1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Lampp

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од darko, 4 Септември 2009.

 1. darko

  darko
  Intern

  35
  0
  17 Јануари 2008
  Имам инсталирано лампп го користам веќе некој период но од кога снимив postgresql, sql на лампп- от не сака да се стартува. Па ако некој знае нека пише, инаку користам убунту 9.04
  Поздрав
   
 2. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  дај повеќе детали?
  - кој sql не сака да се стартува?
  - која грешка ја јавува?
  - го следеше ли упатсвото за инсталација на postgresql?
  - од каде инсталираше (се надевам од пакет)?
   
 3. darko

  darko
  Intern

  35
  0
  17 Јануари 2008
  mysql на лампот не сака да се стартува од кога снимив postgrresql еве што се случува

  [email protected]:/home/xx# /opt/lampp/lampp start
  Starting XAMPP for Linux 1.7.1...
  XAMPP: Starting Apache with SSL (and PHP5)...
  XAMPP: Starting MySQL...
  XAMPP: Couldn't start MySQL!
  XAMPP: Starting ProFTPD...
  XAMPP for Linux started.
   
 4. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Да не слушаат на ист порт случајно? Ова од тепка...
   
 5. darko

  darko
  Intern

  35
  0
  17 Јануари 2008
  не се уклучени паралено да работат
   
 6. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  никогаш не ми се разјасни зашто луѓе ставаат XAMPP на Linux дистрибуции!?!?

  XAMPP е смислен за windows-ашите кои немаат apt-get и слични придобивки на технологијата од 20-тиот век.

  во секој случај тоа xampp-от сигурно прави log-ови негде, побарај каде ги става логовите за mysql и види зашто не се старта.
   
 7. darko

  darko
  Intern

  35
  0
  17 Јануари 2008
  Па веројатно никогаш и нема да ти стане јасно ако не земеш да прочиташ или некој не ти каже...Ако мислиш за овој ламп, ако не пушти ми линк за да знам за што ми правиш моабет. Ако можеш да ми помогнеш фала ако не ми се потребни коментари.

  By the way: In the past this software was called LAMPP but to avoid misconceptions we renamed it to »XAMPP for Linux«. So if you are seeking for LAMPP you're on the right track. ;)

  Поздрав
   
 8. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  Поентата е дека apache, mysql, php/python/perl во Linux се инсталира за 3 секунди, така да LAMPP/XAMPP дистрибуција воопшто не е потребна.... А, многу помалку луѓе знаат како работи тоа xampp, каде ги чува логовите, кои се познатите проблеми итн.

  take it from someone who has a lot of Linux experience ... XAMPP on Linux is a waste of electrons.
   
 9. Garfield

  Garfield
  Intern

  277
  4
  9 Декември 2007
  Инсталирај си посебно MySQL, Apache и php. XAMPP инсталира многу глупости ако го користиш само за php.

  Јас баш вчера инсталирав MySQL, Apache и php на Arch Linux и многу брзо средив. Но сега за Ubuntu не сум баш сигурен дали е се исто ама ако имаш проблем прашај ќе се потрудиме да го решиме.

  Ова би ти помогнало мислам http://www.howtoforge.com/ubuntu_lamp_for_newbies
   
 10. darko

  darko
  Intern

  35
  0
  17 Јануари 2008
  Ок фала лампп инсталирав за да ми биде поедноставно да не инсталирам се посебно. Ај ке се потрудам да се средам нешто. Поздрав
   
Слични теми
 1. cyber_junkie
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,274
 2. Marko
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  2,110
 3. petar.bt
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,042
 4. boris.edr
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,827
 5. sdarko
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  613
Вчитување...

Сподели

Вчитување...