• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со конфигурација

 • Ја почнал/а темата
 • #1
18 август 2008
125
21
Dobar den ova mi e 2 den od registracija i odma sakam da po4nam da ve zamaram so nekoi prasanja ama izvinete takov sum :D

Mojata konfiguracija e:
Windows XP Professional Version 2002 Service Pack 2
Intel Pentium 4 CPU 3.00GHz
1,0GB RAM
NVIDIA GeForce 7100GS
Monitor:philips LCD 200VW 20 incha

E sega dadete ocena.I novite igri kako sto se Mass Effect i Assassin's Creed mojot kompjuter ne gi poddrzuva odnosno problemot e vo procesorot Intel Pentium 4.Dali imate soveti?Ne se razbiram mnogu vo nadograduvanje ama moze li procesorot da go smenam od Intel Pentium 4 vo Intel Core 2 Quad?
Ako sakate da znaete nesto povekje za ovie dve igri odete na http://www.gamespot.com
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Не е до процесорот, прво имаш многу малце рам и графичката е за никаде, смени ги тие 2 работи а процесорот остај го на место е

И да, во конфигурација мислам дека не спаѓа оперативниот систем
 

Borgski

Intern
31 јули 2008
67
1
Дефинитивно рамот и графичката. А за оперативниот систем одлучи си самиот
 
Па и процесорот е малце старичок за тие игри, особено ако зимаш нова графичка, ке ти треба и нов процесор за да и дава поддршка. Ама со оглед на конфигурацијата, предпоставувам дека ке треба и плочата да ја смениш, а и напајањето ако сакаш подобра графичка и процесор, односно да смениш све освен хард диск, куќиште, режач и монитор. Во превод, нов ПЦ.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5
18 август 2008
125
21
Fala brakja ali ramot mi e 1 GB zarem e toa malku?! nekoi moi drugari imaat 256 MB ram.Znam deka e grafi4kata skapana.Sto preporacuvate koja grafi4ka dajte predlozi ? GeForce 8800GT mozebi?

P.S znam deka operativen sistem ne spagja vo konfiguracija ama mislam deka e potrebno i taa informacija da ja dadam mislam nemate nisto protiv neli ? :D
I da, koja konfiguracija imate vie 3ca da ve prasam ako sakate da mi kazete :D
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
А матичната? Ти имај каков сакаш рам и процесор ако матичната е слаба ништо од бизнисот.
 

Borgski

Intern
31 јули 2008
67
1
Fala brakja ali ramot mi e 1 GB zarem e toa malku?! nekoi moi drugari imaat 256 MB ram.Znam deka e grafi4kata skapana.Sto preporacuvate koja grafi4ka dajte predlozi ? GeForce 8800GT mozebi?

P.S znam deka operativen sistem ne spagja vo konfiguracija ama mislam deka e potrebno i taa informacija da ja dadam mislam nemate nisto protiv neli ? :D
I da, koja konfiguracija imate vie 3ca da ve prasam ako sakate da mi kazete :D
Ако више сакаш да се тепаш ајде надвор.
Asus P5Q
Core2DUO E8400
4GB DDR2 800
8800 GT 512Mb ram
ете па ти види што имам јас. Кога веќе прашуваш за совет биди спремен и на критики. Во кран случај ние рековме дека хардверот ти е слаб а не дека имаш лош карактер.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
Fala brakja ali ramot mi e 1 GB zarem e toa malku?! nekoi moi drugari imaat 256 MB ram.Znam deka e grafi4kata skapana.Sto preporacuvate koja grafi4ka dajte predlozi ? GeForce 8800GT mozebi?

P.S znam deka operativen sistem ne spagja vo konfiguracija ama mislam deka e potrebno i taa informacija da ja dadam mislam nemate nisto protiv neli ? :D
I da, koja konfiguracija imate vie 3ca da ve prasam ako sakate da mi kazete :D
Pa malce e 1Gb za igranje na igri najmlace 2 Gb baraat site novi igri,ali ne sum mnogu po igranejto taka da neznam mnogu da ti kazam
a za 8800 e dobra ali neznam dali ke ti bide dovolno jako napajanjeto ke treba i nego da go menjas.... ke se utepas pari davajki
Moj sovet ako si pri pari da si zemes edno novo kompjuterce da ne mu ja mislis :D bidi mi pozdraven
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9
18 август 2008
125
21
А матичната? Ти имај каков сакаш рам и процесор ако матичната е слаба ништо од бизнисот.
Skinav eden program se vika AIDA32 i preku nego vidov deka maticnata mi e:
VIA Apollo PT800.

Inaku uste ednas ke ja povtoram mojata konfiguracija za da ne se bunite:
Procesor:Intel Pentium 4 3.00 GHz
Ram: 1 GB
Graficka: GeForce 7100GS 512 MB
Maticna: VIA Apollo PT800

E toa e toa ako imate predlozi uste kazete :D Fala vi na site :bravo:
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
390
194
da ti kaze bato :D:D ja dodadov ram od 1 na 4 staiv i toa so 800 Hz i graficka smeniv ali procesorot j*be i mi vikaat sea da si go menjam i nego i mene ne mi gi prima site igri tie za koi so se zalis mi seckaat samo ama epten:D:D a i ja imam 3.0 procesor taka da zemaj komplet nov najbolje e
 
M

Mr.Alien

Гостин
@the_unpredictable
1 GB RAM во денешни услови е ништо....или да речеме - ОПШТА КУЛТУРА :D.
Процесорот ти е застарен, графичката исто така е тараба.
Како што ти рече и Sephirot, мењај све освен наведените компоненти. Можностите за надградба ти се релативно ограничени - можеш да ставиш повеќе DDR меморија (внимавај да бидат два исти модули и да ги вградиш како Dual Channel), нова графичка (не кажа дали плочата ти има AGP или PCI-E слот). За процесорот да го надградиш треба плочата да ти има барем 945 NorthBridge чипсет за поддршка на Core 2 Duo / Core 2 Extreme процесори, односно 965 Northbridge за поддршка на Core 2 Quad.
Секако, и тука има варијации и отстапувања - на пример, ASUS има модел на плоча со 965 чипсет кој пак дава поддршка и за процесори изработени во 45 nm литографија (до 1066 MHz FSB, 1333 MHz со оверклок) и макс. DDR2 800 меморија.
А ако имаш постара плоча, без наведените чипсети, немаш некои опции за надградба. Евентуално РАМ, јака графичка на AGP (или PCI-E) интерфејс, што би ти било overkill, со оглед на процесорот - на пример, Radeon HD 3870 (па и 3850) нема да ја искористиш максимално во никој случај. Процесорот ќе ти биде тесното грло. Како имеморијата, ако е од старите типови DDR.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Затоа секогаш сум потенцирал во постовите да има што повеќе детали/информации, со цел што е можно поефикасно/подетално/побрзо да најдеме решение/совет за тоа што се бара. Да го постираше the_unpredictable моделот на плочата, верувам дека темава до сега ќе ја затворевме, со пронајдено решение.

@the_unpredictable
Ова е само најпријателска сугестија, не критика.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15
18 август 2008
125
21
Batki fala za se .Vi dadov informacii tie sto gi znaev.E sega plocata ne znam koja e(ni tatko mi ne znae).Dali ima nacin da doznaam koja mi e plocata? :D Mislam nikogash porano ne sum rabotel so hardwerski tuku so sowtverski raboti a toa e loso.Ke se potrudam da dojdam do povekje informacii za da mi pomognete so da praam.Ali sepak spored se nov kompjuter e neizbezen.Ali mnogu se nerviram za edna rabota mnogu sum vlozuval vo ovoj kompjuter 3-4 pati sum go nadograduval a sega treba da kupam nov.Procesorot e glavniot problem ina4e(spored mene),ramot ne dobar ne e ni los,grafickata slabi4ka e :D Aj vo sledniot post so po detalni informacii pozz
I da ne zaboravam super ste i thanks for the help.:bravo:

Btw. Kako e ploca na angliski? Motherboard da ne e ? ili toa e maticna?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16
18 август 2008
125
21
Imam eden program AIDA32 so koj mozam da vidam se sto imam vo kompjuterot staveno e sega za plocata kako da baram kako motherboard li?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17
18 август 2008
125
21
Eve nekoja informacija mozebi ke bide korisna ali ne znam :D

Motherboard
CPU Type Unknown, 3000 MHz (3.75 x 800)
Motherboard Name Unknown
Motherboard Chipset VIA Apollo PT800
System Memory 1024 MB (Registered ECC DDR SDRAM)
BIOS Type AMI (11/06/06)
Communication Port Communications Port (COM1)
Communication Port ECP Printer Port (LPT1)

Display
Video Adapter NVIDIA GeForce 7100 GS (512 MB)
Monitor Plug and Play Monitor [NoDB] (CJ20742203491)

Multimedia
Audio Adapter Realtek HD Audio output
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19
18 август 2008
125
21
eve use edna informacija (izvinete ako ve prenatrupam so informacii ama go rabotam ova za polesno da mi pomognete i da ne vi odzemam vreme od zivotot:D)Ovaa informacija e okolu napojuvanjeto

Sensor Properties
Sensor Type Winbond W83697HF
Sensor Access ISA 290h

Temperatures
Motherboard 41 °C (106 °F)
CPU 54 °C (129 °F)

Cooling Fans
CPU 1815 RPM

Voltage Values
CPU Core 1.31 V
+3.3 V 3.34 V
+5 V 5.08 V
+12 V 11.31 V
-12 V 1.05 V
-5 V 2.24 V
+5 V Standby 4.97 V
VBAT Battery 0.06 V
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
the_unpredictable, најлесно и за тебе и за нас ќе е да го отвореш куќиштето и да прошиташ што матична и кој модел е
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21
18 август 2008
125
21
Here's some more :

CPU Properties
CPU Type Unknown, 3000 MHz (3.75 x 800)
Original Clock 3000 MHz
L1 Trace Cache 12K Instructions
L2 Cache 2 MB (On-Die, ATC, Full-Speed)

Multi CPU
Motherboard ID TEMPLATE ETEMPLATE
CPU #0 Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz, 3013 MHz
CPU #1 Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz, 3013 MHzFront Side Bus Properties
Bus Type Intel NetBurst
Bus Width 64-bit
Real Clock 200 MHz (QDR)
Effective Clock 800 MHz
Bandwidth 6400 MB/s

Memory Bus Properties
Bus Type Dual SDR SDRAM
Bus Width 64-bit
Real Clock 167 MHz
Effective Clock 167 MHz
Bandwidth 2667 MB/s

@Aleks Ok ke otvoram mozebi utre sega e kasno i mi se spie mozebi ke izgubam nekoi srafcinja :D:D aj pozz
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23
18 август 2008
125
21
Za nekoe vreme najverovatno ke go stavam kompjuterot na oglas.No sto preporacuvate koja firma e najbolja za kupuvanje na kompjuter ako imate iskustvo so toa.I kolku bi me kostalo na primer.So performansi da bide za da mozam i ponatamu da go nadograduvam?Toa e posledno prasanje inace ako sakate odgovorete ako ne zatvorete ja temata i gotovo:D Da ne ve zamaram mnogu.

Pozz i fala za pomosta sekako super tim sme.Vaka da prodolzime i malce po pozitivna klima da ima na forumov :D
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Нов компјутер дефинитивно, А тоа што си го надградувал 3-4 пати не е некој фактор(јас не ни бројам уште од пред 2000 година:D).

На крај и краева пак ќе ти остане дел од стариот хардверот и со тоа слободно можеш да рачунаш дека си направил само обична надградба :)
 

kapsarovb

Intern
13 август 2008
32
2
the_unpredictable

Fala brakja ali ramot mi e 1 GB zarem e toa malku?! nekoi moi drugari imaat 256 MB ram.Znam deka e grafi4kata skapana.Sto preporacuvate koja grafi4ka dajte predlozi ? GeForce 8800GT mozebi?

P.S znam deka operativen sistem ne spagja vo konfiguracija ama mislam deka e potrebno i taa informacija da ja dadam mislam nemate nisto protiv neli ? :D
I da, koja konfiguracija imate vie 3ca da ve prasam ako sakate da mi kazete :D
Другар ми има 3 гига рам меморија, а јас имам 4, малце е...

Другар ми имаше 256 мегабајти рам пред 8 години...

Па сеа ти види?!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,923
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно