1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од kire_33, 19 oктомври 2019.

 1. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  166
  84
  16 Февруари 2012
  Машко
  Здраво имам еден проблем,
  Направив надградба на Acer E-15 so SSD Kingston 240gb
  После еден месец лаптопот се исклучи и несакаше да се уклучи, а во меѓувреме почна да крева темп и вентилаторот работеше на макс без некое оптеретување од процес.
  И другар на хп г62 ми се пожали дека со ссд лаптопот му греел
  Дали можи некое објаснување ?
   
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,767
  5,521
  21 Јануари 2009
  исчисти го и смени му паста
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  979
  523
  12 Април 2017
  Машко
  Нема смисла од ССД лаптопот да грее... Чистенка, репастирање и ако не бивит тогаш е нешто посериозно.
   
 4. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  166
  84
  16 Февруари 2012
  Машко
  Знам и мене не ми беше јасно, зошто би греел дали поради побрз трансфер на податоци за обработка на цпу то ... гуглав но само видов проблеми каде што користат ссд и хдд комбинирано тогаш лаптопот не се уклучувал или заглавувал
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,169
  3,233
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Сигурно си има проблем со сата контролерот. Не секои ссд се компактибилни со лаптопиве. Спрема моја логика. Пробај со некое ссд 120ка некое кингстон или кинеско дали ке праве така.
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tobey

  Tobey
  Intern

  166
  36
  23 Април 2017
  Здраво, на лаптопот му инсталирав Деепин ОС и каде што го имав ставено усб-то ми замириса малку на стопена пластика исто и батеријата беше загреана. Лаптопот си функционира и е 2 месеци стар. Што може да биде?
   
 7. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,169
  3,233
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  @Daniel86 Тек ти се отвора работа :D
   
  На Daniel86 и kire_33 им се допаѓа ова.
 8. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  166
  84
  16 Февруари 2012
  Машко
  па 240 kingston е веќе, велиш да има шанси ссд да го оптеретуваат сата контролерот на лајт лаптопите? Или можно е (што звучи нелогично) недоволно рам меморија да се оптеретува?
   
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,590
  4,481
  23 Јуни 2015
  Машко
  1. Колку е стар лаптопот? Колку што гледам на нет станува збор за 2019та модели. Ако да, не верувам дека треба да се чисти и паста да се смени, ништо чудно да имал фабрички проблем (сепак е АЧер).
  2. ССД-то е ставено на местото на хард дискот?

  Не верувам дека ССД-то допринело за расипување на лаптопот.
   
  На kire_33 и Banjifiko им се допаѓа ова.
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,917
  4,120
  28 oктомври 2008
  Murphy's law...
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  166
  84
  16 Февруари 2012
  Машко
  Ацер Е1-510 модел, инаку да ссд то е на местото од хдд.
  Лаптопот најчесто се користеше за нет и за симнување филмови, не беше оптеретуван со фб игри и слично
  ☹️
   
 12. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Gaining Experience

  50
  61
  26 Декември 2018
  Машко
  Можно е да не е поврзано едното со другото.

  Како што кажа членот погоре исчисти го и смени паста.
   
 13. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  189
  43
  18 Јануари 2019
  Машко
  Пробај се од горе наведените,може и рамот да памти,и прво смени ја термалната паста да видиме до што е?
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. goceiva

  goceiva
  Intern

  13
  3
  25 oктомври 2009
  Машко
  Здраво,
  дали ќе се приметува забрзување во работата ако на овај лаптоп му додадам уште 4 ГБ раб меморија?

  upload_2019-11-1_20-10-30.png
   
 15. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  189
  43
  18 Јануари 2019
  Машко
  Не поспоро ќе се уклучува,подобро замени го хдд. со ссд.
  Рамот ќе ти врши работа за повеќе апп.
  и ако сакаш стави на 32bit,не го оптеретувај лаптопот со 64bit.
   
 16. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  778
  1,263
  12 Септември 2013
  Машко
  Garfield, не треси недозреани плодови.
   
  На damil, fuzzjaw, Sludge.Factory и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  979
  523
  12 Април 2017
  Машко
  Не. ССД ќе ти помогне малку, али еве што ти е проблемот:
  upload_2019-11-1_20-52-25.png
   
 18. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  189
  43
  18 Јануари 2019
  Машко
  Другар имам приметено пред некој ден пак ставив 2 плочки рам од 2 гб поспоро се уклучува додека на 2 е побрзо,незнам до што е,изгледа ќе треба целосна плочка рам од 4гб.
   

Сподели

Вчитување...