• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со лаптоп Acer aspire 5

 • Ја почнал/а темата Avid
 • Време на почнување
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,729
9,110
Скопје
Станува збор за лаптоп Acer Aspire a515-44.
Ryzen 4500u интегрирана.
Лаптопов ми го дадоа денес, почнал да се кочи последниов месец.
И стварно се кочи.
Го прочепкав 30 минути, на 2-3 пати смрзнува на 3-4 секунди па продужува.
Вируси мируси нема, сепак реинсталирав ОС и ставив најнов БИОС, делуваше океј ама по некое време пак почнаа мрзнења.
Инсталирав драјвер од АМД сајтот, делуваше океј, ама почна пак ерори од драјверот, зелен екран дур глеав видео... и ко да ми се заглави во boot loop со BSOD thread stuck in device driver.
Го реинсталирав пак, продужија мрзнења. Мрзнењево почна да се дешава а отворам Edge/Chrome. Или засецкуе или графички баг некој на Хром пола црн екран, па продужуе.
И на taskbar десен клик да кликнам знае да смрзне.
Избришав драјвери со DDU и остана на microsoft basic driver и не забележав мрзнења.
Напраив Windows update за да го инсталира драјверот и после веднаш почнаа пак мрзнења.

Нешто ми засмрдуеше да не е ссд-то ама со шо да го проверам? chkdsk вика океј, smart параметрите у hard disk sentinel исто океј...

Шо му е?
99% хардвер. Ама уште иам некој сомнеж за нешто софтверски, иако 2 реинстала му напраив и биос upgrade :D

Последно ми влезе пак у bsod loop со stuck in driver и Windows-от сам се реши да го избрише драјверот после 3 рестарта со automatic repair.

[edit] Хмм. Избегнував да го инсталирам драјверот од Acer сајтот пошо пишуеше rx640 и си реков тоа е драјвер за верзија од лаптопов што доаѓа со дедицирана, а си реков и онака е ваљда ист драјверот со тој од амд или од windows update.
Сепак го инсталирав.
Делува дека се среди ама пребрзо е да се донесе заклучок.

[edit2]Мех, пак мрзне. Не е секогаш мрзнењен некогаш е и кликаш x на прозор и го чекаш 30 секунди да се затвори, а мрда маусот.
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Станува збор за лаптоп Acer Aspire a515-44.
Ryzen 4500u интегрирана.
Лаптопов ми го дадоа денес, почнал да се кочи последниов месец.
И стварно се кочи.
Го прочепкав 30 минути, на 2-3 пати смрзнува на 3-4 секунди па продужува.
Вируси мируси нема, сепак реинсталирав ОС и ставив најнов БИОС, делуваше океј ама по некое време пак почнаа мрзнења.
Инсталирав драјвер од АМД сајтот, делуваше океј, ама почна пак ерори од драјверот, зелен екран дур глеав видео... и ко да ми се заглави во boot loop со BSOD thread stuck in device driver.
Го реинсталирав пак, продужија мрзнења. Мрзнењево почна да се дешава а отворам Edge/Chrome. Или засецкуе или графички баг некој на Хром пола црн екран, па продужуе.
И на taskbar десен клик да кликнам знае да смрзне.
Избришав драјвери со DDU и остана на microsoft basic driver и не забележав мрзнења.
Напраив Windows update за да го инсталира драјверот и после веднаш почнаа пак мрзнења.

Нешто ми засмрдуеше да не е ссд-то ама со шо да го проверам? chkdsk вика океј, smart параметрите у hard disk sentinel исто океј...

Шо му е?
99% хардвер. Ама уште иам некој сомнеж за нешто софтверски, иако 2 реинстала му напраив и биос upgrade :D

Последно ми влезе пак у bsod loop со stuck in driver и Windows-от сам се реши да го избрише драјверот после 3 рестарта со automatic repair.

[edit] Хмм. Избегнував да го инсталирам драјверот од Acer сајтот пошо пишуеше rx640 и си реков тоа е драјвер за верзија од лаптопов што доаѓа со дедицирана, а си реков и онака е ваљда ист драјверот со тој од амд или од windows update.
Сепак го инсталирав.
Делува дека се среди ама пребрзо е да се донесе заклучок.

[edit2]Мех, пак мрзне. Не е секогаш мрзнењен некогаш е и кликаш x на прозор и го чекаш 30 секунди да се затвори, а мрда маусот.
А кога не е BSOD, кога мрзне, да не крашнува драјверот за тие 20-30 сек. (се рестартира). Види во event manager треба да има. Сигурно е под гаранција најверојатно е можно GPU чипот да отишол делумно.

Ако му пуштиш стрес-тест на GPU-то крашнува одма или не.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,729
9,110
Скопје
А кога не е BSOD, кога мрзне, да не крашнува драјверот за тие 20-30 сек. (се рестартира). Види во event manager треба да има. Сигурно е под гаранција најверојатно е можно GPU чипот да отишол делумно.

Ако му пуштиш стрес-тест на GPU-то крашнува одма или не.
Не секогаш крашнува драјверот. Некогаш има нешто во event некогаш нема.
Кој стрест тест да му пуштам?
Ова шо викаш ми е најверно, најверојатно делумно отишол gpu чипот.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не секогаш крашнува драјверот. Некогаш има нешто во event некогаш нема.
Кој стрест тест да му пуштам?
Ова шо викаш ми е најверно, најверојатно делумно отишол gpu чипот.
Фурмарк :D знам дека е оверкил ама ќе го напне
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,729
9,110
Скопје
10 минути фура Фурмарк, нема проблем...
нешо ссдво како да го проверам?
chkdsk нишо не наоѓа
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
10 минути фура Фурмарк, нема проблем...
нешо ссдво како да го проверам?
chkdsk нишо не наоѓа
Ух, немаш резерва обичен диск или било што? Макар и од усб. Направи USB од Hiren и бутирај PE. Новиот хирен има Win 10 PE е сега незнам колку ќе покаже ама вреди да се проба.

Запиши го ISO-то со Руфус

 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
995
1,385
Пробај дај му напојување дирекно од кабел без батерија дали ќе кочит. Имав сличен проблем порано и испадна батеријата беше срање.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,729
9,110
Скопје
Ух, немаш резерва обичен диск или било што? Макар и од усб. Направи USB од Hiren и бутирај PE. Новиот хирен има Win 10 PE е сега незнам колку ќе покаже ама вреди да се проба.

Запиши го ISO-то со Руфус

Сакав и тоа да пробам ама ме фатија нервите веќе, ќе го носат на сервис.
Пробај дај му напојување дирекно од кабел без батерија дали ќе кочит. Имав сличен проблем порано и испадна батеријата беше срање.
И на струја кога е се дешаваат фризовите. Не би отштрафувал батерија од лаптоп дур е под гаранција.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сакав и тоа да пробам ама ме фатија нервите веќе, ќе го носат на сервис.

И на струја кога е се дешаваат фризовите. Не би отштрафувал батерија од лаптоп дур е под гаранција.
Ова е најверојатно 1 од 1000 случаи кога лаици се жалат дека „им кочи лаптопот“ да биде вистина кочењето ‍

Нека средат на сервис чим си е под гаранција.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,500
3,251
Имав нешто слично со еден лаптоп може и тој да беше Acer, такво кочење како што го опишуваш. Испадна дедицираната графичка, наместив во биос да не менува туку само на интегрирана да работи и се среди.

Инаку го открив случајно, после инсталација на драјверот за графичка почнуваа проблемите, со default при чиста инсталација немаше проблем.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,729
9,110
Скопје
Имав нешто слично со еден лаптоп може и тој да беше Acer, такво кочење како што го опишуваш. Испадна дедицираната графичка, наместив во биос да не менува туку само на интегрирана да работи и се среди.

Инаку го открив случајно, после инсталација на драјверот за графичка почнуваа проблемите, со default при чиста инсталација немаше проблем.
Со интегрирана е овој, без дедицирана.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,729
9,110
Скопје
Денојве го добиле лаптопот назад, сменета и матична и што ти ја знам други ствари...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно