1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со кулерите на графичката

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Geek64, 28 Јуни 2020.

 1. Geek64

  Geek64
  Intern

  26
  18
  24 Декември 2018
  Неодамна забележам дека кулерот на графичката постојано работи на максимум кога компјутерот не е оптоварен, односни и при пребарување по вебот тој работи постојано. Си реков тоа поради зголемената температура со времето, но не ќе да е. Графичката е Nvidia 1050 Ti.

  Што би можело да биде проблемот? Дали може некако се се регулира брзината на кулерот?

  На Hardware Monitor покажува дека кулерот врти со 1300 RPM, што е лудо.
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Пробај прво со реинстал на драјверот за графичката.
   
 3. Geek64

  Geek64
  Intern

  26
  18
  24 Декември 2018
  @Pane24 Го деинсталирав драјверот, го ресетирав компјутерот и кулерот сеуште вртеше со полна брзина. Започнав да го инсталирам одново драјверот преку Geforce Experience и полека кулерот се стабилизира, сега има нов драјвер, па ќе видиме дали тоа ја среди ситуацијата.

  Ме интересира што го има ова предизвикано и дали би можело повторно да се повтори?
   
 4. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  645
  378
  5 ноември 2013
  Машко
  Ај симни HwMonitor, провери температури на графичка.
   
 5. Geek64

  Geek64
  Intern

  26
  18
  24 Декември 2018
  Моментално покажува 35 степени. Во Chrome имам отворено 3 таба (facebook, youtube и форумов). Вртежите се 1300 RPM, a PWM покажува дека е 30%. Не знам зошто ги кажува дека се толку високи вртежите, а кулерот скоро и да не се слуша.
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,637
  7,708
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  А ти установи визуелно дека воопшто вртат кулерите?
   
 7. Geek64

  Geek64
  Intern

  26
  18
  24 Декември 2018
  Нормално дека проверив.

  Како што кажав, проблемот е решен, само во HWMonitor покажува поголем број на вртежи.
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,637
  7,708
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Провери со GPU-z колку покажува.

  Поовеќето, ако не сите 1050ti обично ги гасат скроз вентилаторите под 35-40 степени, значи 0%-0RPM. Кој модел на графичка е твојата.
   
 9. Geek64

  Geek64
  Intern

  26
  18
  24 Декември 2018
  @ARMac Овој модел го имам PH-GTX1050TI-4G | Graphics Cards | ASUS Global
  Проверив со GPU-z, но добивам слични резултати. Температурата е 36 степени, Fan Speed (%) е 29%, а Fan Speed (RPM) е 1300 RPM.
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,637
  7,708
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Изгледа нема zero rpm оваа картица, ваљда е исправен контролерот. Ако правилно скалира нагоре до 80-100% треба да е ок.
   
 11. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,480
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Нема доволно голем хитсинк таа за да има 0 рпм мод, чим е тивка рпм не е битно на колку е, како што ти кажаа пробај пушти 3д бенчмарк и види дали ке крене соодветно вентилаторот, ако да тогаш е сосема ок, таков е моделот, ја имав порано баш оваа картичка и на високи рпм се слуша дека врти не е тивка.
   
 12. dariuus

  dariuus
  Gaining Experience

  46
  62
  19 ноември 2018
  Машко
  Симни MSI Afterburner и со Fan Speedот поиграј си малце стави го првен на 100% па на 25% и на крај на auto мене ме има зафркавано така и се управи
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  376
  313
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Во какво кукиште ти е картицата? Имаш ли дополнителни вентилатори? Доста жешко е времето, кај мене дома е 26ц во собата па сигурно во кукиштето ке уште пожешко.
   
 14. Geek64

  Geek64
  Intern

  26
  18
  24 Декември 2018
  Да, и јас мислам дека е до времето. Кога ќе ја пуштам климата во собата се стабилизира вентилаторот. Џабе паника кренав :D
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...