• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со конекција

Skullnick

Intern
9 мај 2007
1
0
Проблемот е во тоа што за време на денот нонстоп губам конекција, губам IP адреса, а додека навечер и одсабајле се работи како што треба.
Од провајдерот ме убедуваат дека е проблемот кај мене. Овој проблем не се јавува кај корисниците што се директно поврзани на access point.
Провајдерот е од Куманово.
Користа D-Link картица, но драјверите се од US Robotics бидејќи со D-Link-вите драјвери воопшто не работи.
Однапред фала.
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Можеби затоа што на Access Pointot преку ден се поврзани повеќе корисници и е преоптеретен па затоа ти се дешава тоа. И кај мене понекогаш се случува тоа, особено преку ден, кога се повеќе поврзани на ист AP.
 

sokolov

Intern
4 јуни 2007
7
0
Help

Проблемот е во тоа што за време на денот нонстоп губам конекција, губам IP адреса, а додека навечер и одсабајле се работи како што треба.
Од провајдерот ме убедуваат дека е проблемот кај мене. Овој проблем не се јавува кај корисниците што се директно поврзани на access point.
Провајдерот е од Куманово.
Користа D-Link картица, но драјверите се од US Robotics бидејќи со D-Link-вите драјвери воопшто не работи.
Однапред фала.

Немора да значи дека ап-то е оптеретено, можеби е загустен етерот преку ден па затоа ја губиш конекцијата, најубаво е да скенираш и да видиш колку Noise а колку Signal имаш. ако ти даде некое срање у проценти тапа али ако ти даде dBi тогаш ги одзимаш сигналот од ноисот и добиваш однос кој ти кажува дали ќе ти работи ликот. значи SNR (signal to noise) треба да биде минимум 10-15 dBi за да оствариш било каква комуникација, низ тој ЛОШ линк ќе ти пројде по некој килобајт (100к).
Втора работа за да детектираш загушен етер, со скенирање треба секогаш да ти го појавува ап-то, ако го снемува повремено или само повремено се појавува тогаш имаш гаден проблем. и трето но сигурно не последно е прашање Антена Каква користиш???? немој да ми кажеш само 2dBi оргиналната антена со картицата што ти дошла. :ua:

Поздрав и среќно
Сокол
Skopje Wireless Team :bravo:
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Пред година дена сигналот беше катастрофа, можев да го фатам 100%, и пак да не биде како што треба. Оваа пролет го подобрија и веќе е многу подобар квалитетот на врската, а сигналот сега можам да го фатам до 60%, што значи минимум 20% се намали сигналот, а квалитетот на врската се подобри и сега со 44% одличен е. Проблем се јавува од кај нив понекогаш цело време се ресетира сигналот, односно пага-доаѓа, добро е што не е долго и често.
За сите оние што незнаат што е добар сигналот објаснување дека ако не ја отвара он.нет страницата за неколку секунди и се мисли. При симнување на клипови се прекинува врската со симнување во одредени моменти. На почеток е супер, па подоцна тешко или воопшто не отвара страници.
Ако ваков ви е синалот треба итно да им кажете да го поправат сигналот некако, а ако сакате стварно да го користите овој интернет тогаш извадете го wifi usb или антена надвор, ако е подобар сигнало Ок, а ако не барајте друг интернет.
За подобрување на сигналот треба да си направите округла антена со фолија и да го поставите usb-то вертикално пред истата на средина слободен да биде, го подобрува сигналот за 10%-15% само.
noise level нема многу врска и предтоа и сега е ист 56% кај мене, па одлично го фаќам сигналот и со 44%, иако имам зграда пред сигналот.
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Немора да значи дека ап-то е оптеретено, можеби е загустен етерот преку ден па затоа ја губиш конекцијата, најубаво е да скенираш и да видиш колку Noise а колку Signal имаш. ако ти даде некое срање у проценти тапа али ако ти даде dBi тогаш ги одзимаш сигналот од ноисот и добиваш однос кој ти кажува дали ќе ти работи ликот. значи SNR (signal to noise) треба да биде минимум 10-15 dBi за да оствариш било каква комуникација, низ тој ЛОШ линк ќе ти пројде по некој килобајт (100к).
Втора работа за да детектираш загушен етер, со скенирање треба секогаш да ти го појавува ап-то, ако го снемува повремено или само повремено се појавува тогаш имаш гаден проблем. и трето но сигурно не последно е прашање Антена Каква користиш???? немој да ми кажеш само 2dBi оргиналната антена со картицата што ти дошла. :ua:

Поздрав и среќно
Сокол
Skopje Wireless Team :bravo:
Па немора да значи дека ова погоре важи во целост, најбитна е опремата што се користи, во конктетен случај, моментално на линк што сум врзан, signal to noise-от варира од 10-12 dBi, па конекцијата е е 18Mbps на кој е пуштен интернет од 1Mbps..зборувам за Linksys рутер од едната и linksys client картица од другата страна...без екстерни антени, конзерви, тањири..
Поздрав
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Пред година дена сигналот беше катастрофа, можев да го фатам 100%, и пак да не биде како што треба. Оваа пролет го подобрија и веќе е многу подобар квалитетот на врската, а сигналот сега можам да го фатам до 60%, што значи минимум 20% се намали сигналот, а квалитетот на врската се подобри и сега со 44% одличен е. Проблем се јавува од кај нив понекогаш цело време се ресетира сигналот, односно пага-доаѓа, добро е што не е долго и често.
За сите оние што незнаат што е добар сигналот објаснување дека ако не ја отвара он.нет страницата за неколку секунди и се мисли. При симнување на клипови се прекинува врската со симнување во одредени моменти. На почеток е супер, па подоцна тешко или воопшто не отвара страници.
Ако ваков ви е синалот треба итно да им кажете да го поправат сигналот некако, а ако сакате стварно да го користите овој интернет тогаш извадете го wifi usb или антена надвор, ако е подобар сигнало Ок, а ако не барајте друг интернет.
За подобрување на сигналот треба да си направите округла антена со фолија и да го поставите usb-то вертикално пред истата на средина слободен да биде, го подобрува сигналот за 10%-15% само.
noise level нема многу врска и предтоа и сега е ист 56% кај мене, па одлично го фаќам сигналот и со 44%, иако имам зграда пред сигналот.
Ако ти паѓа...не мора да значи дека сигналот заебава...може и да ти краде некој нет...луѓе избегавајте да користите WiFi, особено на горенаведениот провајдер, WiFi не е решение за широко појасен интернет, а уште полошо покривање на толкава територија и толку корисници, чуда се дешаваат на мрежата, а да не зборам за mac клонирање..максимално не безбедно и не заштитено, немате ни приватност, а камоли на сигурност за вашата сметка..
поз.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Знам дека ми крадат само несакав да зборам за тоа да не се намножат па да неможам глава да кренам. За тоа се оннет виновни неможе така кој сака да ја превземе мојата сметка без да се најави. Треба по сериски број на усб да познаат дека не сум јас веројатно им е скапа опремата па го оставиле вака голо слободно сите да крадат. Не е ни чудо ако не си заштитен и во компјутер да ти влезат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.811
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно