Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со лаптоп ненадејно се гаси

kloki

Intern
24 јули 2015
184
40
Здраво дечки помош околу проблемов : лаптопот се изгасна го исклучив од струја почекав неколку минути повторно си работи нормално но при стартување на авира рече до ѕоу њант то инсталл нет фрамењорк? ова се случува веќе 2 пат пред нешто повеќе од 1 месец исто се изгаси проверив температура ок? ми се инсталирало авира сецуритѕ ? зошто ?
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.878
1.210
Најверојатно си го инсталирал додека си инсталирал некоја друга апликација и не си приметил да го uncheckнеш коцкичето за да се инсталира програмата. Туку тоа не би требало да ти предизвика гасење на лаптопот. Јас по би рекол нешто хардверски да не е.

Да не случајно ти се гаси коа гејмаш или коа праиш нешто потешко?
 

kloki

Intern
24 јули 2015
184
40
За кој дел паста во сервис тукашен мајстор или јас самиот да му мењам ?
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
195
134
За кој дел паста во сервис тукашен мајстор или јас самиот да му мењам ?
Ако се разбираш барем малце, можеш да го отвориш лаптопот и да го исчистиш прво.
Кога ке го извадиш хладњакот ке видиш каде имало термална паста ставено,ке ја исчистиш убаво старата и ке ставиш нова.
Толку.
Да го кажеше моделот на лаптоп, ке добиеше поконкретни информации.
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.709
1.443
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 11 Pro 64-bit
Најлесно би ти било прво да пробаш да го подигнеш лаптопот 5-6см од работната површина (нешто како на сликите)..
F8A78GMJ0MOVIVZ.jpg
FRQ5CKSIY4Q6RR4.jpg


можеш со шише/лименка/дрвце. само ако ставаш нешто пошироко пази да не ги блокираш дупките за ладење на лаптопот

comcon-nb-vent-locationsСо ова лаптопот би имал подобар проток на воздух низ него, можеби ќе помогне со прегревањето. Ако ти се трошат пари, однеси го некаде на сервис да ти сменат паста и да го исчистат од прашина и/или купи си кулер за лаптоп.

Друга опција ти е формат на Windows, доколку е софтверски проблем..
 

kloki

Intern
24 јули 2015
184
40
обично ми стои на улошки од јајца може ли да му ставам пластични кутии од кајмак,павлака на краевите ?
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.709
1.443
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 11 Pro 64-bit
не помага павлака на лаптоп со модел “хп и3-5005у“ ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.587
Мислења
945.398
Членови
34.073
Огласи
1.967
Најнов член
GorazdI
На врв Дно