• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со компјутерот.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Дечки,овој проблем многу ме нервира,а не знам до што е,по некое време компјутеров ми се исклучува без мое одобрение,односно не се ни појавува пораката дека компјтутерот се гаси,туку се гаси наеднаш,како да го исзасиш од струја,и после пак ке го пуштам работи,пак по некои време ке се изгаси,до што е проблемот ?
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
329
Напојувањето најверојатно ти пушта душа... Пробај со друго ако не ти се гаси така одеднаш, до него е, а и секако провери ја температурата. А дали компјутерот ти бипка, пред да се исклучи?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,276
28,574
kalco.ru
Прекинува струја напојувањето или некој кабел.Пробај исптитајја волтажата дали има нагли падови
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,422
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Пробај и со наједноставниот начин - смени го продолжниот кабел, ова го имам видено, при мал допир на кабелот се губеше контакт и компјутерот се гасеше.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Има повеќе објаснувања за овој проблем :

1. Вирус, моќеби имаш фатено нешто ша вирусот ти го исклучува намерно

2. Напојувањето рикнува, варира волтажата и кога ќе дојде до некој степен за заштита самото напојување се исклучува

3. Матичната поточно кондензаторите на матичната почнуваат да слабеат и поради нив напонот варира и напојувањето исклучува

4. Прегрејување, но ако не слушнеш некој крик од кукиштето не би рекол дека е тоа


Решенија :

1. Скенирај с`с антивирус

2. Провери ја волтажата и во биосот и преку некоја програма

3. Врати се на 2. ^

4. Види некој кулер да не е откачен или расипан.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,170
16,631
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
ти прегрева компјутерот. провери ги температурите и ладењето
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Фала ви на сите,проверував температура и беше ОК,ама мислам дека беше лошо програмчето,пак ке се обидам со друго :))
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Оди си на почеток пред се да ти се уклучи и види како ти се движи и температурата и волтажата и чекај до кога ќе ти се исклучи сам. Ако таму ти се исклучи сам без да го уклучиш Windows, тогаш дефинитивно е нешто со дотокот на струја и проблемот е физички, ако не тогаш е некој вирус во Windows. Ако треба и еден саат или два почекај да видиш дали ќе ти се исклучи само во биос подесувањата. Значи кога го уклучуваш компјутерот стискаш Delete и ти се појавуваат сите подесувања, температура волтажа и слично.

едит: друга варијанта освен вирус е некој дел да се зезнал од компонентите или драјвер. Ова го кажувам ако не е до напојувањето.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,658
Членови
29,485
Најнов член
ooooti
На врв Дно