• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со лаптоп Acer aspire 5

• Ја почнал/а темата Avid
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,712
9,089
Скопје
Станува збор за лаптоп Acer Aspire a515-44.
Ryzen 4500u интегрирана.
Лаптопов ми го дадоа денес, почнал да се кочи последниов месец.
И стварно се кочи.
Го прочепкав 30 минути, на 2-3 пати смрзнува на 3-4 секунди па продужува.
Вируси мируси нема, сепак реинсталирав ОС и ставив најнов БИОС, делуваше океј ама по некое време пак почнаа мрзнења.
Инсталирав драјвер од АМД сајтот, делуваше океј, ама почна пак ерори од драјверот, зелен екран дур глеав видео... и ко да ми се заглави во boot loop со BSOD thread stuck in device driver.
Го реинсталирав пак, продужија мрзнења. Мрзнењево почна да се дешава а отворам Edge/Chrome. Или засецкуе или графички баг некој на Хром пола црн екран, па продужуе.
И на taskbar десен клик да кликнам знае да смрзне.
Избришав драјвери со DDU и остана на microsoft basic driver и не забележав мрзнења.
Напраив Windows update за да го инсталира драјверот и после веднаш почнаа пак мрзнења.

Нешто ми засмрдуеше да не е ссд-то ама со шо да го проверам? chkdsk вика океј, smart параметрите у hard disk sentinel исто океј...

Шо му е?
99% хардвер. Ама уште иам некој сомнеж за нешто софтверски, иако 2 реинстала му напраив и биос upgrade :D

Последно ми влезе пак у bsod loop со stuck in driver и Windows-от сам се реши да го избрише драјверот после 3 рестарта со automatic repair.

[edit] Хмм. Избегнував да го инсталирам драјверот од Acer сајтот пошо пишуеше rx640 и си реков тоа е драјвер за верзија од лаптопов што доаѓа со дедицирана, а си реков и онака е ваљда ист драјверот со тој од амд или од windows update.
Сепак го инсталирав.
Делува дека се среди ама пребрзо е да се донесе заклучок.

[edit2]Мех, пак мрзне. Не е секогаш мрзнењен некогаш е и кликаш x на прозор и го чекаш 30 секунди да се затвори, а мрда маусот.

Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Станува збор за лаптоп Acer Aspire a515-44.
Ryzen 4500u интегрирана.
Лаптопов ми го дадоа денес, почнал да се кочи последниов месец.
И стварно се кочи.
Го прочепкав 30 минути, на 2-3 пати смрзнува на 3-4 секунди па продужува.
Вируси мируси нема, сепак реинсталирав ОС и ставив најнов БИОС, делуваше океј ама по некое време пак почнаа мрзнења.
Инсталирав драјвер од АМД сајтот, делуваше океј, ама почна пак ерори од драјверот, зелен екран дур глеав видео... и ко да ми се заглави во boot loop со BSOD thread stuck in device driver.
Го реинсталирав пак, продужија мрзнења. Мрзнењево почна да се дешава а отворам Edge/Chrome. Или засецкуе или графички баг некој на Хром пола црн екран, па продужуе.
И на taskbar десен клик да кликнам знае да смрзне.
Избришав драјвери со DDU и остана на microsoft basic driver и не забележав мрзнења.
Напраив Windows update за да го инсталира драјверот и после веднаш почнаа пак мрзнења.

Нешто ми засмрдуеше да не е ссд-то ама со шо да го проверам? chkdsk вика океј, smart параметрите у hard disk sentinel исто океј...

Шо му е?
99% хардвер. Ама уште иам некој сомнеж за нешто софтверски, иако 2 реинстала му напраив и биос upgrade :D

Последно ми влезе пак у bsod loop со stuck in driver и Windows-от сам се реши да го избрише драјверот после 3 рестарта со automatic repair.

[edit] Хмм. Избегнував да го инсталирам драјверот од Acer сајтот пошо пишуеше rx640 и си реков тоа е драјвер за верзија од лаптопов што доаѓа со дедицирана, а си реков и онака е ваљда ист драјверот со тој од амд или од windows update.
Сепак го инсталирав.
Делува дека се среди ама пребрзо е да се донесе заклучок.

[edit2]Мех, пак мрзне. Не е секогаш мрзнењен некогаш е и кликаш x на прозор и го чекаш 30 секунди да се затвори, а мрда маусот.
А кога не е BSOD, кога мрзне, да не крашнува драјверот за тие 20-30 сек. (се рестартира). Види во event manager треба да има. Сигурно е под гаранција најверојатно е можно GPU чипот да отишол делумно.

Ако му пуштиш стрес-тест на GPU-то крашнува одма или не.

• Ми се допаѓа
Реакции: Avid
  • Ја почнал/а темата

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,712
9,089
Скопје
А кога не е BSOD, кога мрзне, да не крашнува драјверот за тие 20-30 сек. (се рестартира). Види во event manager треба да има. Сигурно е под гаранција најверојатно е можно GPU чипот да отишол делумно.

Ако му пуштиш стрес-тест на GPU-то крашнува одма или не.
Не секогаш крашнува драјверот. Некогаш има нешто во event некогаш нема.
Кој стрест тест да му пуштам?
Ова шо викаш ми е најверно, најверојатно делумно отишол gpu чипот.

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
OS
Windows 10 Pro
Не секогаш крашнува драјверот. Некогаш има нешто во event некогаш нема.
Кој стрест тест да му пуштам?
Ова шо викаш ми е најверно, најверојатно делумно отишол gpu чипот.
Фурмарк :D знам дека е оверкил ама ќе го напне

• Ми се допаѓа
  • Ја почнал/а темата

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,712
9,089
Скопје
10 минути фура Фурмарк, нема проблем...
нешо ссдво како да го проверам?
chkdsk нишо не наоѓа

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
OS
Windows 10 Pro
10 минути фура Фурмарк, нема проблем...
нешо ссдво како да го проверам?
chkdsk нишо не наоѓа
Ух, немаш резерва обичен диск или било што? Макар и од усб. Направи USB од Hiren и бутирај PE. Новиот хирен има Win 10 PE е сега незнам колку ќе покаже ама вреди да се проба.

Запиши го ISO-то со Руфус

• Ми се допаѓа

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
995
1,385
Пробај дај му напојување дирекно од кабел без батерија дали ќе кочит. Имав сличен проблем порано и испадна батеријата беше срање.

• Ми се допаѓа
  • Ја почнал/а темата

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,712
9,089
Скопје
Ух, немаш резерва обичен диск или било што? Макар и од усб. Направи USB од Hiren и бутирај PE. Новиот хирен има Win 10 PE е сега незнам колку ќе покаже ама вреди да се проба.

Запиши го ISO-то со Руфус

Сакав и тоа да пробам ама ме фатија нервите веќе, ќе го носат на сервис.
Пробај дај му напојување дирекно од кабел без батерија дали ќе кочит. Имав сличен проблем порано и испадна батеријата беше срање.
И на струја кога е се дешаваат фризовите. Не би отштрафувал батерија од лаптоп дур е под гаранција.

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
OS
Windows 10 Pro
Сакав и тоа да пробам ама ме фатија нервите веќе, ќе го носат на сервис.

И на струја кога е се дешаваат фризовите. Не би отштрафувал батерија од лаптоп дур е под гаранција.
Ова е најверојатно 1 од 1000 случаи кога лаици се жалат дека „им кочи лаптопот“ да биде вистина кочењето ‍

Нека средат на сервис чим си е под гаранција.

• Ми се допаѓа

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,499
3,247
Имав нешто слично со еден лаптоп може и тој да беше Acer, такво кочење како што го опишуваш. Испадна дедицираната графичка, наместив во биос да не менува туку само на интегрирана да работи и се среди.

Инаку го открив случајно, после инсталација на драјверот за графичка почнуваа проблемите, со default при чиста инсталација немаше проблем.

• Ми се допаѓа
  • Ја почнал/а темата

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,712
9,089
Скопје
Имав нешто слично со еден лаптоп може и тој да беше Acer, такво кочење како што го опишуваш. Испадна дедицираната графичка, наместив во биос да не менува туку само на интегрирана да работи и се среди.

Инаку го открив случајно, после инсталација на драјверот за графичка почнуваа проблемите, со default при чиста инсталација немаше проблем.
Со интегрирана е овој, без дедицирана.

• Ја почнал/а темата

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,712
9,089
Скопје
Денојве го добиле лаптопот назад, сменета и матична и што ти ја знам други ствари...

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,078
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно