• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Problem so kompjuterot!

TheWizzz

Intern
1 ноември 2007
123
3
Ne znam dali temava e za ovde, ama ne zabelezav drugo mesto na forumov kade moze da se postira. Ako ne e za ovde, administratorite neka ja premestat. Imam eden problem so kompjuterot. Neznam dali ova mu se ima sluceno na nekogo, ako moze nekoj neka mi pomogne. Kompjuterot funkcionirase kako sto treba se do vcera. Koga go zapaliv posleden pat, odednas za mnogu programi koi se startuvaat na pocetok na sekoe palenje izleze error porakata "Send", "Don't Send"; i site programi koi rabotat so "Keys", prestanaa da rabotat i za site se pojavuvaa poraki "Licence Key Expired". Vrska nemav sto mu se ima deseno na kompjuterot. Nesakajki otidov so mausot dole na datata, i tamo vidov deka namesto denesna data, na pr.April 18 2008, pisuva April 18 1980. Ja mestam kako sto treba, go restartiram kompjuterot, no datumot sam si se vraka po sekoe startiranje. Mislam deka tuka e problemot. Dali znae nekoj zosto se slucuva ova i kako moze da se popravi. Fala.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Види вака,

Пробај да го бутуваш во "Safe-Mode", па од таму да тргеш се од "Startup" табот во "msconfig":
 1. Оди во Start -> Run, внеси во полето "msconfig" и стисни Enter.
  msconfig_open_xp.gif
 2. Во новоотворениот прозорец, кликни на "Startup" табот.
  msconfig_xp.gif
 3. Ќе ти се појави листа на програми. Кликни на "Disable All", и направи рестарт на компјутерот.
  startup_tab_xp.gif
Е сега да ти кажам што е целиов процес.
Сите програми кои се стартуваат заедно со оперативниот систем се тука. Вака, сите програми ги тргаш и така да видиме дали ќе има исти проблем.
Исто така, пробај преку "Safe Mode" да ја смениш датата, и по можност ако имаш анти вирус & анти спајвер, да го скенираш целосно твојот систем.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Пробај смени го датумот и потоа рестартирај, влези во BIOS и провери таму дали е ресетиран.
 

TheWizzz

Intern
1 ноември 2007
123
3
hijackhacker, probav kako sto mi rece, go butirav vo "safe mode", napraviv kako sto imas objasneto, pak kompjuterot se ponasa isto. Isto taka i datumot go mestam, kako sto rece aleksandar_te, go restartiram kompjuterot, go mestam datumot i vo biosot, pak isto. Najdov eden tutorial vo vrska so vakvo ponasanje na kompjuterot, i mislam deka moze da bide CMOS baterijata od maticnata ploca. Ke ja smenam denovive i ke vidam dali ke se resi problemot.
 

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Ova mi se slucuvase na mene. Toa e eden nekoj vid na virus nemav nogu vreme da go proucuvam poso me nervirase i odma pobrzav da go trgnam. Ednostavno ke si go skeniras kompjutero so kaspersky i otkako ke gi najde fajlovite koi se zarazeni ke gi brises racno preku command prompt u windows-ot. Posle ovoa ne treba da prave problemi, barem kaj mene bese taka.... Ima samo eden mal problem koga go imas instalirano kaspersky i ne rabote reg key-ot zatoa so se smene datata zatoa moras samo da vides koi se fajlovite koi ke gi pronajde kaspersky i posle da gi brises racno. Probaj pa pisi ako treba uste nesto
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не ќе да е до CMOS батеријата.....да е до неа, ќе се појави порака на самиот старт, при POST-от....
Вирусинела, брат.
И скенирај го дискот по можност на друг компјутер - стави го твојот како Slave.
После тоа, за секој најден вирус прочепкај по нет и види што измени прави во регистрите. Корегирај ги истите.
Со оглед дека сите модерни вируси имаат незгоден табиет да се врзат за System Restore, а ти си го стартувал, што е грешка, исклучи го пред да скенираш, било кај тебе, било на друг компјутер.
Па, со среќа.
 

TheWizzz

Intern
1 ноември 2007
123
3
Ova mi se slucuvase na mene. Toa e eden nekoj vid na virus nemav nogu vreme da go proucuvam poso me nervirase i odma pobrzav da go trgnam. Ednostavno ke si go skeniras kompjutero so kaspersky i otkako ke gi najde fajlovite koi se zarazeni ke gi brises racno preku command prompt u windows-ot. Posle ovoa ne treba da prave problemi, barem kaj mene bese taka.... Ima samo eden mal problem koga go imas instalirano kaspersky i ne rabote reg key-ot zatoa so se smene datata zatoa moras samo da vides koi se fajlovite koi ke gi pronajde kaspersky i posle da gi brises racno. Probaj pa pisi ako treba uste nesto

pa go skenirav so kaspersky i ne pokaza nieden file koj e zarazen....sea sto da pravam??
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
А да пробаш со SmithFraudFix во SafeMode. Незнам колку ќе помогне, али вреди да се проба.

А за kasperskyјас не би ти го препорачал, туку пробај со BitDefender, доста јак е.
 

sani65

Intern
25 јуни 2012
3
1
Imam problem so otvaranje na link www.filmovizija.com mi dava:
"Oops! This link appears broken."

go restartirav i pak probav nisto.. imam ccleaner cistev i pak nisto znae li nekoj do sto e problemot?odnapred blagodaram!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.422
Мислења
900.684
Членови
32.139
Огласи
512
Најнов член
tapc
На врв Дно