• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со лаптоп при промена на HDD

 • Ја почнал/а темата
 • #1

escape

Intern
27 јануари 2008
49
2
Хелоу,
Ми излезе еден многу нејасен проблем, па можеби некој на форумов има вакво искуство и решение :D
Имам Lenovo G50-80 влезен во 4та година користење. Иако конфигурацијата е кул и ми врши работа, приметив дека во последно време имам пробелми со хард дискот. Од таа причина одлучив да го го сменам со SSD. Зедов Kingston 480gb SSD, и веднаш се убацив на промена на хардсикот. Shut Down -> Вадење од кабел -> Отварање хаубата -> Вадење стар хард диск-> Ставање нов диск -> Склопување -> Стегање power button....... нема никој. Она што го приметив е дека дур го менев дискот не ја извадив батеријата. Но сметам дека тоа не би трбеало да претставува проблем. Букавлно не се пушта ништо го ставив и и на струја ништо. Извадив батерија стегнав на power button 30 sec. ставив батерија назад стегам да се уклучи, светнуваат 5 секунди двете сијалички напред ама не покренува. И потоа пак исто, ништо не се уклучува. Пробав со кабел исто, го врати и стариот хард диск назад.. ништо не се уклулува. Ако го здражам 30 секунди се пуштаат сијалички и потоа пак не покажува знаци на живот. Нити вентилаторот не покренува.
Има некој идеја што се случува?

Благодарам однапред
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Ај пробај извади го кингстонот и пушти го без диск види дали ќе се пушти, треба барем да бутира на биос.
 

Perata

Intern
31 октомври 2017
24
33
1. Ресетирај го биосот со џамперот на матичната
2. Еден рам во двата слота , истата постапка за вториот (во случај еден од слотовите или еден рам да е расипан)
3. Матичната (поверојатно) или процесорот (помалку веројатно) е отиден/а
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
707
763
Провери флетот према копчето за палење. Исто така може да зеза кабел кој има ширм/оклоп и ти прави спој кај нешто.
Ова инаку ми се има случено и 2саати изгубив додека најдам што е...

Може да е добра коинциденција и да се брикнал биосот. Ако уште по некој твој зафат не успееш, подобро да го однесеш во сервис да не направиш поголема беља.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
340
293
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Дали детектира полнач/се пали некоја сијаличка на лаптопот. Ако да најверојатно флетот од on/off копчето е.
Види дали ќе запали на reset копчето
Lenovo-G50-Bios-Setup-Novo-Button-1.jpeg

never give up
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

escape

Intern
27 јануари 2008
49
2
Дали детектира полнач/се пали некоја сијаличка на лаптопот. Ако да најверојатно флетот од on/off копчето е.
Види дали ќе запали на reset копчето
Погледнете го атачментот 94180

never give up
Не детектира полнач коа ставам ресет копчето исто така не функционира,
Интересно :D :D :D :D
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
340
293
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Не детектира полнач коа ставам ресет копчето исто така не функционира,
Интересно :D :D :D :D
Лошо
Извади ја плочата надвор поврзи само полнач и копчето за палење, ако не пали немаш што повеќе да пробаш, барај сервис.

never give up
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

escape

Intern
27 јануари 2008
49
2
Пробав со рамовите, ништо. Направив ресет на BIOS-от (ја извадив батеријата 20 минути ја ржев надвор), склопив све еднопо едно го држев пак копчето 30 секунди. Ништо... Ќе си пробам среќата кај некој матични шо гиба. Ако не може бити и да се подновиме.
Ви благодарам на сите, ќе пишам штом има нешто :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

escape

Intern
27 јануари 2008
49
2
Здраво другари,
Најдовме што е проблемот ама неможеме да го најдеме делот.
Отиден е iTE chip-от. Дали знаете каде може да се најде вакво нешто во државава макар и половно? Само ми напомени дека треба да е конкретно Lenovo чипот. Наводно чипит некако го сејбува BIOS-от...
Lenovo IT8586E
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,054
1,634
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
Здраво другари,
Најдовме што е проблемот ама неможеме да го најдеме делот.
Отиден е iTE chip-от. Дали знаете каде може да се најде вакво нешто во државава макар и половно? Само ми напомени дека треба да е конкретно Lenovo чипот. Наводно чипит некако го сејбува BIOS-от...
Lenovo IT8586E
inet / aitonix побарај кај нив
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,163
8,366
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Здраво другари,
Најдовме што е проблемот ама неможеме да го најдеме делот.
Отиден е iTE chip-от. Дали знаете каде може да се најде вакво нешто во државава макар и половно? Само ми напомени дека треба да е конкретно Lenovo чипот. Наводно чипит некако го сејбува BIOS-от...
Lenovo IT8586E
Колку сте сигурни за ова? Тоа е southbridge на старите плочи или самиот чипсет на плочата на новите. Ако е тој отиден нема да го најдеш само чипот. Донор плоча уште потешко, чипсетот е тоа што гори најчесто.

Кој е точниот PN: треба да порачаш од алибаба, незнам колку ќе го платиш, незнам ни тој мајстор што го дијагностицирал ова дали има алат да го смени. И на крај и да го смени и пак да не работи одиш во минус пола нов лаптоп. Зихер ако не и више.

А тој лаптоп како што викаш 4 год. стар, а и бил ентри левел кога бил нов.

Едит, сепак не бил цел чипсет, IO контролерот бил. Еве ти. 14$ сосе испорака. Ако е до тоа. Треба да се програмира колку што знам.

 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,807
7,385
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Баш ме интересира исходот... од 5 нови што ги порачувам, 3 се мртви, четвртиот јавува грешки при верификација на програмирање, и молам бога петтиот да е исправен кога имам ваков дефект.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,163
8,366
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А баш ме чуди цел компјутер да не дава никаков знак ради io контролер. Да не има негде краток спој на земја?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

escape

Intern
27 јануари 2008
49
2
А баш ме чуди цел компјутер да не дава никаков знак ради io контролер. Да не има негде краток спој на земја?
Ако ја добро разбрав (а не се разбирам премногу во работава), он најпрво го сменил BIOS-от и се скинал пак и нашол дека зазанцијата доаѓа од контролерот. Така нешто.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,640
Мислења
829,372
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно