• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со компјутерот [Attention No video input]

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Здраво,имам едно компјутерче,е сега до пред некој ден добро си работеше,вчера го пуштам и гледам се јавува на екранот Attention No video input,и кога го пуштам компјутерот,титка и не се појавува ништо освен Attention No video input,до што е проблемот?Графичката или друг проблем.

Фала однапред.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Пробај со друга графичка, ама не верувам дека е рикната оти барем нешто појавува ... којзнае мош е рикната
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
Види, со изваден кабел од монитор, дали ќе го покажува тоа. Ако го покажува, тогаш тоа не доаѓа од графичката туку од мониторот, ти кажува дека нема сигнал од куќиштето до мониторот. Види, каблите да не се изместени, графичката да не е добро прицврстена во AGP/PCI слотот. Ако, сеуште не работи, пробај со друг кабел за монитор, и ако не работи така, тогаш, графичката веројатно ти е рикната. Во тој случај, пробај со друга графичка, но пази да не мешаш AGP8x сo AGP4x и 2х слотови и обратно. Ако и во тој случај пак не работи, матичната најверојатно ти е рикната.

Поздрав.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Пробав со изваден кабел,вика дека не е поврзан кабелот во мониторот,пробав со други кабли,пак неќе,ги прицврстив каблите убаво пак неќе,значи до графичката е?
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
Па, пробај прво со друг хард диск. Можеби имаш некој вирус кој вака те заебава. Ако истото ти се случува, пробај со друга графичка тогаш. Би требало да проработи така. Но, ако пак не работи, еба го, матичната ти е најверојатно отидена, или слотот на графичката е во дефект.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
vLaCki, ВИРУС ?!?! ЊТФ што збориш бре:LOL:

Стане неможе POST да уклуче а не па виндовс
Забораив... јбг.. не сум расположен нешо денеска...

Но, можно е и вирус да го гибнал биосот...

Прво нека проба со друга графичка/хард диск... Па ќе видиме тогаш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,044
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно