасни дали користи статички ИП адреси или некои други критични подесувања!
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
така и направив а иначе MAC адресата на рутерот мора да ја клонираш да ти биде како MAC адресата на мрежната карта на компјутерот што ја имаш затоа што по MAC адресата на мрежната карта те детектираат за да не можиш да користиш интернет на друг компјутер
Тоа е и убавината никогаш нема да те детектираат. Пример јас кадешто работев порано во една фирма поврзав 4 компјутери преку roline рутер директно на кабелски модем. Се што беше потребно откако ја составив целата мрежа беше да ја пријавам MAC адресата на кабелскиот модем. Откако тоа го направив после со gateway сите компјутери си добија интернет.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
На кој кабелски оператор си? Дали користи статични ИП адреси или не? Ај изјасни се подетално бидејки одовдека се гледа каде си згрешил во сетапот. Но за да не пишувам двапати и да не ја едитирам сликата двапати изјасни дали користи статички ИП адреси или некои други критични подесувања!
Кабелскиот оператор е Инфел - Охрид. Иначе користи статични IP адреси.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Како IP адреса ке пишеш 79.141.118.106, kako Subnet Mask ке пишеш 255.255.252.0 и како Default Gateway ке пишеш 79.141.116.1. Ова ке го пополниш кај трите горни полиња!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Како IP адреса ке пишеш 79.141.118.106, kako Subnet Mask ке пишеш 255.255.252.0 и како Default Gateway ке пишеш 79.141.116.1. Ова ке го пополниш кај трите горни полиња!
еве што направив сега

само што кога на рутерот ке му го нашишам 255.255.252.0 не го прифаќа
истото се случува и сега пак нетот ми паѓа
само не знам дали до операторот е или рутерот е цркнат
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
еве што направив сега

само што кога на рутерот ке му го нашишам 255.255.252.0 не го прифаќа
истото се случува и сега пак нетот ми паѓа
само не знам дали до операторот е или рутерот е цркнат
Дали MAC адресата на рутерот е пријавена кај операторот? Ако не е, пријави ја или клонирај ја MAC адресата од компјутерот, на рутерот! Сега за сега ништо друго не ми паѓа на памет!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
пријавена е и ја клонирав MAC адресата
пробав со 300 IP адреси и ништо не фаќа пак паѓа интернетот
мислам дека останва да го сменам кабелскиот оператор
фала на сите што ми помогнавте ако има некој некоја друга идеа нека пиши
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
пријавена е и ја клонирав MAC адресата
пробав со 300 IP адреси и ништо не фаќа пак паѓа интернетот
мислам дека останва да го сменам кабелскиот оператор
фала на сите што ми помогнавте ако има некој некоја друга идеа нека пиши
Немора да значи дека е до кабелскиот оператор. Може да е до твојот рутер... Стварно не ми текнува што може да е друго...
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
мислам дека останва да го сменам кабелскиот оператор
кога кабелскиот модем дирекно го поврзувам на едниот компјутер интернетот работи без да паѓа си работи супер
Проблемот е до рутерот, не до кабловскиот оператор.

Штом интернет имаш некое време, а после тоа интернетот паѓа, IP адресите ти се ок, некоја друга опција прави проблеми.
Дали кога ќе падне интернетот паѓа на двата компјутери или само на еден компјутер ?
Провери дали има понов Firmware за твојот рутер. Линк
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Проблемот е до рутерот, не до кабловскиот оператор.

Штом интернет имаш некое време, а после тоа интернетот паѓа, IP адресите ти се ок, некоја друга опција прави проблеми.
Дали кога ќе падне интернетот паѓа на двата компјутери или само на еден компјутер ?
Провери дали има понов Firmware за твојот рутер. Линк
на двата компјутери паѓа
повторно истиот проблем
иначе му напрајв update Firmware на рутерот
дали е можно до адаптерот што го користам пошто не е оргинал?
кога ке снема нет сијаличињата си светат се како што треба
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,772
Мислења
850,269
Членови
29,471
Најнов член
DaDzoce
На врв Дно