• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

problem so konekcija na ubuntu

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DeathWish

Intern
14 септември 2007
58
0
predmalku instalirav ubuntu imam od postarata verzija ja naracav pred 2-3 god i sega ja instalirav i koga ke go pustam ubuntu nemoze da se updatira nemoze da se instaliraat programi preku add/remove veli deka imam problemi so konekcija a mozam da prelistuvam strani preku firefox znae li nekoj kako da go resam ova? :plachko2:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

DeathWish

Intern
14 септември 2007
58
0
nepomaga... pak mi izleguvaat nekoi greski i veli deka nemam konekcija a mozam da prelistuvam strani... kako da go preinstaliram ubuntuto?
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,534
936
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Не си пишал кои грешки ти излегуваат нити која верзија на Ubuntu си ја инсталирал, па ми останува само да шпекулирам.

Најверојатно си инсталирал Ubuntu 7.10 или постара верзија (7.04, 6.10?) - а тие веќе не се подржани од Canonical/Ubuntu па и repository-јата со пакети веќе не се достапни.

Верзиите на Ubuntu се подржани 18 месеци од кога се објавени по што веќе не се нуди подршка и repository-јата се гасат. Исклучок од ова правило се LTS (long term support) верзиите за кои подршката трае 3 години за desktop и 5 години за сервер. До сега имаше две LTS верзии: Ubuntu 6.06 и 8.04.

Овде можеш да видиш кои се актуелни верзии за кои има подршка: https://help.ubuntu.com/ а овде https://help.ubuntu.com/community/UpgradeNotes можеш да видиш околу upgrade и сл.


Моја препорака ти е да си симнеш најнов Ubuntu 9.04 или ако не можеш да симињаш побарај од некој пријател/колега/сограѓанин сигурно некој има .. пиши од кој град си и ќе се најде некој ваљда по форумиве - во најлош случај можда ќе најдеме некој да ти прати CD по пошта :)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,271
329
Друже нарачај си најнова верзија на Убунту, бесплатно, преку https://shipit.ubuntu.com/ и ќе немаш вакви проблеми ...

@gdamjan, не мора да му праќаме цдиња по пошта или да го симнува ... Може без мака да си го нарача од нет, бесплатно е се, нема ниту поштарина да се плати. :)

Поздрав :)
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,534
936
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
@gdamjan, не мора да му праќаме цдиња по пошта или да го симнува ... Може без мака да си го нарача од нет, бесплатно е се, нема ниту поштарина да се плати. :)
Знам за тоа, само ми се чини бидејќи 9.10 излегува за месец и пол, ќе го одлагаат праќањето дискови од shipit додека не излезе 9.10, а и потоа не се знае колку брзо ќе стигне.
 

m3ntal

Intern
5 февруари 2009
112
8
Репоата се сеуште онлајн само се преместени. Треба да ја ставиш нивната локација во /etc/apt/sources.list. Прво отвори ја:
sudo gedit /etc/apt/sources.list
потоа ќе го замениш секое http://archive.ubuntu.com/ubuntu/, со http://old-releases.ubuntu.com/ubuntu/ и зачувај ја.
Исто и јас ти препорачувам да си набавиш Ubuntu 9.04, зошто овие репоа не се апдејтуваат веќе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,799
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно