• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Проблем со лаптоп Acer

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,942
3,332
1 и 2 не.

Да не го користиш случајно на батерија кога загрева? По дифолт е наместено passive cooling во power options.
На што сака нека е, на едно јутуб видевце да крева 100Ц е ту мач. И на пасив кулинг прво ќе направи дроп на процесор спид, па после ако нејќе сепак ќе го кикне фенот. Ама на едно јутуб видео ???
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,365
10,314
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
На што сака нека е, на едно јутуб видевце да крева 100Ц е ту мач. И на пасив кулинг прво ќе направи дроп на процесор спид, па после ако нејќе сепак ќе го кикне фенот. Ама на едно јутуб видео ???

Да уствари мора да се излади некако.

@Antigona.B сега врти ли кулерот кога ќе се загрее или не? Ако не земи го полначот, лаптопот и инсталирај го ова


На старт стисни кај што пишува Maximum Heath. Пушти го и гледај ја температурата. Не смее да оди над 90 ма каков сака лаптоп нека биде.

Ако видиш 100-ка, така комплет однеси им го во сервис и пушти им го програмот. Знаат они што е, мене ми личи како да не се потрудиле доволно. Heaven и Furmark се GPU бенчмарци, а тоа е друг чип.

ЕД: заборавив да напоменам за да го стопираш програмот доле кај саатот зелена икона десен клик exit
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,670
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Antigona.B

Intern
3 јануари 2018
12
8
Пробав да направам се по ред како што пиша @marv

1. Heaven Benchmark - неуспешен. Во аголот пишуваше дека има 26 сцени, реков ќе почекам до крај, на 20/26 лаптопот се изгаси. Кулерите не работеa (или барем јас не ги слушав уште пред да почне тестот со Heaven).
2. Го уклучив и се вклучија кулерите, баш убаво се слушаше дека работат и си ја завршија работата (за кратко). Стартував FurMark, тестот си заврши, подолу има слика од резултатите од FurMark. Тоа е attach број 1 подолу. Аttach број 2 е температура после извршен тест FurMark. После тестот се исклучија кулерите и пак почна иста приказна - качување температура.
3. Attach број 3 е Print Screen од HWinfo со вклучен еден таб во Chrome, YouTube, музика.
4. Attach број 4 е Print Screen од HWMonitor, со вклучен еден таб во Chrome.
Последниот attach е приказ на процесите во Task Manager.

Го носев во ComTrade (овластен сервис за Acer) во близина на Бриколаж е сервисот, вторпат, првиот пат беа ептен профи (ситен проблем беше) и сакам да верувам дека ненамерно пропуштиле нешто. Инаку, во април ми го донесоа од Швајцарија (пошто тука беше тапа изборот, имаше проблеми со увоз), си има интернационална гаранција, кога го носам на сервис го чита преку баркод и се си е регуларно. Баш дека не е од тука купен, мислев дека ќе се погоди. Нејсе, се надевам ќе се најде чаре.

@ARMac не е на батерија, цело време е вклучен на напојување. Немам чепкано ништо во сетинзи, биос итн...Кога ќе се загрее, не врти кулерот, врти само откако ќе го рестартирам (намерно затоа што гледам дека е загреан) или кога ќе го вклучам откако сам ќе се исклучи. Тоа трае некое време, ајде да кажам 5-6 минути и после кулерите ко да заспиваат до следен рестарт. Сега ќе проверам и со програмата што ми ја посочи.

Ви благодарам на сите.

 

Атачменти

 • FurMark test.png
  FurMark test.png
  2.3 MB · Прегледи: 31
 • posle FurMark.png
  posle FurMark.png
  251 KB · Прегледи: 33
 • HWinfo.png
  HWinfo.png
  95.1 KB · Прегледи: 36
 • HW monitor.png
  HW monitor.png
  940.3 KB · Прегледи: 34
 • task manager.png
  task manager.png
  58.9 KB · Прегледи: 35

Antigona.B

Intern
3 јануари 2018
12
8
Заборавив и ова да го прикачам. HWinfo jавува 3 грешки. За биосот ќе треба да проверам, инаку сите ажурирања што ми стигнуваат како нотификации, ги имам инсталирано.
 

Атачменти

 • errors.png
  errors.png
  82.5 KB · Прегледи: 36

krema

Epic
24 јуни 2009
13,017
12,345
youtu.be
@Pane24
Мислиш дека биос (коруптиран) не може да прави вакви проблеми?
@Antigona.B
Не е лошо (доколку е можно) да се провери какви температури јавува во биос, чисто за споредба.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,365
10,314
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Заборавив и ова да го прикачам. HWinfo jавува 3 грешки. За биосот ќе треба да проверам, инаку сите ажурирања што ми стигнуваат како нотификации, ги имам инсталирано.

Prime95 од мојот линк чекам да видам температури.
 

Antigona.B

Intern
3 јануари 2018
12
8
Prime95 од мојот линк чекам да видам температури.
Извини што почека, гледав туторијали на нет, пошто првпат во живот користам вакви програми. Кликнав кај Small FFTs (tests L1 L2 L3 caches, maximum power/heat/CPU stress). За нецели две минути еве го резултатот. Не знам колку долго смеам да го тестирам, да не зезнам нешто. Инаку, интересна работа, кулерот откако ја стартував програмата почна да работи и еве го уште не е изгасен. Ништо не ми е јасно...

Edit: уште еднаш пуштив Prime95, околу 5 минути, кулерите се вклучија работеа цело време. Пет минути не надмина 80 степени. Додавам втор атач во прилог. Извини што те испозамарав и тебе и другите форумџии тука. И многу фала за сите совети и обиди да ми помогнете.
 

Атачменти

 • max heat p95.png
  max heat p95.png
  777.2 KB · Прегледи: 49
 • max heat 2.png
  max heat 2.png
  665.1 KB · Прегледи: 46
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,988
7,869
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ајде провери биос апдејт на официјалниот сајт, ако тоа не го реши проблемот, а не верувам, веднаш носи и биди упорна, чувај го и покажи им го на лице место скриншотот кај што има pci-e errors.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,942
3,332
^ ете маестро што вика. Премногу чудно. Како да не праи саглам термален мониторинг, и не работат како треба феновите. Кикнуваш термал тротл и 100Ц ко из шале, ете ХВ Инфо го вика истото.

Може и целото ова да го пробаш со некоја линукс лајв дистрибуција, и ете јутуб таб, колку да исклучиме заебанција у виндоусот.

А првиот пат на сервис, за што било? Дали е отваран лаптопот тогаш?

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,365
10,314
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Да не има CPU минер закачено на хромот случајно? Иако еве и со P95 оптеретен лади.

Да пробаш со Firefox истото видео. Ладењето изгледа работи нормално, нешто друго е ова. Баш ме интересира што.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,548
4,255
Скопје
Извини што те испозамарав и тебе и другите форумџии тука. И многу фала за сите совети и обиди да ми помогнете.
Не е проблем, ептен ретко некој да побара решение за некој проблем и да ги слуша советите, да прикачи скриншоти, да направи како што советуваат. Секоја чест.

Хром знае да е заебан, пробај со друг browser, Edge секако е инсталиран.

Ако ти имаш во суштина проблем со вклучување на кулери, можеби може да се проба со SpeedFan и мануелно да се намести на колку степени да се вртат со одредена брзина.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
825
1,011
Јас би препорачал да не тестираш повеќе, особено не со тортура тестови од прајм, фурмарк, и останати. Доволно тестови направи, со што се потврдува дека има проблем лаптопот.

Лаптопот се гаси, кочи, процесорот оди до 100степени, дури и јавува дека трокира и се палат заштите. Дополнително ти јавува и WHEA/PCI грешки.

Да не речам you are asking for it, но тука застани и однеси го назад во сервис. Има гаранција! И како што ти кажа Даниел, УПОРНО, и заедно со сликите од погоре прикажи им што се случува со лаптопот.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,194
5,819
Класично е кај нас кретенски да се однесуваат, но штом е купен од Швајцарија верувај ми дека таму важат други правила на игра. Ако може тој што го купил нека им пише директно на ACER, колку и да се пацерска фирма нема да дозволат вакви работи.

Ова е веројатно хардверски дефект, зашто не е лимитиран на една апликација. Кај мене на пример на MacBook про едно време имав сличен проблем - на Google Meet загреваше до 90 степени процесорот и трокираше, а usage беше 15/20% на процесор и графичка. Ама ова се среди со апдејт и беше лимитирана ситуација.

Кај тебе е нешто друго, ако не сакаат да го решат проблемот тука, направи им ја големата.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,942
3,332
Да не има CPU минер закачено на хромот случајно? Иако еве и со P95 оптеретен лади.

Да пробаш со Firefox истото видео. Ладењето изгледа работи нормално, нешто друго е ова. Баш ме интересира што.
Првите тестови и се на Фајрфокс и Еџ.
Јас би пробал уште само Лајв Линукс, и ништо друго.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Antigona.B

Intern
3 јануари 2018
12
8
А првиот пат на сервис, за што било? Дали е отваран лаптопот тогаш?
Првиот пат беше неколку дена откако ми ги донесоа, на екранот се појави бледа бела точка со дијаметар од 1 cm. Го средија со тоа што ми рекоа дека кабелче притискало од внатрешната страна врз екранот (дали при транспорт или при склопување во фабрика, или дома несакајќи). Тогаш го отворија лаптопот, го средија (ја нема веќе белата точка) и си го земав буквално за 3 саати откако го оставив на сервис.

Уште еднаш големо благодарам до сите вас што се ангажиравте за помош. Ќе проверам уште ова со биосот и со Лајв Линукс и ќе оди на сервис, нека му најдат чаре дечките таму.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,670
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И? Му најдоа ли чаре? :LOL:
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,988
7,869
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ќе и сменат матична и тоа е тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,131
Мислења
878,516
Членови
30,747
Најнов член
Red...Devil
На врв Дно