1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Трајче123, 6 ноември 2019.

 1. Трајче123

  Трајче123
  Intern

  14
  1
  30 Август 2018
  Дали некој имал ваков проблем, значи лаптопот се полни само кога е исклучен или е во sleep mode, но може да работи и без батерија само на струја а не може во исто време и да работи и да се полни. Се работи за HP лаптоп. Ова се случи по некој update на windows10. Некое решение?
   
 2. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  196
  126
  18 Септември 2013
  Ако имаш дома УСБ од бар 4Гб напрај боотабле усб со Ubuntu и одбери Live Boot без да инсталираш оперативниот и види дали ќе полни, ако полни значи е софтверски проблем и веројатно со преинсталација на Виндоус ке решиш.

   
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  ХП лаптопите ли беа тие што го детектираа полначот и одбиваа да работат со секој?

  Да не не ти е оригинален...
   
 4. krema

  krema
  Professor

  10,694
  10,268
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, имат трет сигнален пин кај нивните полначи.
   
 5. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Screenshot_16.png

  Без приклучен адаптер, десен клик на овие две и uninstall device, после правиш shutdown вадиш батерија и држиш power копче некои 30 секунди, враќаш батерија, приклучуваш адаптер и на крај вклучуваш лаптоп. Направи го ова и пиши резултати.
   
  На RoninMK, it_boy, Mao и уште 8 други им се допаѓа ова.
 6. Трајче123

  Трајче123
  Intern

  14
  1
  30 Август 2018
  После ова не можам да го вклучам лаптопот. Свети дека е поврзан полнач а не можам да го вклучам ни со ни без батерија ни со ни без адаптер ‍♂️
   
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Звучи како отиден l/0 контролер. Носи го на сервис и биди среќен ако се оправи.
   

Сподели

Вчитување...