Проблем Проблем со лаптоп Аcer

TinkyWinky

Intern
3 јануари 2019
16
1
Здраво , го купив лаптопов ACER Aspire 3 EX215-21G-61V0 од сетек вчера.

Денеска ми инсталираа Windows 10 - Pro и кога го уклучив онака да го прочепкам забележав дека нешто не е во ред. Кога ќе упалам Google chrome CPU usage ми е 50-60 % а ако пуштам Youtube видео ми достига до 80% и доколку го ставам на High 1080p резолуција CPU usage e 100% и не се мрда (само од Chrome без ниедна друга апликација во позадина пошто е нов и нема ништо инсталирано) иако во спецификациите е наведено дека поседува. Општо многу ми делува спор како за прво користење и некако не делува океј па прашањето ми е дали е нешто направено додека човекот ми го инсталирал Windowsot или е фабричка грешка или дефект. Секако нема многу јаки спецификации, но планирам да го користам за лајт work како Google , Youtube, следење настава не би требало да биде до толку крш... Дали е премногу слаб во однос на Windowsot или некој друг е проблемот?
Исто да напоменам дека и многу РАМ влече , колку што знам 4 гига рам се онака океј за да се користи за обична работа а овака самиот систем ми влече околу 60% од рамот ако вклучам нешто.


Ако може некој поупатен да ме насочи и дали имам можност да го заменам или да ми го сменат ако е до тоа проблемот?
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,162
3,401
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Можеби апдејт прави во истиот момент, во позадина. :)
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
4GB ram е малце. Барем 8 да има.

Со 4гб нон-стоп свапира и од траму гледаш CPU 100% деодека он се мучи да прикаже видео, прави апдејти и сл..
 

TinkyWinky

Intern
3 јануари 2019
16
1
Што да направам сега?
Реално нов лаптоп , фрлени 20к за џабе. Ако им отидам и им кажам дека сакам да го сменам и да доплатам нешто за подобар ќе ми дозволат?
Немам купувано до сега баш лично техника и не се разбирам многу многу.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Многу е спор процесорот и малце РАМ има. Ова ако не се лажам е од генераците пред Зен.

Clipboard01.png
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,036
11,493
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ти си купил тешка катастрофа пријателе.
„ The AMD A6-9220 is an entry-level chip from the Stoney-Ridge APU series for notebooks (7th APU generation), which was announced mid 2016. The 9210 is a mid-range Stoney Ridge processor (dual-core version of Bristol Ridge) and integrates two CPU cores (one Excavator module with 2 integer and on FP unit) clocked between 2.5 - 2.9 GHz. It also includes a Radeon R4 GPU, probably with 192 shaders at 655 MHz, as well as a single-channel DDR4-2133 memory controller, H.265 video engine and chipset with all I/O ports. “

Ѓубрево било Entry level пред 5 години, добро, не можеше да пишеш да се консултираш? За 24.000 некни купив Idea Pad 3 со Ryzen 5300U процесор
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje
Што да направам сега?
Реално нов лаптоп , фрлени 20к за џабе. Ако им отидам и им кажам дека сакам да го сменам и да доплатам нешто за подобар ќе ми дозволат?
Немам купувано до сега баш лично техника и не се разбирам многу многу.
Пробај - кажи им - „не врши работа - да замениш со доплата „... Ако они ти го препорачале и рекле дека ќе тера немај гајле - би требало да се фер и да ти дозволат замена со доплата...
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
239
199
Здраво , го купив лаптопов ACER Aspire 3 EX215-21G-61V0 од сетек вчера.

Денеска ми инсталираа Windows 10 - Pro и кога го уклучив онака да го прочепкам забележав дека нешто не е во ред. Кога ќе упалам Google chrome CPU usage ми е 50-60 % а ако пуштам Youtube видео ми достига до 80% и доколку го ставам на High 1080p резолуција CPU usage e 100% и не се мрда (само од Chrome без ниедна друга апликација во позадина пошто е нов и нема ништо инсталирано) иако во спецификациите е наведено дека поседува. Општо многу ми делува спор како за прво користење и некако не делува океј па прашањето ми е дали е нешто направено додека човекот ми го инсталирал Windowsot или е фабричка грешка или дефект. Секако нема многу јаки спецификации, но планирам да го користам за лајт work како Google , Youtube, следење настава не би требало да биде до толку крш... Дали е премногу слаб во однос на Windowsot или некој друг е проблемот?
Исто да напоменам дека и многу РАМ влече , колку што знам 4 гига рам се онака океј за да се користи за обична работа а овака самиот систем ми влече околу 60% од рамот ако вклучам нешто.


Ако може некој поупатен да ме насочи и дали имам можност да го заменам или да ми го сменат ако е до тоа проблемот?
Хромо е познат по јадење ресурси.
Земи инсталирај мозила.
Иначе слабо ти е лаптопчето...ама то е се, шо ќе прајш.
Види, ако мојш вратиго, доплати за некој со тро поќе рам (барем 8 да се), и глеј да не е со тој процесор.
Или барај си парите назад.
Со среќа.

Испратено од телефоно.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Што да направам сега?
Реално нов лаптоп , фрлени 20к за џабе. Ако им отидам и им кажам дека сакам да го сменам и да доплатам нешто за подобар ќе ми дозволат?
Немам купувано до сега баш лично техника и не се разбирам многу многу.

Фино лепо ќе го спакуваш како што бил, назад во салон. Вака и вака да доплатам за овој (некој со i3 10xx или барем Ryzen 3xxx), со тоа што i3 10 gen. е според мене подобар. И да доплатиш за уште 4 гб рам. Не е страшна цена, ќе го инсталираат во сервис.

Ќе го жртвуваш твојот 15.6" Full HD за 15.6" HD дисплеј, ама и тој ќе ти биде доволен за тоа што го наведе.

И овој имал FHD, ама далеку од IPS

На пример доплати за овој плус 4 гига рам


Ќе ја извадат плочката од 4гб и ќе стават 8гб. На пример оваа.


За жал Low-end лаптопите ги уништија скроз со слотовите за рам и лоши процесори.

Потшо е сетек во прашање, кога ќе одиш во салон ќе те препратат некаде 100%. Барај да зборуваш со одговорниот на смена. Ќе му објасниш со убаво и кога ќе каже неможе, речи му дека ќе одиш да ги пријавиш во ДПИ. Ако пак не трза, оди во ДПИ и пушти пријава. Ќе ти дадат лифче со печат и потпис. Со лифчето врати се во салон, барај го пак одговорниот и покажи дека си пријавил. Ќе средат работа зошто не им се исплати да ги казнат, а ако средат работа пред да дојде инспектор нема последици. Така се обучени да дудлаат и тресат зелени до крај.


Windows нов сам ќе си инсталираш.

Со среќа.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,276
4,655
Ethermine
www.facebook.com
Фино лепо ќе го спакуваш како што бил, назад во салон. Вака и вака да доплатам за овој (некој со i3 10xx или барем Ryzen 3xxx), со тоа што i3 10 gen. е според мене подобар. И да доплатиш за уште 4 гб рам. Не е страшна цена, ќе го инсталираат во сервис.
Ами кај бил пред да го зема ? Нели затоа се форумиве ? :D За денешницава и 4гб се премалце . Сигурно нема да става Windows7ka 32biten.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje
Како бе Тинки Винки не дојде порано да прашаш на форумов ? Ќе добиеше препораки за десетка.
Сега со Сетек прво види - прашај па пиши што ќе кажат..
Со среќа (y)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,603
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно