1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со Lampp

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од darko, 4 Септември 2009.

1. darko

darko
    Intern

35
    0
    17 Јануари 2008
    Имам инсталирано лампп го користам веќе некој период но од кога снимив postgresql, sql на лампп- от не сака да се стартува. Па ако некој знае нека пише, инаку користам убунту 9.04
    Поздрав

2. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,271
    552
    3 Април 2008
    дај повеќе детали?
    - кој sql не сака да се стартува?
    - која грешка ја јавува?
    - го следеше ли упатсвото за инсталација на postgresql?
    - од каде инсталираше (се надевам од пакет)?

3. darko

darko
    Intern

35
    0
    17 Јануари 2008
    mysql на лампот не сака да се стартува од кога снимив postgrresql еве што се случува

[email protected]:/home/xx# /opt/lampp/lampp start
    Starting XAMPP for Linux 1.7.1...
    XAMPP: Starting Apache with SSL (and PHP5)...
    XAMPP: Starting MySQL...
    XAMPP: Couldn't start MySQL!
    XAMPP: Starting ProFTPD...
    XAMPP for Linux started.

4. burce

burce
    Intern

268
    38
    1 Април 2009
    Да не слушаат на ист порт случајно? Ова од тепка...

5. darko

darko
    Intern

35
    0
    17 Јануари 2008
    не се уклучени паралено да работат

6. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,271
    552
    3 Април 2008
    никогаш не ми се разјасни зашто луѓе ставаат XAMPP на Linux дистрибуции!?!?

XAMPP е смислен за windows-ашите кои немаат apt-get и слични придобивки на технологијата од 20-тиот век.

во секој случај тоа xampp-от сигурно прави log-ови негде, побарај каде ги става логовите за mysql и види зашто не се старта.

7. darko

darko
    Intern

35
    0
    17 Јануари 2008
    Па веројатно никогаш и нема да ти стане јасно ако не земеш да прочиташ или некој не ти каже...Ако мислиш за овој ламп, ако не пушти ми линк за да знам за што ми правиш моабет. Ако можеш да ми помогнеш фала ако не ми се потребни коментари.

By the way: In the past this software was called LAMPP but to avoid misconceptions we renamed it to »XAMPP for Linux«. So if you are seeking for LAMPP you're on the right track. ;)

Поздрав

8. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,271
    552
    3 Април 2008
    Поентата е дека apache, mysql, php/python/perl во Linux се инсталира за 3 секунди, така да LAMPP/XAMPP дистрибуција воопшто не е потребна.... А, многу помалку луѓе знаат како работи тоа xampp, каде ги чува логовите, кои се познатите проблеми итн.

take it from someone who has a lot of Linux experience ... XAMPP on Linux is a waste of electrons.

9. Garfield

Garfield
    Intern

277
    4
    9 Декември 2007
    Инсталирај си посебно MySQL, Apache и php. XAMPP инсталира многу глупости ако го користиш само за php.

Јас баш вчера инсталирав MySQL, Apache и php на Arch Linux и многу брзо средив. Но сега за Ubuntu не сум баш сигурен дали е се исто ама ако имаш проблем прашај ќе се потрудиме да го решиме.

Ова би ти помогнало мислам http://www.howtoforge.com/ubuntu_lamp_for_newbies

10. darko

darko
    Intern

35
    0
    17 Јануари 2008
    Ок фала лампп инсталирав за да ми биде поедноставно да не инсталирам се посебно. Ај ке се потрудам да се средам нешто. Поздрав

Слични теми
  1. cyber_junkie
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    1,274
  2. Marko
    Одговори:
    12
    Прегледи:
    2,110
  3. petar.bt