1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Решено Проблем со Lenovo Thinkpad T61

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Tawe, 10 Февруари 2013.

 1. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  499
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Го форматирав лаптопот и работеше супер, но видов дека немаше Wireless и го отворив за да ставам. Ставив од Dell лаптоп и кога го уклучив овој, ми се појави грешка:

  ERROR 1802 Unauthorized network card is plugged in - power off and remove the miniPCI network card.

  Побарав на интернет и видов дека за оваа грешка решението е флешување на биос со "whitelist removal". Го направив тоа и се уклучи лаптопот и работеше најнормално, се додека не го исклучив од полнење.
  Кога и да го исклучам од полначот моментално се гаси, исто како да нема ставено батерија во него. Пробав да го вратам оригиналниот биос, но пак исто.

  Значи лаптопот работи супер кога се полни, ја покажува и батеријата дека е 100% наполнета, а кога ќе го извадам полначот одма се гаси. Претходно батеријата држеше околу 2-3h.

  Решение ?
   
 2. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,649
  7 oктомври 2011
  kalfa
  da se stavi original bios i white list wf karticka, ako povtorno imas problemi si go pregoril kontrolerot na maticna
   
 3. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  499
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Имав пробано со оригинал биос и без ви-фи картичка (немаше фабрички) и пак исто беше. А некоја слика од тој контролер на матичната каде се наоѓа или како може да се провери/замени ?

  Некој да даде нешто предлог до што може да биде ?

  Може ли некој да најде оригинален биос за овој лаптоп ?
   
 4. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Овде http://support.lenovo.com/en_US/downloads/default.page? имаш биос за
  Lenovo Thinkpad T61 само провери си прво дали тоа е точниот модел затоа што има многу различни модели Thinkpad T61
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  499
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Некаде го најдов овој линк и како што гледам го има T61 , како и некои други модели. Ќе пробам со ова па ќе видам дали ќе се поправи.
   
 6. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  499
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Го ставив оригиналниот биос, но пак е исто :confused:
   
 7. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  499
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Некој од Велес да не го има истиот лаптоп за да пробам со неговата батерија кај мене или обратно ?
   
 8. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  499
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Имаше проблем на матичната, решен е проблемот :)
   
Слични теми
 1. Real
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,449
 2. Perduf
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  714
Вчитување...

Сподели

Вчитување...